You are currently viewing Awinion- teatr w cieniu platanów

Awinion- teatr w cieniu platanów

Uważam Awinion za jedno z najbardziej fascynujących miasteczek na południu Francji! Pałac Papieski to jego najbardziej znany zabytek, a most w Awinion stał się tytułem sławnej piosenki. Jednak największą atrakcją Awinionu jest letni festiwal teatru. Z tego postu dowiesz się co warto zobaczyć w Awinion, gdzie spać i  gdzie zjeść. Jak dojechać o Awinionu? Co ciekawego znajduje się w pobliżu miasta.

Festiwal w Awinionie

W lipcu Awinion opanowuje festiwalowe szaleństwo. Ulice przybierają kolorowe szaty, a miastem niepodzielnie włada teatr. To jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu na świecie, podczas którego odbywają się nie tylko tradycyjne przestawienia, ale głos zabierają też nowe eksperymentalne formy. Pierwsza edycja festiwalu została zorganizowana w 1947 przez Jeana Vilara, a dziś w festiwalu bierze udział ponad 40 państw.

W 2018 roku festiwal w Awinion potrwa od piątku 6 lipca do wtorek, 24 lipca. 

Strona festiwalu to www.festival-avignon.com

Most w Awinion

Podczas festiwalu możemy obejrzeć tańce na 22 łukowym moście Pont Saint-Bénézet. Moście, który został rozsławiony na cały świat piosenką “Sur le Pont d’Avignon”( Na moście w Awinion). Chociaż  piosenka jest operetkowa, to jej rodowód wywodzi się ze średniowiecznej przyśpiewki. Co ciekawe zainspirował on nawet naszą piosenkarkę Ewa Demarczyk i Budkę Suflera, która zaśpiewała swoją wersję “Na moście w Avignon“, opartą na wierszu Kamila Baczyńskiego. Piosenka doczekała się z kilkudziesięciu wersji. Moja ulubiona jest swingowa. Posłuchajcie:

Most w Awinionie ma nawet swoją legendę. To właśnie z niej wyrosła słynna piosenka. Pewnego dnia niebiosa zagrzmiały i pasterz Bénézet usłyszał głos boży: “Wybuduj most łączący Awinion z drugim brzegiem Rodanu!” Wtedy z nieba zstąpił anioł posyłając pasterza do biskupa. Temten na początku nie chciał uwierzyć w domniemany cud i zażądał dowodu. Wtedy chłopiec podniósł potężną skałę, zbyt ciężką by trzydziestu chłopa mogło ją podźwignąć i zaniósł przed oblicze biskupa. Duchownego zatkało z wrażenia i zaraz wobec takiego dowodu przystąpił do działania zbierając od wiernych fundusze na budowę.

Atrakcje Awinionu

Poza festiwalem też jest co w Awinionie oglądać. Zacznijmy od majestatycznego Pałacu Papieskiego ze wspaniale zdobionymi, choć niestety pustymi komnatami. Z wierzchu budowla naprawdę wymiata! Ile tu musiało się dziać intryg! Na przeciwko pałacu widzimy Hôtel des Monnaies, którego barkowa fasada jest ozdobiona płaskorzeźbami, a następnie Mały Pałac Awinionu goszczący kolekcję malarstwa, z Madonną z Dzieciątkiem Botticellego na czele.

Po zwiedzeniu tych atrakcji  warto odpocząć wśród szumu drzew pięknego ogrodu z sadzawką Jardin du rocher des Doms. To właśnie widoki uważam za jedną z najlepszych atrakcji Awinionu! Zobaczymy z niego przepływającą nieopodal rzekę Rhoneswieżę Filipa Pięknego, most Saint-Bénézet, a także fort Saint-André, którego strzegą dwie bliźniacze wieże.

Spotkania za sztuką w Awinion

Warto też obejrzeć kolekcję sztuki Lamberta mieszczącą się w osiemnastowiecznych rezydencjach Hôtel de Caumont i Hôtel  Montfaucon. Z kolei w barokowej posiadłości l’Hôtel de Villeneuve-Martigna, znajduje się Muzeum Calvetmań. Nie zapomnijmy też spojrzeć na freski w kaplicy Saint-Martial przedstawiających życie świętego Martiala autorstwa  Matteo Giovanettiego. I wstąpmy do kolegiaty Saint-Agricol d’Avignon. Uff dużo co?

Awinion

Rzadko się zdarza, aby staremu miastu udało się zachować całość murów obronnych, dlatego Avignon ma być z czego dumny. Czternastowieczne mury ciągną się na długość ponad 4 kilometrów. Wyrasta z nich 39 wież i mają 7 bram. Dla porównania słynny z murów Dubrownik ma ich tylko 2 kilometry! Tak dobrze zachowane mury we Francji to unikat. Jak żadne pozwalają się nam wczuć w klimat średniowiecznego miasteczka!

Nad miastem góruje Katedra  Notre-Dame des Doms, która została zbudowana w roku 1150 w stylu romańskim, a w następnych wiekach się rozrosła o kolejne elementy. Już z daleka błyszczy się ze szczytu iglicy złota figura Matki Boskiej.

Jakie są jeszcze atrakcje w Awinion? Romantyczne, klimatyczne

Zabytki zabytkami, ale największy urok ma jak zawsze spacer po starym mieście. Szczególnie uwiodła mnie biegnąca wzdłuż kanału malownicza ulica des Teinturiers z kamiennym mostkiem, którą swoim cieniem okrywają platany, a młyńskie koło przerzuca wodę.

Brukowany trójką Placu Świętego Ciała to przystań dla kilku tarasów małych kafejek i restauracji. W tle majaczy kremowo żółta bryła gotyckiego kościoła Celestynów z XIV wieku. Pomyśleć, że kiedyś na placu mieścił się cmentarz dla ubogich. Ale życie zawsze zwycięża.

Jeżeli mamy więcej czasu to przejdźmy na drugą stronę rzeki i wstąpmy do La Chartreuse du Val de Bénédiction. Zobaczmy jego przyjemny niewielki dziedziniec, w którego cieniu rośnie niski żywopłot i wielkie cydry.

Awinion

W pobliżu Awinionu

W okolicach miasta zgodnie z prowansalskim duchem napotkamy wiele winnic, a jadąc z Awinionu w stronę Nimes warto zobaczyć romański akwedukt Pont du Gard.

Restauracje w Awinion

Do tej restauracji trafiliśmy z polecania znajomych. Jadłam doskonałą solę w ziołach w Le Chapelier Toque. Adres: 71 rue Guillaume Puy. Ceny mają średnie jak na Francję.

Z kolei na kawę i deser czekoladowy warto wpaść do La Cigale. Wiecie, że kawy nie znoszę, a jak polecam to znaczy, że tam była dobra 😉

Dojazd do Awinionu

Pociąg do Awinionu:

  • TGV- w 2h40 z paryża, 3h z Roissy Charles de Gaulle oraz 1h z Lyonu-  TGV Méditerranée (30mn z Marsylii).
  • pociąg regionalny, np. z Marsylii

Autobus do Awinionu

  • Do miasta kursują liczne autobusy, np. z Lyonu, Marsylii, Paryża, Arles, Orange, itp. A także autobusy międzynarodowe, np. z Amsterdamu. Pełną mapę połączeń możecie zobaczyć na stronie dworca w Awinion.

Jak dojechać autem do Awinionu:

  • Autorstradą  A7 wyjazd Avignon Sud (Marsylia, Nicea, Włochy) wyjazd Avignon nord (Lyon, Paryż)
  • Autorstradą A9 wyjazd Remoulins (Nîmes, Montpellier, Hiszpania)
  • RN 7 i RN 100

Mój ulubiony sposób, czyli blabla carem.

Najbliższe lotnisko znajduje się w Marsylii.

Udanej podróży!

 

Wybierasz się do Francji? Może zainteresuje Cię któryś z artykułów:

 

 

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz