You are currently viewing Calanques- zwiedzanie fiordów południa
Calanques. Marsylia

Calanques- zwiedzanie fiordów południa

Calanques- zwiedzanie fiordów południa

Znam jedną osobę która potrafi przebyć setki kilometrów, by tylko na  dzień pojechać do Marsylii,  żeby nacieszyć oczy widokiem Calanques.  Nie zaprzeczam, że to też jedno z moich ulubionych miejsc w całej Francji.

Park Narodowy Calanques

Park Narodowy Calanques to jedna z największych atrakcji południa Francji! Znajduje się przy stolicy Prowansji- Marsylii.

Calanques, znaczy tyle, co śródziemnomorskie fiordy. Są to trudno dostępne wapienne doliny o stromych zboczach zanurzone częściowo w lazurowo-turkusowym morzu. Co roku przyciągają turystów z całego świata. W końcu widoki są tu nieziemskie! Maszerując po calanques poczujemy prawdziwą potęgę natury! Trudno ukazać na zdjęciach jak imponujące są te skały i doliny.  Kiedy je zobaczyłam po raz pierwszy, od razu się w nich zakochałam.  Nie jest to jednak moje ulubione miejsce na kąpiel. Woda płynąca pomiędzy skałami jest lodowata nawet w lipcu. Choć latem nie brak amatorów orzeźwiających temperatur.

Ciekawostki o Calanques

Największą ciekawostką  jest znajdująca się w zatoce Morgiou prehistoryczna jaskinia Cosquer, gdzie pierwotni ludzie zostawili swoje malowidła. Nie tak łatwo się do niej dostać, bowiem strzeże ją podwodne wejście.

Fauna występująca na terenie parku jest niezwykle bogata.Jeżeli będziemy mieli szczęście to być może napotkamy na  jakieś zwierzę. Występuje ich tu aż 140 gatunków, jednak w gorące dni chowają się w kojącym cieniu chłodnych zakamarków.

Za to flora jest dość uboga. Słońce i susza sprawiają, że rejon jest dość rzadko porośnięty przez rośliny. Najczęściej można napotkać na skarłowaciałe drzewa i kolczaste krzaki. Na te ostatnie trzeba szczególnie uważać podczas robienia pipi. Nasza znajoma bardzo się podrapała przez nieuwagę.

Wspinaczka we Francji

Marsylskie fiordy to jedno z  najlepszych miejsc do wspinaczki we Francji.  Trudno o teren bardziej urozmaicony niż calanques! Poza tym pogoda zawsze dopisuje. Nie dość że słońce świeci na okrągło, to dni kiedy pada deszcz w ciągu roku można policzyć na palcach jednej ręki.

Swoją wędrówkę po parku Calanques rozpoczęliśmy od ostatniego przystanku autobusu. W powietrzy słychać było granie cykad, tak charakterystyczne dla Prowansji, a żar się lał z nieba. Warto sobie nabrać dużo wody, bo potem jej nie dostaniemy. Szliśmy żwawo ścieżką. Gdzie oko nie sięgło tam rosły iglaki i skarłowaciałe krzaki.  Po 45-minutowej wędrówce udało nam się w końcu dotrzeć do piaszczystej plaży. Mieliśmy szczęście, bo w rejonie Marsylii najbardziej lubią występować kamienie. Zresztą, żeby się do niej dostać musieliśmy skakać po głazach niczym górskie kózki, co wcale nie było takie proste.

calanques marsylia
Calanques Marsylia to najwspanialsze atrakcje Prowansji!

Strach i szaleństwo, czyli śmierć w Calanques!

Najwyższy klif w calanques sięga niemalże 400m n.p.m, co przyciąga samobójców. Tym z kolei nie pomaga Mistral- wiatr południowego wybrzeża, którego wycie po kilku dniach doprowadza nawet normalnych ludzi do szaleństwa.

Jak dojechać do Calanques z Marsylii i Cassis

Jak dojechać z Marsylii do Calanques

🙂 Autobusem 21 z placu Castelane w Maryslii  dotarliśmy prosto do bram parku narodowego Calanques i po jakiejś godzinie, może 45 minutach drogi gęsto poprzetykanej kamieniami ( trzeba zabrać wygodne obuwie- ja co prawda dałam radę w sandałkach, a koleżanka na bosaka, ale było to dość  ciernisto-chropowate doświadczenie) dotarliśmy do celu.

🙂 Możemy dopłynąć  do Calanques z Marsylii ze Starego Portu

🙂 Możemy też dopłynąć z miejscowości La Ciotat z portu w centrum

🙂 Z centrum Cassis dojedziemy do Calanques minikolejką

Co warto wiedzieć zanim wyruszymy do Calanques

Pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą sporo wody na zapas, gdyż nie można jej kupić na miejscu, a żar lejący się z nieba dość mocno doskwiera. Dobrze mieć też nakrycie głowy, ponieważ słońce wypala czaszkę!

Calanques możemy także zacząć zwiedzać od miejscowości La Ciotat.

W parku nie wolno rozpalać ognisk ze względu na zagrożenie pożarami.

Calanques. Marsylia
Calanques Marsylia. Nie bez powodu są nazywane Fiordami Śródziemnomorskimi!

 

Wybierasz się do Francji? Może zainteresuje Cię któryś z artykułów:

4.3/5 - (6 votes)

Ten post ma jeden komentarz

  1. Globtroterek

    Fajny post, dużo ciekawostek i przydatnych informacji 🙂 Fiordy wyglądają wspaniale!

Dodaj komentarz