You are currently viewing Komar– morderca. Choroby tropikalne przenoszone przez komary

Komar– morderca. Choroby tropikalne przenoszone przez komary

Boisz się węży? Szczurów? Robaków? Pająków? Pójścia do piekła?
To nic w porównaniu do prawdziwego postrachu!
Poznaj najgroźniejszego mordercę wszech czasów!

Komar– morderca

Wydawało by się, że nie jest straszny. Można go rozpłaszczyć jednym ruchem. To nie on sprawia, że mamy nogi jak z waty w naszych koszmarach. A jednak to on. Moskit-terminator. Jego ukłucie zabija rocznie miliony ludzi na świecie.

Krwiożercę upodobały sobie wszystkie możliwe pasożyty i wirusy jako swój samolot bojowy. Wkłuje się tylko przez delikatną skórkę i bomba biologiczna dostaje się do naszej krwi. Krąży po wszystkich tkankach. Wybucha z opóźnionym zapłonem. Poznaj jaki najgorszy ładunek wybuchowy może zaaplikować ci bzyczący komar bombowiec.  Choroby tropikalne przenoszone przez komary bywają okropne.

Denga

Czyli gorączka krwotoczna. Jest wywoływana przez wirus dengi po ukąszeniu przez komara.

Występowanie: Azja Południowo- Środkowa, Ameryka Środkowa i Południowa, Afryka Subsaharyjska, Oceania

Objawy: Bóle głowy, stawów, mięśni, czerwona wysypka, czasami: wysoka gorączka, ciągłe utraty przytomność, krwawienia  błon śluzowych i żołądka.

Szczepionka: niedawno wymyślona, jest dostępna w paru krajach, nie zalecana podróżnym. Poleca się ją dopiero po 7 latach mieszkania w tropikach i tym, którzy już raz zachorowali. Szczepi się osoby w wieku 12-45 lat.

Konsekwencje: za pierwszym razem z reguły się przeżywa, za drugim czasami już nie, choć są tacy którzy chorowali po cztery razy. Jeden z typów wirusa daje długotrwałą odporność na chorobę, 3 inne tylko krótkotrwałą. W razie zachorowania najlepiej trafić do dobrego szpitala. W tych najlepszych śmiertelność wynosi 0,5%. W razie braku leczenia śmiertelność sięga  1–5%. Jeżeli denga występuje ze wstrząsem do śmierci dochodzi już w 4-6 godzin po wystąpieniu wstrząsu.

Malaria

Najczęstsza choroba zakaźna występująca u ludzi. Pasożyt zwany zarodźcem po wkłuciu inwajdra dostaje się do wątroby. Tam następuje jego przeobrażenie, podzielenie i uwolnienie w dużej liczbie do krwi. Następnie pasożyt atakuje czerwone krwinki, przez co dochodzi do rozpadu erytrocytów.

Występowanie: Afryka, Chiny Południowe, Azja Środkowo-Wschodnia, Papua Nowa Gwinea, Ameryka Środkowa i Południowa.

Objawy: długo może nie być, najczęściej są to objawy grypopodobne, mogą wystąpić zaburzenia widzenia, mowy, dreszcze, gorączka, poty, nagły gwałtowny spadek temperatury.

Szczepionka: nie ma

Konsekwencje: niedokrwistość hemolityczna, żółtaczka i hemoglobinuria; śmierć, trwałe uszkodzenie narządów, na 220 milionów zarażonych w ciągu roku umiera ok. 1-3 miliony.

Remedium:
tabletki na malarie. Nie są one obojętne dla zdrowia, więc powinny istnieć podstawy do ich brania. Można przez wyjazd i jeszcze przez 7 dni po powrocie zażywać np. Malarone.

Żółta febra

to choroba powodowana przez wirusy należące do rodziny Flawiwirusów.

Występowanie: Ameryka Środkowa i Południowa, Afryka.

Objawy: gorączka, bóle pleców, mięśni, głowy, utrata apetyty, zmęczenie, nudności, wymioty

Konsekwencje: uszkodzenie wątroby, nerek, krwawienia z przewodu pokarmowego, śmierć.

Szczepionka: Jest! Obowiązkowa przy wjeździe do wielu krajów, gdzie występuje. Dostaje się na całe życie żółtą książeczkę. Nie należy się z nią rozstawać podczas wyprawy do miejsce występowania, bo bez niej może nie dać się wjechać do sąsiedniego kraju.

Słoniowacizna- filarioza

Przez komarzą igłę do krwi dostają się nicienie, które namnażają się i pasożytują w naczyniach limfatycznych.

Występowanie: Azja Środkowo-Wschodnia, Afryka, Ameryka Południowa, niektóre wyspy na Pacyfiku.

Objawy: po kilku miesiącach od zakażenia: gorączka, dreszcze, przerost naczyń limfatycznych, zapalenie węzłów chłonnych.

Konsekwencje: wyglądasz jak space inwajder: człowiek- słoń. Pasożyty powodują zamykanie i rozrost ścianek naczyń limfatycznych, mogą tworzyć się guzy.  Słoniowaciznę usuwa się chirurgicznie.

Szczepionka: nie ma

Remedium: Po pobycie w tropikach najlepiej wziąć prewencyjnie środek na robaki. Zażywa się Albendazol 200mg x2 przez 3 dni. To wybija też wiele innych robaków. W Azji Środkowo-Wschodniej sprzedają ten lek bez recepty. Nie wolno w czasie jego stosowania pić alkoholu.

Wirus Zika

To wirus, o którym wciąż mało wiemy. Dowiedziono, że po zakażeniu ciężarnej kobiety w wielu przypadkach dochodzi do mikrocefalii i zwapnienia wokół mózgowia płodu.

Występowanie: Ameryka Środkowa i Południowa

Objawy: żadne poważne dla nas, czasami w ogólne nie ma objawów, czasami są to objawy grypopodobne. Może występować ból głowy, zapalenie spojówek, ból mięśni, bóle stawów, wysypka

Konsekwencje: opłakane dla dziecka, które powije zakażona kobieta. Może mieć małogłowie.

Szczepionka: nie ma

Jak się obronić przez komarem- mordercą?

Najlepiej obficie zraszać środkami na komary, stosujemy odstraszacze w pokojach, moskitiery.
Na wieczorne i nocne spacery ubieramy długie spodnie i bluzki z rękawami.

Środki z zawartością deet co najmniej 50% działają najlepiej. Kiedy używałam takich z zawartością Deet 15 i 20%, to w ogóle nie działały. Często słyszę gadanie, ‘a bo deet jest szkodliwy’. Może i tak, ale na pewno malaria i denga są dużo bardziej szkodliwe.

 

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz