You are currently viewing Kagoshima i Ibusuki. Skarby południa Japonii
Sakurijama

Kagoshima i Ibusuki. Skarby południa Japonii

Ciekawe miejsca w Japonii

Japonia cała jest niesamowita! Ale jakie ciekawe miejsca w Japonii są jeszcze nie odkryte? Ha! Na południu! Pewnie się nieraz zastanawialiście gdzie w Japonii są wulkany poza Fuji. Wybierzmy się dziś do Kagoshimy i Ibusuki.

Kagoshima słynie z dwóch rzeczy. Z wód termalnych i z czynnego wulkanu Sakurajima. Co prawda tej wiosny nie był specjalnie aktywny. Pani z miejskiej informacji mnie zawiodła wiadomością, że ostatnia erupcja miała miejsce 2 tygodnie temu. Podczas gdy jeszcze rok temu rozżarzona lawa codziennie spływała jego zboczami.

Wulkan Sakurijama

Ludzie nauczyli się żyć w zgodzie z żywiołem. Tym bardziej, że gdyby nie on, to pewnie mało kto by do Kagoshimy przyjeżdżał. Znajdujący się na półwyspie wulkan Skurajima góruje nad sennym pejzażem miasta. Jego obecność dostarcza cennych gorących źródeł. Onsenów w Kagoshimie tyle co kafejek w Paryżu, za czym idą konkurencyjne usługi i ceny, a już na dworcu w informacji dają gruby katalog z miejskimi źródłami.

ciekawe miejsca japonia
Wulkan Sakurijama

Z czego słynie południe Japonii

W pobliskim miasteczku Ibusuki możemy zażyć słynnej kąpieli w piasku. To rewelacja na schorowane stawy i kręgosłup, nie mówiąc już o skórze! Nic mnie nie bolało dopóki nie musiałam znowu taszczyć mojej ciężkiej walizy…

Na czas piaskowej kąpieli przywdziałam yukatę, czyli ubiór a la domowe kimono-szlafrok. Następnie na kilkanaście minut wesoła pani mnie zakopała w w czarnym gorącym piasku. Piach jest tak parny, że na początku myślałam, że nie wytrzymam. Pod koniec starałam się skupić na szumie stojącego przed moimi oczami oceanu. Miałam wrażenie, że mnie wypali. Za to później czułam się wspaniale. A skóra marzenie! Nic dziwnego, że w sezonie letnim na południe Japonii walą tłumy turystów.

ciekawe miejsca japonia
Kąpiel w wulkanicznym piasku- Ibusuki
Ciekawe miejsca w Japonii.Onsen w Japonii, Ibusuki
Zakopana w leczniczym piachu
Ciekawe miejsca w Japonii
Ibusuki poza sezonem to senne miasteczko

Najlepsze japońskie danie

Tymczasem był wiosenny off season. W Ibusuki w guest housie poza mną był jeszcze tylko jeden japoński turysta. Gospodarz wieczorem przyniósł aż 4 różne butelki lokalnego alkoholu robionego ze słodkich ziemniaków o sile 25%. Do tego podał surową cebulę z sosem miso, który się robi ze sfermentowanej soi. W życiu bym nie przepuszczała, że to prymitywne ohydne warzywo oprawione w odpowiedni garnitur może tak wspaniale smakować! Gorąco polecam Wam tą niezwykła kombinację, bo to jedna z najlepszych rzeczy, jaką mi było spróbować w życiu.

Po degustacji alkoholi wszyscy mówiliśmy jednym językiem. Okazało się, że gospodarz już kiedyś gościł Polaka, w dodatku muzyka. Pokazał mi nawet jego płytę, ale jako, że jestem na bakier z polską muzyką i w ogóle jakąkolwiek muzyką poza elektroniką, to nie poznałam artysty. Nad czym ubolewanie i niedowierzanie wyraził Japończyk. Ale wszystkich zadowolić się nie da.

W Ibusuki poza spa największymi atrakcjami są park kwiatowy, góra i jezioro. Pogoda była tak paskudna, że czarne chmury  spowiły okolicę do tego stopnia, że góry nie było widać nawet z bliska.. Wybrałam się tylko do ogrodu botanicznego i onsenu.

ciekawe miejsca japonia
Ciekawe miejsca w Japonii. Ogród botaniczny w Ibusuki

Ciekawe miejsca w Japonii

Czego się spodziewać w Japonii

Tak serdecznych i miłych ludzi jak w tej części świata nigdy nie spotkałam! 2 razy bez pytania mieszkańcy zaproponowali mi podwiezienie, kiedy szłam drogą, a gdy czekałam na przystanku i zanosiło się ulewę, nagle zatrzymało się auto… I miły Pan Japończyk podarował mi parasol!!! Nie zdążyłam go nawet otworzyć, bo zaraz podjechał następny i na migi zaproponował powiezienie. Nic nie gadał po angielsku, a ja po japońsku, a jednak się dogadaliśmy i mimo błądzenia znalazł mój guest house.

Inni podróżnicy, których spotkałam mieli podobne doświadczenia.

Wracając do Kagoshimy

Najlepszy widok na wulkan rozpościera się z darmowych wód termalnych, gdzie można pomoczyć zmęczone stópki i przy okazji poznać innych podróżników. Można też specjalnym autobusem objechać kilka puntów widokowych, co wchodzi w cenę miejskiego biletu dziennego. Jeżeli macie dwa kółka lub auto do dyspozycji możecie się wybrać ns przeciwległy do promu punkt wyspy, skąd rozpościera się najlepszy widok na kratery. Kratery bo Sakurajime w zasadzie tworzą 2 wulkany. Mi jednak pogoda nie dopisała i było za dużo ciemnych chmur, żeby cokolwiek zobaczyć.
Musicie wiedzieć, że świetna trasa spacerowo-widokowa wiedzie wzdłuż usianego czarnymi kamieniami wybrzeża. Nie brak na niej kolorowo kwitnących krzewów i łaszących się kotów…

Ciekawe miejsca w Japonii
Ciekawe miejsca w Japonii. Kagoshima

W gorących źródłach poznałam innych podróżników i razem udaliśmy się do Tenmonkan kagoshimskiej nocnej dzielnicy. Tam natrafiliśmy na tawernę serwującą świeże owoce morza z grilla., które smakowały doskonałe w akompaniamencie orzeźwiającego piwa Sapporo. Wieczór zakończył się w tropikalnym barze o wystroju rodem z dżungli. Naprzeciwko na ulicy stały 2 damy do towarzystwa, a kilka metrów dalej pokaźna grupka ochroniarzy.

Ciekawe miejsca w Japonii
Tawerna w Kagoshimie

Ciekawe miejsca w Japonii

Ciekawe miejsca w Japonii- Gorące źródła w Kagoshimie
źródełko z pejzażem tuż pod wulkanem

 

Ciekawe miejsca Japonia
Ogród botaniczny Ibusuki
Ciekawe miejsca Japonia
Ogród botaniczny Ibusuki

Kagoshima gorące źródla
Kagoshima gorące źródla
Ciekawe miejsca w Japonii
Kagoshima
Ciekawe miejsca w Japonii
Kagoshima

Jeżeli wybierasz się do Japonii to może zainteresują Cię artykuły:

Tokio tanio

 

 

Rate this post

Dodaj komentarz