Zakochaj się! Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa- 29 atrakcji
Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa. Ojców

Zakochaj się! Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa- 29 atrakcji

Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa

Ciekawe miejsce w pobliżu Krakowa na jeden dzień lub weekend? A może na wakacje? Do największych atrakcji Małopolski należą skały wapienne, parki narodowe, miasteczka i wsie jak Lanckorona, jeziora: Rożnowskie, Czorsztyn, stawy, zamki , dwory, pałace, skanseny, trasy spacerowe i rowerowe. Niektóre z nich jak Bielsk0- Biała są niedoceniane, zaś inne jak Zalipie są znane na cały świat.

Jakie są ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa- lista

Wieliczka

Odległość od Krakowa: 14,3 km 

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 19 min przez Wielicka

Jako pierwsze ciekawe miejsce w pobliżu Krakowa nasuwa mi się Wieliczka ze swoją słynną Kopalnią Soli! Znajduje się na Liście UNESCO już od 1978 roku! Jest tak wspaniałą atrakcją, że za czasów komuny w zagranicznych przewodnikach pisano Kraków leżący koło Wieliczki! Po kopalni wiodą aktualnie 3 trasy. W tym nowa, jakby ktoś już widział klasyczną: Poznaj tajemnice kopalni.

Samo miasto można obejrzeć podczas krótkiego spaceru. Znajduje się tam klimatyczny rynek z kilkoma lodziarniami, przyjemny park, oraz barokowy Kościół Świętego Klemensa. Pierwsze wzmianki o nim datowane są na XIII wiek. Jednak od tego czasu parę razy był budowany od nowa lub gruntownie odnawiany. Jak po trzęsieniu ziemi w XVIII wieku. Warto zobaczyć też Muzeum Żup Krakowskich znajdujące się w Zamku Żupnym, gdzie kiedyś rezydował zarząd kopalni. Poza tym Wieliczka to gratka dla miłośników vintagu, pełno w niej second handów.

Ceny biletów w Kopalni soli to 66 za normalny dla 1 osoby, zaś rodzinny dla 4 trzeba zapłacić 180zł. Pełny cennik znajdziecie na stronie kopalni klik!

Polskie miasta które warto zobaczyć
Polskie miasta które warto zobaczyć

Niepołomice

Odległość od Krakowa: 23,0 km 

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 29 min przez DK79

Na zamku w Niepołomicach bywali królowie, którzy polowali w Puszczy Niepołomickiej. Zbudował go sam Kazimierz Wielki. W mrokach dziejów zamek mocno podupadł, ale na szczęście po latach zaniedbania niedawno został odrestaurowany w imponujący sposób. Dziś możemy zwiedzać komnaty lub wziąć udział w jednym z licznych wydarzeń kulturalnych, jakie się odbywają na jego terenie. W Niepołomicach uwielbiam spędzać letnie leniwe popołudnia i objadać się lodami na rynku. Warto wiedzieć, że na zamku w Niepołomicach kręcono scenę balową z filmu 365 dni. 

Ciekawostką jest, że ponoć Kazimierz Wielki przywiózł na zamek legendarny kamień z wawelskiej kaplicy Gereona, a specjaliści potwierdzają istnienie czakramu dającego pozytywną energię.

Puszcza Niepołomicka

Odległość od Krakowa: 24,0 km 

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 32 min przez DK79

Prawdziwy raj dla miłośników natury i grzybiarzy! Puszcza ciągnie się aż na 110 km2, a na jej terenie znajdują się torfowiska, gdzie rośnie wiele ciekawych gatunków roślin. Ornitolodzy też będą zachwyceni, ponieważ można tu zaobserwować aż 175 gatunków ptaków. Z większych zwierząt przy odrobinie szczęścia możemy trafić na łosia czy sarny. Kiedyś w puszczy widywało się sporo dzików, ale nie dziś. Za to w samym sercu puszczy znajduje się Ośrodek Hodowli Żubrów.

Zalipie

Odległość od Krakowa: 106,4 km

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 1 godz. 20 min przez A4

Zalipie uchodzi za najpiękniejszą polska wieś. Słynie ze starych chat ozdobionych malunkami kwiatów. Bujne malowane kwiecie pleni się po ścianach zewnętrznych i wypełnia interior, wchodzi na piece i wyrasta z zakamarków, rozpęzło się nawet na studnie i płoty! Ulubione miejsce turystów z Azji.

zalipie ciekawe miejsca kolo krakowa
Zalipie- ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa na jeden dzień

Tyniec

Odległość od centrum Krakowa:  15,2 km

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 23 min przez Tyniecka

Tyniec jest malowniczo położony na wapiennych wzniesieniach. Jego największą atrakcją jest Klasztor Benedyktynów, który istnieje od 1044 roku. Klasztor można nie tylko podziwiać, warto również skosztować specjałów wyrabianych przez mnichów, jak ciastka, konfitury, oraz wypróbować ich kosmetyków opartych na tradycyjnych recepturach.

tyniec ciekawe miejsca malopolska
Tyniec- ciekawe miejsce w pobliżu Krakowa na jeden dzień

Ojcowski Park Narodowy

Odległość od centrum Krakowa: 20,5 km

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 22 min przez DK94

W Ojcowie jest po prostu przepięknie. Uwielbiam jego niezwykłe skały, groty i jaskinie, zamki w Pieskowej Skale i w Ojcowie. Najbardziej rozpoznawalną częścią parku są ostańce, czyli wapienne skały o finezyjnym kształcie i równie niesamowitych nazwach jak Maczuga Herkulesa. Warto też zobaczyć Kaplicę Na Wodzie oraz poszukać Źródełka Miłości. Dobra, powiem Wam od razu, źródełko nie działa…Moi znajomi wypróbowali i już nie są razem. A czy wiecie, że najstarsze ślady człowieka w Małopolsce zlokalizowano w tamtejszej Jaskini Ciemnej, gdzie Neandertalczyk mieszkał już 120 tysięcy lat temu?!

Majówka 2018
Wakacje 2020 w Ojcowie? Tak!

ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa

Jaskinia Wierzchowska

Odległość od Krakowa: 20,4 km

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 23 min przez DK94

To jedna z najciekawszych jaskini jakie mamy w Małopolsce. I druga największa jaskinia Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Koniecznie zobaczcie ciekawe nacieki i formy krasowe. Trasa wiodąca przez jaskinię ciągnie się na 700 metrów, co jest najdłuższą trasą w całej Polsce. I można ją przejść w niecałą godzinę. W zimie w jaskini śpią nietoperze, zaś w sezonie urzęduje w niej Neolitos- żywy człowiek pierwotny. Najbardziej spodobała mi się jaszczurka w kamieniu.

ciekawe miejsca pod krakowem
Pozostałość po jaszczurce, Jaskinia Wierzchowska -Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa

Lanckorona

Odległość od Krakowa: (36,7 km)

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 37 min  przez Zakopianke i DK52

Lanckorona to wioska w stylu magicznym. Położona jest w pięknej scenerii na Górze Lanckorońskiej. Wieś i jej okolice są idealne na plener fotograficzny. To takie miejsce, o którym się mówi, że coś w nim jest. Dlatego nie dziwi, że ciągła tu zawsze cyganeria, w Lanckoronie bywali m.in Andrzej Wajda, czy Marek Grechuta. Pełno tu zabytkowych skansenów, jest kościółek, rynek z goframi, pagórki. Rozkoszować się poranną kawą czy herbatą można w Cafe Arka. Po prostu idealne miejsce, aby spędzić miły weekend i odpocząć od miejskiego zgiełku.

Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa, Lanckorona, Okolice Krakowa, Atrakcje Małopolski
Okolice Lanckorony. Czy tylko mi kojarzą się z Rivendel z Władcy Pierścieni?
ciekawe miejsca w pobliżu krakowa
Lanckorona to co prawda nie Havana, ale swoje auta vintage mają!  Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa

Ogrodzieniec

Odległość od Krakowa: 62,7 km 

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 1 godz. przez DK94 i DW791

W Ogrodzieńcu możemy się wybrać na ruiny zamku należącego kiedyś do systemu obronnego Orlich Gniazd. Na jego terenie odbywa się wiele imprez plenerowych. Kiedyś tu jeździłam na festiwal Soundtropolis, ale już go nie organizują.  W weekendy w Ogrodzieńcu bywa tłoczno, dlatego lepiej go odwiedzić w środku tygodnia.

Zamek w Tenczynie

Odległość od Krakowa: 37,5 km

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 35 min przez A4

Do Tenczyna pojechaliśmy niedawno. Wieki temu nazywali go małym Wawelem. W końcu jego właściciel stał niemal na równi z królem, a swój przybytek ubrał w podobne szaty do zamku królewskiego. Ale czy chciwość i pragnie pokazania się prowadzi do dobrych rzeczy? Z czasem ród Tęczyńskich podupadł, a mały Wawel zamienił się w małe ruiny. Wizycie smaczku dodaje fakt, że budowla stoi na stożku wygasłego wulkanu.

zamek tenczyn rudno
Zamek Tenczyn – ciekawe miejsce w pobliżu Krakowa na jeden dzień

M. i ja w wersji Księżniczek z Tenczynka

Nowy Wiśnicz

Odległość od Krakowa:  48,2 km 

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 41 min przez A4

Główną atrakcją Nowego Wiśnicza jest jego renesansowo-barokowy zamek górujący na miastem. Wiecie jak eliminować wrogów? Królowa Bona wiedziała. Według legendy miała objechać na osiołku po gzymsie jednej z wież. Rzuciła wyzwanie  jednemu z gości. Daleko nie ujechał, bo osiołek go zrzucił z wysokości i nieborak się roztrzaskał. Historia jak z Gry o tron!

Będkowice

Odległość od Krakowa:  23,2 km 

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 28 min przez DK7/DK79

Będkowice to coś, co miłośnicy pieszych wędrówek lubią najbardziej! W malowniczej wiosce rozpoczęłyśmy trekking po ścieżce biegnącej przez las, mijałyśmy łąki, skałki i doszłyśmy do… Dupy… Słonia. Serio tak się nazywa. A o czym mowa? O znanej wśród wspinaczy skale… Obok kryje się mała jaskinia.

Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa
Okolice Krakowa Będkowice
Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa
Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa. Dupa Słonia- słynna skała dobra na wspinaczki.

Obok jest mała jaskinia.

Okolice Krakowa Będkowice (1)
Okolice Krakowa Będkowice. ciekawe miejsce w pobliżu Krakowa na jeden dzień

Selfie z osłem musi być!

Kryspinów

Odległość od centrum Krakowa: 14,8 km) 

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 20 min przez DW780

Kryspinów to najpopularniejszy zalew w okolicy Krakowa. Łatwo do niego dotrzeć miejskimi autobusami. W weekendy i wakacje jest niesamowicie tłoczno, ale przy odrobinie rozeznania w terenie można znaleźć w miarę odludne miejsce. Tajemnicą poliszynela jest to, że w Kryspinowie znajduje się też plaża nudystów. Najlepszy poza Skałkami (Zakrzówkiem) zalew w Krakowie.

Skałki Mnikowskie

Odległość od Krakowa:  21,9 km

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 29 min przez Balicka

Dolina Mnikowska leży nieopodal Kryspinowa i słynie ze skałek wapiennych. Główną atrakcją jest namalowany na skale ołtarz Matki Boskiej Skalskiej. To malownicze i bardzo spokojne miejsce, idealne na piesze i rowerowe wędrówki. Na miejscu znajduje się spory parking, można też dojechać autobusem miejskim z Krakowa. To dobre miejsce żeby się wyciszyć lub pójść na spacer z dziećmi. Warto się tam wybrać dla fantastycznego ołtarza.

mników
Ołtarz  Matki Boskiej Skalskiej

Rezerwat Zimny Dół

Odległość od Krakowa: 25,7 km 

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 33 min przez DW780

Ten niewielki rezerwat leży w okolicach Czułowa w gminie Liszki, a więc tuż obok Mnikowa! Największe atrakcje to grzyby i bloki skalne, korytarze, jaskinie, a także Źródło w Zimnym Dole – wywierzysko znajdujące się w jaskini.

Jezioro Rożnowskie

Odległość od Krakowa: 101,1 km 

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 1 godz. 27 min przez A4 i DK75

Jezioro Rożnowskie to malownicza zapora na Dunajcu. Dla rozrywki mamy tu rowerki wodne, kajaki, żaglówki.

Atrakcje nad Jeziorem Rożnowskim są niezliczone! Zamek w Czchowie i Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce, a także dwa zamki w Rożnowie. Jeden z nich należał do Zawiszy Czarnego.

Aby zobaczyć jak się żyło dawniej warto się wybrać do Osady Młyńskiej Roztoka-Brzeziny oraz do Rodzinnego Skansenu na Jędrzejkówce w Laskowej. Trochę dalej, bo już w Nowym Sączu leży popularny Sądecki Park Etnograficzny, gdzie poznamy życie szlachty, Lachów, Pogórzan, Cyganów, etc. Warto też zajrzeć do pobliskiego Miasteczka Galicyjskiego.

W miejscowościach Tęgoborza, Zbyszyce i Rożnowa napotkamy dwory i pałace z XVIII-XIX wieku.

Koneserzy niezwykłych miejsc mogą odwiedzić największy most świata zbudowany przez jednego człowieka, a mianowicie Most Stacha w Znamirowicach.

W okolicach jeziora kryją się też cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej.

Świetny szlak widokowy idealny na piesze i rowerowe wędrówki znajduje się na Dąbrowskiej Górze. Z kolei miłośnikom wspinaczki spodobają się rożnowskie skałki w Rożnowie. Jeżeli chcecie podziwiać panoramę z góry, to można wynająć szybowiec z pilotem w Łososinie Dolnej na lotnisku Aeroklubu Podhalańskiego.

Pełno w okolicy kościółków na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego. Zaś z murowanych świątyń warto odwiedzić romański  Kościół Świętych Andrzeja Świerada i Benedykta w Tropiu z  przełomu XI i XII wieku.

Popularne wśród turystów i miłośników architektury są Zapory w Rożnowie i Czchowie.

Co ciekawe w okolicy znajdują się też winnice: Winnicy Gródek w Zbyszycach, Winnica Nowizny koło Iwkowej, Winnica Zawadka obok Tęgoborzy.

Fantastyczny widok na okolicę rozpościera się z wieży na Szpilówce nad Iwkową.

Diable Skały w Bukowcu to nie tylko  ciekawe skały, ale i genialne trasy piesze! Po drodze czekają na nas malutkie jaskinie i punkty widokowe. Miejsce mało znane, a idealne na rodzinny spacer.

Podobne do Diablich Skał, choć mniejsze jest Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach.

jezioro rożnowskie
Nad Jeziorem Rożnowskim
jezioro rożnowskie
Kościół drewniany w pobliżu Diablich Skał
diable skały
Diable Skały- ciekawe miejsce w pobliżu Krakowa na jeden dzień

Przylasek Rusiecki

Odległość od centrum Krakowa: 18,0 km

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 24 min  przez al. Jana Pawła II i DK79

To w zasadzie jeszcze Kraków, chociaż na pewno nieznany turystom. Za Nową Hutą znajduje się sieć stawów powstałych po zalaniu żwirowni. Przy jednym z nich znajduje się popularne w upalne dni kąpielisko. Pozostałe stawy to dobre miejsce dla miłośników wędkarstwa.

Myślenice

Odległość od Krakowa:  34,9 km 

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 33 min przez Zakopianka

To małe miasteczko ma klimatyczny rynek, ale odwiedzający najczęściej skupiają się na Dolinie Raby, gdzie można popluskać się w czystej wodzie i poleniuchować na plaży. Dla bardziej aktywnych jest pełno tras spacerowych i rowerowych po okolicznych górkach i pagórkach. Popularna jest góra Chełm (654 m n.p.m.), na którą wiedzie wyciąg krzesełkowy. Kiedyś można było zjeść świetne owocowe tiramisu w kawiarni na rynku, ale dawno w Myślenicach nie byłam i nie wiem czy nadal tak jest.

Rabka

Odległość od Krakowa: 70,2 km 

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 1 godz. 2 min przez Zakopianka i S7

Rabka to znane uzdrowisko położone w kotlinie, u stóp Gorców i Beskidu Wyspowego. To idealne miejsce na piesze wędrówki w pobliskie góry. Najwyższy szczytem w okolicy jest Turbacz (1310 m n.p.m.) . Rodziny z dziećmi przyciąga Park Rozrywki Rabkoland.  W Muzeum im. Władysława Orkana możemy zobaczyć sztukę ludową i rzemiosło, zaś w Muzeum Górali zapoznamy się ze słynnymi góralami i zbójnikami. Na terenie miasteczka działa teatr lalek i kino. Uzdrawiać możemy się możemy na terenie Parku Zdrojowego, gdzie znajduje się Tężnia Solankowa i Pijalnia Wód Mineralnych.

W pobliskiej Chabówce znajduje się Skansen Taboru Kolejowego, gdzie obejrzymy dawne lokomotywy i parowozy. Muzeum jest w miarę żywe, ponieważ możemy się tam przejechać dawnymi pociągami.

Pieniński Park Narodowy

Odległość od Krakowa: 114,2 km

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 1 godz. 45 min przez Zakopianka i DW968

Szlaki w Pieninach są w miarę proste, a  najwyższy szczyt to Trzy Korony (982 m n.p.m.).

Wizyta w Pieninach nie liczy się bez spływu Dunajcem tratwą flisacką. Nie bez powodu Trasa Przełomem Dunajca jest uważana za jedną z najpiękniejszych w Europie!

Symbolem Pienin jest sosna reliktowa rosnąca na Sokolicy. Drzewo wygląda jak z tradycyjnego chińskiego malunku!

Warto zahaczyć o Rezerwat Biała Woda, żeby zobaczyć klimat dawnej łemkowskiej wsi.

Za najpiękniejsze szczyty Pienin uchodzą Trzy Korony i Sokolica. Warto przejść się Przełęczą Rozdziela.

ciekawe miejsca malopolska pieniny
Pieniński Park Narodowy- ciekawe miejsce w pobliżu Krakowa na dzień lub weekend

Jezioro Czorsztyńskie

Odległość od Krakowa: 109,2 km

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 1 godz. 40 min przez Zakopiankę

Jezioro jest położone u stóp Pienin i jest zbiornikiem retencyjnym. Turyści uwielbiają Przystań Statków w Niedzicy, skąd odpływają statki pasażerskie.

Największą atrakcją w okolicy Jeziora Czorsztyńskiego jest oczywiście Zamek Dunajec w Niedzicy. Ta gotycka warownia powstała w 1330. Dziś górna część zamku obróciła się w ruinę, natomiast dolna ma się dobrze. Funkcjonuje tam muzeum, gdzie nie tylko obejrzymy dawne wnętrza, ale i narzędzia tortur, a także bryczki i powozy.

Niedaleko znajduje się też Zamek Czorszyński, niestety ruina.

W pobliskim Czorsztyńskim Skansenie znajdziemy 20 zabytków architektury drewnianej, wille, chaty, a także kamienne piwniczki. Warto zobaczyć, bo niektóre budowle są naprawdę z rozmachem.

czorsztyn ciekawe miejsca krakowa
Zamek Dunajec w Niedzicy

Szczawnica

Odległość od Krakowa: 116,1 km

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 1 godz. 48 min przez Zakopiankę i DW968

Z Czorsztyna jest już tylko rzut beretem do Szczawnicy. Malownicza miejscowość znana jest z uzdrowiska i tego, że tu się narodziło kajakarstwo górskie. To właśnie stąd najlepiej wybrać się na spływ tratwą po Dunajcu.

Tuż za Szczawnicą warto obejrzeć Wąwóz Homole, gdzie rzeka Kamionka, wyrzeźbiła ciekawe formacje skalne. W stromym wąwozie nie brakuje też niewielkich wodospadów.

Muzeum Pienińskie poświęcone góralom pienińskim znajduje się w miejscowości Szlachtowa.

Jeśli uwielbiasz rowerowe wędrówki, to koniecznie wypróbuj słynną Trasę do Czerwonego Klasztoru.

szczawnica ciekawe miejsca malopolska
sosna reliktowa rosnąca na Sokolicy

Bielsko Biała

Odległość od Krakowa: 97,8 km

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 1 godz. 31 min przez A4

Bielsko Biała to niewielkie miasteczko w sam raz na dłuższy spacer. Całe centrum jest bardzo przyjemne! Warto zobaczyć rynek, Zamek Sułkowskich i mury miejskie. Znany jest tutejszy dworzec oraz Muzeum Historyczne. Warto wpaść do Studio Filmów Rysunkowych, aby dowiedzieć się jak powstają kreskówki. W końcu to w Bielsku Białej powstały takie klasyki jak Bolek i Lolek czy Reksio. Pięknie prezentuje się wnętrze Teatru Polskiego. Co dwa lata Bielsku Białej odbywa się FotoArtFestival, znany na cały świat festiwal fotograficzny. Wtedy całe miasto zamienia się w wielką galerię fotograficzną! Byłam tam właśnie w czasie festiwalu i Bielsko Biała bardzo mi się spodobała.

Żywiec

Odległość od Krakowa: 90,8 km

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 1 godz. 31 min przez DW781

Fantastycznie położone nad Jeziorem Żywieckim miasto jest znane na całą Polskę za sprawą piwa marki Żywiec. Toteż warto odwiedzić Muzeum Browaru Żywiec i dowiedzieć się jak powstaje ten runek. Wielbiciele zamków mają do wyboru: Nowy Zamek – Pałac Habsburgów lub Stary Zamek z XIV wieku, w którym znajduje się Muzeum Miejskie. W Żywcu sporo się dzieje: Tydzień Kultury Beskidzkiej, Festiwal Smakowania Kwaśnicy, Oscypek Fest, Dni Żywca. Wydarzenia odbywają się w nowoczesnym Amfiteatrze pod Grójcem.

Kiedy zmęczymy się chodzeniem możemy odpocząć i nakarmić łabędzie w Parku Żywieckim. 

Międzybrodzie Żywieckie

Odległość od Krakowa: 85,0 km

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 1 godz. 26 min przez DK44

To popularna wśród turystów wieś. Po jej okolicach wiedzie wiele tas spacerowych i rowerowych.  Największą atrakcją jest góra Żar (761 m n.p.m). Komu się nie chce wspinać może wjechać kolejką. To raj dla paralotniarzy i szybowników. Można tam zrobić uprawnienia. Nad Jeziorem Międzybrodzkim możemy wypożyczyć rowerki wodne. To dobre miejsce dla miłośników wyjątkowego spokoju. Ja nie lubię spokoju i mi się tam nie podobało. Nie ma albowiem w Międzybrodziu nic niezwykłego.

Zamek w Będzinie

Odległość od Krakowa:  74,9 km

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: 1 godz. 6 min przez DK94

Zamek w Będzinie to dobrze zachowana warownia z XIV wieku. Został zbudowany przez Kazimierza Wielkiego w systemie Orlich Gniazd w Małopolsce. Obecnie w zamku znajduje się muzeum. Polecam! Więcej zdjęć zamku w Będzinie i dokładniejszy opis znajdziecie w osobnym  wpisie, który mu poświęciłam w całości klik!

zamek w bedzinie
Zamek w Będzinie

Bukowina Tatrzańska

Odległość od Krakowa: 107 km 

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: zapomnij! 

Bukowinę Tatrzańską najlepiej odwiedzić podczas festiwalu Sabałowe Bajania. Mamy wtedy okazję zapoznać się z kulturą góralska, spróbować za darmo potraw regionalnych przygotowanych przed  i uczestniczyć w koncertach i występach tańca! Poza festiwalem atrakcją Bukowiny są oczywiście termy, drewniana architektura i pejzaże. Więcej zdjęć i opis festiwalu znajdziecie w tym wpisie klik!

bukowina tatrzanska
Bukowina Tatrzanska- festiwal Sabałowe Bajania

Zakopane

Odległość od Krakowa: 109 km 

Szacowany czas dojazdu wg Google maps: zapomnij!

Stolicy Tatr nikomu nie trzeba przedstawiać! Szczególnie polecam Teatr Witkacego i Cafe Tygodnik Podhalański.

Energylandia

Energylandia to Rodzinny Park Rozrywki, o którym marzą dzieciaki, rodzice i młodzież nie tylko z Polski, ale i z całej Europy! Park znajduje się w Zatorze. Ceny są dosyć wysokie, bo za bilet normalny zapłacimy 129zł.

Przy okazji możemy zwiedzić pobliską Lanckoronę, Wadowice lub Kawalerię Zebrzydowską.

A Wy jakie miejsca koło Krakowa lubicie najbardziej?

 

Wybierasz się do Krakowa? Może przydadzą Ci się artykuły:

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Świetne propozycje na spędzenie wolnego czasu, kiedy już odhaczymy wszystkie ciekawe miejsca w Krakowie – a może nawet wcześniej… 😉

  2. Uwielbiam kraków i okolice – zwłaszcza Ojców. W Karkowie jest też moja ulubiona restauracja – Trattoria Venezia, mają niesamowite włoskie jedzenie

Dodaj komentarz

Close Menu

Hej!

Miło mi, że tu jesteś!

Jeżeli przydał Ci się post to polub stronę na Fejsie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami.  Przyczyniasz się też do rozwoju bloga.  Jeżeli nie, to i tak mi miło, że wpadłeś.

Miłego dnia!