Zakochaj się! Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa
Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa. Ojców

Zakochaj się! Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa

Jakie są ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa? Jest ich mnóstwo! Jakie są atrakcje Małopolski w okolicach Krakowa?  Kilka z nich uwielbiam! Są idealne na jeden dzień, na weekend, a nawet na wakacje 2019!

Wieliczka

Jako pierwsze ciekawe miejsce w pobliżu Krakowa nasuwa mi się Wieliczka ze swoją słynną Kopalnią Soli! Znajduje się na Liście UNESCO już od 1978 roku! Jest tak wspaniałą atrakcją, że za czasów komuny w zagranicznych przewodnikach pisano Kraków leżący koło Wieliczki! Po kopalni wiodą aktualnie 3 trasy. W tym nowa, jakby ktoś już widział klasyczną: Poznaj tajemnice kopalni. Ja bym się chętnie wybrała na nią, a Wy? Byłam już w kopalni 3 razy, a i tak nie mam dość!

Samo miasto można obejrzeć podczas krótkiego spaceru.Znajduje się tam klimatyczny rynek z kilkoma lodziarniami, przyjemny park, oraz barokowy Kościół Świętego Klemensa. Pierwsze wzmianki o nim datowane są na XIII wiek. Jednak od tego czasu parę razy był budowany od nowa lub gruntownie odnawiany. Jak po trzęsieniu ziemi w XVIII wieku. Warto zobaczyć też muzeum Żup Krakowskich znajdujące się w Zamku Żupnym, gdzie kiedyś rezydował zarząd kopalni. Poza tym Wieliczka to gratka dla miłośników vintagu, pełno w niej second handów.

Polskie miasta które warto zobaczyć
Polskie miasta które warto zobaczyć

Niepołomice

Na zamku w Niepołomicach bywali królowie, którzy polowali w Puszczy Niepołomickiej. Zbudował go sam Kazimierz Wielki. W mrokach dziejów zamek mocno podupadł, ale na szczęście po latach zaniedbania niedawno został odrestaurowany w imponujący sposób. Dziś możemy zwiedzać komnaty lub wziąć udział w jednym z licznych wydarzeń kulturalnych, jakie się odbywają na jego terenie. W Niepołomicach uwielbiam spędzać letnie leniwe popołudnia i objadać się lodami na rynku.

Ciekawostką jest, że ponoć Kazimierz Wielki przywiózł na zamek legendarny kamień z wawelskiej kaplicy Gereona, a specjaliści potwierdzają istnienie czakramu dającego pozytywną energię.

Puszcza Niepołomicka

Prawdziwy raj dla miłośników natury i grzybiarzy! Puszcza ciągnie się aż na 110 km2 , a na jej terenie znajdują się torfowiska, gdzie rośnie wiele ciekawych gatunków roślin. Ornitolodzy też będą zachwyceni, ponieważ można tu zaobserwować aż 175 gatunków ptaków. Z większych zwierząt przy odrobinie szczęścia możemy trafić na łosia czy sarny. Kiedyś było dużo dzików, ale teraz już nie ma. Mieszkałam niedaleko puszczy, i kiedy byłam dzieckiem to bywało, że dziki szlajały się tuż za siatką, właziły na podwórka. Dziś nie tak prosto je zobaczyć. Za to w samym  sercu puszczy znajduje się Ośrodek Hodowli Żubrów. Często do Puszczy Niepołomickiej jeździłam na grzyby, kiedy byłam mała i zawsze coś się uzbierało, albo chociaż rozwaliło purchawkę. Puffff…

Zalipie

Zalipie chodzi za najpiękniejszą polska wieś! Słynie ze starych chat ozdobionych malunkami kwiatów. Bujne malowane kwiecie pleni się po ścianach zewnętrznych i wypełnia interior, wchodzi na piece i wyrasta z zakamarków, rozpęzło się nawet na studnie i płoty!

Tyniec

Malowniczo położony na wapiennych wzniesieniach zaledwie 12 km od Krakowa. Jego największą atrakcją jest Klasztor Benedyktynów, który istnieje od 1044 roku. Klasztor można nie tylko podziwiać, warto również skosztować specjałów wyrabianych przez mnichów, jak ciastka, konfitury, oraz wypróbowac ich kosmetyków opartych na tradycyjnych recepturach.

Ojcowski Park Narodowy

W Ojcowie jest po prostu przepięknie. Uwielbiam jego niezwykłe skały, groty i jaskinie, zamkami w Pieskowej Skale i w Ojcowie.. Najbardziej rozpoznawalną częścią parku są ostańce, czyli wapienne skały o finezyjnym kształcie i równie niesamowitych nazwach jak Maczuga Herkulesa. Warto też zobaczyć Kaplicę Na Wodzie oraz poszukać Źródełka Miłości. Dobra, powiem Wam od razu, źródełko nie działa… Moi znajomi wypróbowali i już nie są razem. A czy wiecie, że najstarsze ślady człowieka w Małopolsce zlokalizowano w tamtejszej Jaskini Ciemnej, gdzie Neandertalczyk mieszkał już 120 tysięcy lat temu!

Majówka 2018
Wakacje 2018 w Ojcowie? Tak!

ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa

Jaskinia Wierzchowska

To jedna z najciekawszych jaskini jakie mamy w Małopolsce. I druga największa jaskinia Jury Krakowsko -Częstochowskiej. Koniecznie zobaczcie ciekawe nacieki i formy krasowe. Trasa wiodąca przez jaskinię ciągnie się na 700 metrów, co jest najdłuższą trasą w całej Polsce. I można ją przejść w niecałą godzinę. W zimie w jaskini śpią nietoperze, zaś w sezonie urzęduje w niej Neolitos- żywy człowiek pierwotny. Mi najbardziej się spodobała jaszczurka w kamieniu.

ciekawe miejsca pod krakowem
Pozostałość po jaszczurce, Jaskinia Wierzchowska
Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa. Jaskinia Wierzchowska
Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa. Jaskinia Wierzchowska

Lanckorona

Wioska w stylu magicznym. Położona jest w pięknej scenerii na Górze Lanckorońskiej. Lanckorona jest idealna na plener fotograficzny. To takie miejsce, o którym się mówi, że coś w nim jest. Dlatego nie dziwi, że ciągła tu zawsze cyganeria, w Lanckoronie bywali m.in Andrzej Wajda, czy Marek Grechuta. Pełno tu zabytkowych skansenów, jest kościółek, rynek z goframi, pagórki. Rozkoszować się poranną kawą czy herbatą można w Cafe Arka. Po prostu idealne miejsce, aby spędzić miły weekend i odpocząć od miejskiego zgiełku.

Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa, Lanckorona, Okolice Krakowa, Atrakcje Małopolski
Okolice Lanckorony. Czy tylko mi kojarzą się z Rivendel z Władcy Pierścieni?
ciekawe miejsca w pobliżu krakowa
Lanckorona to co prawda nie Havana, ale swoje auta vintage mają!

Ogrodzieniec

W Ogrodzieńcu możemy się wybrać na ruiny zamku należącego kiedyś do systemu obronnego Orlich Gniazd. Na jego terenie odbywa się wiele imprez plenerowych. Kiedyś tu jeździłam na festiwal Soundtropolis, ale już go nie organizują. A szkoda! Uwielbiałam, kiedy z głośników sączyły się bity, a znad ruin w różowym brzasku wyłaniało się słońce!

Zamek w Tenczynie

Do Tenczyna pojechaliśmy niedawno. Wieki temu nazywali go małym Wawelem. W końcu jego właściciel stał niemal na równi z królem, a swój przybytek ubrał w podobne szaty do zamku królewskiego. Ale czy chciwość i pragnie pokazania się prowadzi do dobrych rzeczy? Z czasem ród Tęczyńskich podupadł, a mały Wawel zamienił się w małe ruiny. Taka bida. Ale i tak się warto wybrać. Wizycie smaczku dodaje fakt, że budowla stoi na stożku wygasłego wulkanu.

zamek tenczyn rudno

M. i ja w wersji Księżniczek z Tenczynka

Nowy Wiśnicz

Główną atrakcją Nowego Wiśnicza jest jego renesansowo-barokowy zamek górujący na miastem. Wiecie jak eliminować wrogów? Królowa Bona wiedziała. Raz miała objechać na osiołku po gzymsie jednej z wież. Rzuciła wyzwanie  jednemu z gości. Daleko nie ujechał, bo osiołek go zrzucił z wysokości i nieborak się roztrzaskał. Legenda jak z Gry o tron!

Będkowice

Będkowice to coś, co miłośnicy pieszych wędrówek lubią najbardziej! W malowniczej wiosce rozpoczęłyśmy trekking po ścieżce biegnącej przez las, mijałyśmy łąki, skałki i doszłyśmy do… Dupy… Słonia. Serio tak się nazywa. A o czym mowa? O znanej wśród wspinaczy skale… Obok jest mała jaskinia. A Wy jakie miejsca koło Krakowa lubicie najbardziej?

Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa
Okolice Krakowa Będkowice
Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa
Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa. Dupa Słonia- słynna skała dobra na wspinaczki.

Obok jest mała jaskinia.

Okolice Krakowa Będkowice (1)
Okolice Krakowa Będkowice

Selfie z osłem musi być!

Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa
Ciekawe miejsca w pobliżu Krakowa

Wybierasz się do Krakowa? Może przydadzą Ci się artykuły:

 

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Świetne propozycje na spędzenie wolnego czasu, kiedy już odhaczymy wszystkie ciekawe miejsca w Krakowie – a może nawet wcześniej… 😉

  2. Uwielbiam kraków i okolice – zwłaszcza Ojców. W Karkowie jest też moja ulubiona restauracja – Trattoria Venezia, mają niesamowite włoskie jedzenie

Dodaj komentarz

Close Menu

Hej!

Miło mi, że tu jesteś!

Jeżeli przydał Ci się post to polub stronę na Fejsie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami.  Przyczyniasz się też do rozwoju bloga.  Jeżeli nie, to i tak mi miło, że wpadłeś.

Miłego dnia!