Darmowe muzea w Paryżu – 10 najlepszych
Paryż-darmowe atrakcje. Mały Pałac. Luksus i sztuka

Darmowe muzea w Paryżu – 10 najlepszych

Darmowe muzea w Paryżu. Które z nich są najlepsze?

Kolejny wpis z cyklu: jak tanio zwiedzić Paryż.  Wbrew pozorom nie trzeba wydać fortuny, żeby zwiedzić uchodzącą za oazę luksusu stolicę Francji! W końcu jak na jedno z najważniejszych miast sztuki na świecie przystało oferuje mnóstwo atrakcji dostępnych dla każdego. Weekendowa wizyta pewnie nie starczy, żeby zobaczyć wszystkie darmowe muzea w Paryżu. Mam nadzieje, że ten krótki wpis pozwoli wam wybrać najciekawsze pozycje.

Warto wiedzieć, że wstęp jest bezpłatny dla wszystkich do większości muzeów w pierwszą niedzielę miesiąca. Z kolei dla młodzież do 26 roku życia  z obywatelstwem jednego z krajów Unii Europejskiej może odwiedzać muzea za darmo we wszystkie dni. Planując podróż z odpowiedni wyprzedzeniem można sporo zaoszczędzić.

Przed wami lista 10 darmowych muzeów w Paryżu

1.Mały Pałac

To moje ulubione muzeum z tych darmowych! Jeśli musicie wybrać tylko jedno, to Mały Pałac będzie najlepszy. Dlaszego? Olśniewający pałac skrywa bogatą kolekcję sztuki od antyku przez holenderskich mistrzów aż po XIX wiek. Na ekspozycji możecie zobaczyć m.in obrazy pędzla Jacques Louis David, Moneta, Rubensa i Rembrandta. Pałac został zbudowany na Wystawę Światową w 1900 roku razem z Mostem Alexandra oraz ze swoim słynnym bratem Grand Palais stojącym naprzeciwko.Uwielbiam to muzeum za różnorodność i świetny wybór dzieł. Będąc w nim warto zajrzeć również do przyjemnego ogrodu pałacu. 8 dzielnica- Pola Elizejskie 

2.Muzeum Cognac Jay 

W rezydencji odtworzono XvIII-wieczne wnętrze, wśród zgromadzonych dzieł możemy obejrzeć m.in.Rembrandta, Fragonarda, Francois Bouchera i Canaletto. Dowiecie się też co to znaczy ‘ polskie łóźko’, a jest co podziwiać. Muzeum mieści się w 8 dzielnicy Paryża niedaleko Pól Elizejskich.

Paryż-darmowe atrakcje
Paryż-darmowe atrakcje

3.Muzeum Sztuki Współczesnej miasta Paryża ( Musée d’Art moderne de la Ville de Paris)

Mieście się w skrzydle Pałacu Tokio. Na ogromnej stałej ekspozycji możecie obejrzeć dzieła m.in Pablo Picasso,  Henri Matisse, d’Alberto Giacometti,  Georges Braque oraz Yves Klein’a. To idealny wybór dla miłośników sztuki nowoczesnej. Jest zlokalizowane niedaleko Wieży Eiffla.

4.Muzeum Carnavalet

Jedno z ciekawszych muzeów poświęcone Paryżowi, w którym możemy zobaczyć świetne szyldy z epoki, dowiemy się jak wyglądał Paryż w średniowieczu,  największe wrażenie robią  zaś rekonstrukcje dawnych apartamentów. Pełny opis tutaj.3 dzielnica- le Marais

Paryż-darmowe atrakcje
Paryż-darmowe atrakcje. Muzeum Carnavalet jest pełne niespodzienek

5.Dom Victora Hugo

W samym sercu Le Marais, na prestiżowym Placu de Vosges, gdzie niegdyś rezydował cały dwór królewski, w jednej z rezydencji pod arkadami znajduje się dom słynnego pisarza. W zasadzie dom jest poświęcony całej jego rodzinie, jako, że większość jej członków była związana ze sztuką. Świetne wnętrza. 4 dzielnica- Le Marais

Paryż-darmowe muzea
Paryż-darmowe atrakcje

6.Muzeum Prefektury Policji

Gratka dla wielbicieli kryminałów. 5 dzielnica- Dzielnica Łacińska

7.Muzeum Życia Romantycznego

Muzeum warto odwiedzić ze względu na malarstwo Ary Scheffer i przedmioty związane z George Sand. Na zewnątrz w ogrodzie funkcjonuje przytulna kafejka będąca prawdziwą oazę spokoju w zatłoczonym mieście. Muszę wam zdradzić, że ogród tego muzeum to jedno z moich ulubionych miejsc stolicy, gdzie zawsze mogę znaleźć spokój i napić się herbaty. 9 dzielnica-okolice  Montmartre.

8.Muzeum Zadkina

W dawnym domu mistrza kubizmu w sercu Saint Germain znalazła miejsce jego kolekcja rzeźby. Spodoba się miłośnikom gatunku. 6 dzielnica- okolice Ogrodu Luksemburskiego.

darmowe muzea w Paryżu- muzeum Zadkina
darmowe muzea w Paryżu- muzeum Zadkina

9. Muzeum Marii i Piotra Skłodowskich

Niewielkie muzeum znajduje się w dawnych laboratoriach, gdzie para noblistów dokonała odkryć, które zrewolucjonizowały świat. Polubią je patrioci i miłośnicy nauki. Dzielnica Łacińska

10.Memoriał Shoah

Memoriał i muzeum i centrum dokumentacji poświęcone ludobójstwu, głownie francuskich Żydów wywiezionych do obozów, ale również Tutsi i Ormianom. 4 dzielnica

11.Bonus

Musée des Arts et Métiers

Muzeum Rzemiosła i Nauki- darmowe tylko przez 3,5 godziny tygodniowo( nie licząc pierwszej niedzieli miesiąca) ale i tak zasługuje na wspomnienie. Bezpłatne wejście możliwe jest w czasie nocturnu( wieczorne otwarcie) w czwartek od 18h do 21h30- świetne muzeum w którym można prześledzić rozwój nauki i techniki. Swoją drogą to jeszcze nigdy nie widziałam dobrego tłumaczenia na polski w przewodnikach i na stronach, więc o zgrozo często pojawia się jako Muzeum Sztuki i Rzemiosła, co jest  kompletną bzdurą. Co tam ciekawego  znajdziecie: pierwsze samoloty i samochody, maszyny, łazik księżycowy, roboty,wahadło Foucault’a, makietę elektrowni atomowej( można podświetlać własnoręcznie jej poszczególne części- w ogóle to muzeum oferuje wiele interaktywnych atrakcji. 3 dzielnica. Więcej na temat tego muzeum znajdziecie tutaj.

Paryż-darmowe atrakcje
Paryż-darmowe atrakcje

Wybierasz się do Paryża? Może zainteresuje Cię któryś z artykułów:

10 miejsc, które trzeba zobaczyć w Paryżu

10 rzeczy za które pokochasz Paryż nawet jeśli go nie lubisz

 Jak tanio zwiedzić Paryż- poznaj darmowe atrakcje

Gdzie robić zakupy w Paryżu

Paryż polskimi śladami

10 faktów, których nie wiesz o Wieży Eiffla

Moje ulubione miejsca w Paryżu

Paryż dla gejów i lesbijek

Paryż z dziećmi

Paryż samemu

Romantyczny Paryż, czli randka w Mieście Miłości

Święto wina na paryskim Montmartrze

Dodaj komentarz

Close Menu

Hej!

Miło mi, że tu jesteś!

Jeżeli przydał Ci się post to polub stronę na Fejsie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami.  Przyczyniasz się też do rozwoju bloga.  Jeżeli nie, to i tak mi miło, że wpadłeś.

Miłego dnia!