Paryż i okolice: Dourdan oraz księżniczka po przejściach
Dourdan pod Paryżem

Paryż i okolice: Dourdan oraz księżniczka po przejściach

Gra o tron i księżniczka uwięziona w wieży

Jeżeli się zastanawiacie, jakie jest ciekawe miasteczko pod Paryżem, to koniecznie musicie się wybrać do Dourdan! Po przeczytaniu strasznej historii afery Wieży Nesle zdecydowałam tam pojechać i zobaczyć, gdzie była więziona niegdyś księżniczka Joanne. Nie myślcie sobie, że to jakaś tania historyjka na dobranoc…Najokrutniejsze sceny z ‘Gry o tron‘ przy tym blakną.. W tej historii jest wszystko, miłość, pożądanie, zdrada i straszliwa śmierć. A wszystko się wydarzyło naprawdę w XIV wieku… (pełna historia na samym dole).

Zwiedzanie Dourdan

Położone o godzinę drogi od Paryża Dourdan lata swojej świetności przeżywało w średniowieczu jako miasto królewskie podległe Kapetyngom. Tu rezydował Filip August i Filip Piękny. Ten pierwszy pod koniec  XII wieku na miejscu drewnianej twierdzy wzniósł kamienny zamek, żeby bronić się i żeby się pokazać. Na zwiedzanie miasteczka Dourdan wystarczy ledwie pół dnia.
Maleńkie centrum składa się z zamku, katedry, paru uliczek z średniowiecznymi domami i klimatycznego budynku przerobionego na zadaszony parking. To, co mi się najbardziej spodobało w Dourdan to przyjemni mieszkańcy. Wszyscy napotkani ludzie byli sympatyczni, w przeciwieństwie do chamowatych paryżan..

okolice Paryża. Dourdan Francja
Dourdan
okolice Paryża. Dourdan Francja
Dourdan Francja

Mroczna Katedra w Dourdan

Warto zobaczyć katedrę stojącą tuż przy zamku. Jest surowa, niemalże brutalna.
Wewnątrz widzimy wyblakłe malowidła i kunsztowne płaskorzeźby przedstawiające kolejne stacje drogi krzyżowej. Wnętrze jest zatopione wmroku. To jej surowość ‘robi całą robotę’ . Jeśli gotyccy architekci chcieli w swoich budowlach pokazać wielkość i straszność boga to z pewnością im się to tutaj udało.
Zupełnie inna od katedr w Paryżu czy Strasbourgu, miastach bogatych na tyle, żeby hojnie ozdabiać swoje świątynie.

Galeria w Dourdan

Na przeciwko katedry znajduje się sympatyczna galeria dzieląca budynek z Informacją Turystyczną. Edith Gardon wystawia swoje prace, ekspresyjne twarze ulepione z gliny i rzeźby z recycklingu, do których używa tak niezwykłych materiałow jak np. krata z grilla. Artystka  nigdy nie rysuje wcześniej swoich rzeźb- powstają z emocji.

Co zwiedzać pod Paryżem

Zamek królewski w Dourdan

Zamek składa się z donjonu, partii muzealnej, ogrodu- zielnika, murów i fosy.
To na pierwszym piętrze donjonu była więziona księżniczka Joanna. Dziś to surowe, pozbawione jakichkolwiek mebli wnętrze. Gdzieniegdzie możemy dostrzec ‘graffiti’ wykonane przez więźniów z późniejszych czasów.W czasach ‘prosperity’ funkcjonował tu kominek i latryny, zaś ze szczytu wieży rozciąga się malowniczy widok na okolicę.

W części muzealnej znajdują się meble, malowidła i witraże.
Zamek bardzo mi się podobał i spędziłam w nim parę godzin, ale zdecydowanie można zwiedzić go szybciej. Nie jest to jakieś top 10 zamków w Europie, ale i tak warto go odwiedzić, szczególnie jeśli macie wolny dzień na zwiedzanie Ile De France.

Paryż i okolice. Dourdan Francja
Dourdan pod Paryżem

Lokalna cukiernia

Jeśli będziecie w Dourdan, to koniecznie odwiedźcie cukiernię na małej uliczce niedaleko zamku. Sama nie mogłam się oprzeć takiemu dziełu, jak tarta z kremem brulee i malinami. Pycha! Na witrynie widnieje informacja, że mają notkę od Routarda. Popieram!

Dojazd do Dourdan z Paryża

RER C jadący z Paryża w stronę Dourdan- ostatnia stacja Dourdan
Czasami jeszcze jeździ jedna stację dalej do Dourdan le Foret( Dourdan-las), ale jako, że nie jestem miłośniczką natury to się tam nie zapuszczałam.
Jeśli się będziecie kiedyś wybierać w te strony, wiedzcie, że w Dourdan na poczatku czerwca odbywa się festiwal sredniowiecza.

okolice Paryża. Dourdan Francja
Dourdan

Afera Wieży Nesle- straszna historia zakazanego romansu

Bynajmniej nie będzie to bajka o księżniczce czekającej na księcia, chociaż uwięziona  w Dourdan Joanna czekała tam jak na zbawienie.
Afera Wieży Nesle była jednym największych skandali średniowiecznego świata!
Jej siostra i kuzynka trafiły do znacznie gorszych warunków, w samo dno rozpaczy, samotności i upokorzenia. To historia tragicznej młodzieńczej miłości za którą przyszło zapłacić im straszną cenę.

Król Francji Filip Piękny miał 3 pretendujących do tronu synów i córkę Isabelę. Isabela została strategicznie wydana za króla Anglii,który z racji swojego homoseksualizmu w ogóle się nią nie interesował. A co więcej namiętnie ją upokarzał i wyśmiewał.Synom króla przypadły kolejno: Charlesowi IV – Blanche Bourgogne, Louisowi X jej kuzynka-  Marguerite, zaś  Philippe V siostra Marguerity Joanne.Życie na dworze upływało im sielankowo, nastoletnie rozszczebiotane księżniczki wnosiły mnóstwo energii w życie dworu.
Sielanka trwała aż do wizyty króla Anglii ze swoją chłodną małżonką Isabellą. Ta nie mogła znieść, że wszystkim (prawie) się dobrze układa tylko nie jej. Zaniedbywana w małżeństwie w obcym, zimnym kraju, wyszydzana nawet przez kochanków swojego męża, wraca tylko po to, żeby zobaczyć radość innych. Radość której już nigdy nie podzieli. Dodajmy, że racji swojego suczego charakteru na Wyspach była zwana Wilczycą z Francji.
Już w Anglii donoszono jej i zdradach żon jej braci, szukała tylko jakieś dowodu, żeby uderzyć przeciwko nim.Podczas jednego z licznych przyjęć wydanego na cześć honorowych gości, Isabella zauważa drogie sakiewki przy pasach dwóch młodych iwesołych młodzieńców. Te same sakiewki które podarowała swoim szwagierkom parę miesięcy temu!
Wilczyca udaje się donieść o sprawie do swojego ojca króla Filipa Pięknego (tego samego przez którego piątek 13 jest pechowy).
Cóż ma zrobić tenże? Przecież jak to się wyda będzie skandal na całe królestwo! Ale z drugiej strony zastanawia się Filip, nie można jednakże pozwolić aby został cień rzucony na niewiadome pochodzenie swoich wnuków! Wszak chciał uczynić z Francji ważniejszy twór od Cesarstwa rzymskiego! Musicie tez wiedzieć, że był nieobliczalnym i wyrachowanym tyranem.
Tymczasem dwóch podejrzanych rycerzy już wyje na torturach  Dziś co prawda wiemy, że ludzie na mękach mówili wszystko, co chcieli usłyszeć kaci, byle przynieść kres swoim cierpieniom.
Zatem kaci słyszą: romans trwa już 3 lata,  Philippe d’Aunayjest kochankiem Marguerity, zaś jego brat Gauthier  kochankiem Blanche. Spotkają się w ukryciu w Wieży Nesle (nieistniejącej już- Paryż).

Egzekucja braci nawet przyzwyczajonym do krwawych spektakli  ludziom średniowiecza wydała się nie bez powodu nieadekwatnie okrutna w stosunku do popełnionych czynów.
To była prawdziwa masakra, o  której pewien historyk napisał potem: ‘Nigdy wcześniej ciało tak nie cierpiało‘. Bo czy przez romans z miłymi dziewczynami dwudziestokilkulatkowie zasłużyli, żeby ich żywcem łamać kołem, obedrzeć ze skóry, pozbawić ich męskości, rzucić ich członki psom na pożarcie, powiesić  za braki i łopatki ?
Król-sadysta chciał raz na zawsze odstraszyć mężczyzn od królewskich kobiet? A może sam z racji, że był niegdyś rogaczem chciał się zemścić?

Księżniczka uwięziona w wieży

Dla świadków oczywistym jest, że Joanne, która chodź sama nie zdradzała swojego męża musiała o wszystkim wiedzieć i pomagała ukrywającym się kochankom.Ją właśnie uwięziono w twierdzy Dourdan, nie było jej tam jednak najgorzej, przyjemna komnata na pięterku wieży, a do tego dama do towarzystwa.
Mniej szczęścia miały pozostałe: ogolone, pozbawione swoich drogocennych ubiorów, upokorzone, ubrane w gryzące worki mają przed sobą bardzo smutną przyszłość.  Marguerite, najbardziej winna, bo wydana za następcę trony, ostatni rok życia spędziła na szczycie wieży, w otwartym na najzimniejsze wiatry więzieniu. Do dziś nie wiadomo czy zmarła z powodu złych warunków czy została zamordowana na polecenie swojego męża, gdy ten został w końcu królem.. ( jak wiecie rozwodów z powody cudzołóstwa wówczas nie udzielano). Blanche wtrącona do ciemnego lochu zamku Gaillard w którym  spędziła w nim 8 strasznych lat.
Po śmierci Filipa Pięknego zamknęła się w zakonie, gdzie zmarła w wieku 30 lat.

Historia Joanny jako jedyna zakończyła się szczęśliwie, zrehabilitowana wróciła do życia na dworze, do swojego męża, który przecież za nią tęsknił, bo dobrze im się układało. Tym bardziej, że poza uczuciami przekonało go, że w razie rozwodu musiał by jej zwrócić wniesiony w posagu region Franche-Comté. Byłaby to niepowetowana strata i z pewnością jego honor nie był jej warty. Do tego wstawiła się za nią matka, jedna z głównych rozdających karty na dworze-hrabina Mahaut d’Artois.

Niemniej jednak o księżniczce Joannie powstała legenda. Z czasem dostała ona od męża Wieżę Nesla, tak bogatą we wspomnieniazwiązane z siostrą i kuzynką. Zamieszkała w budowli po jego śmierci. Mówiono, że Joanna swoich kochanków po spędzonej z nimi nocy pakuje w worki i zrzuca ich ciała do Sekwany. Nie ma żadnych dowodów historycznych na to że tak się działo.

Tak się kończy historia trzech księżniczek, które mogły żyć w luksusie do końca swoich dni, ale podążyły za swoim sercem, wszak czym byłoby życie bez miłości? Czy życie kobiety z rodziny królewskiej musi być skazane na bycie ‘macicą na obcasach’ – inkubatorem na królewskiego potomka, bez prawa do szczęścia i przyjemności?
Kto w końcu mógłby przypuszczać, że wszystko tak źle się skończy. No może poza Wilczycą, na której los się w końcu zemścił, ale to już inna historia.

Paryż i okolice. Dourdan Francja
Dourdan zamek

Przy pisaniu historii korzystałam z pomocy cioteczki Wiki, artykułu na http://plume-dhistoire.fr/liaisons-dangereuses-a-la-tour-de-nesle/
oraz Les Rois Maudites

Dodaj komentarz

Close Menu

Hej!

Miło mi, że tu jesteś!

Jeżeli przydał Ci się post to polub stronę na Fejsie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami.  Przyczyniasz się też do rozwoju bloga.  Jeżeli nie, to i tak mi miło, że wpadłeś.

Miłego dnia!