You are currently viewing Girona tropem Gry o Tron

Girona tropem Gry o Tron

Lubicie Gironę? Bo ja bardzo! Starożytna Girona tak spodobała się twórcom Gry o Tron, że nakręcili w niej sporą część serii szóstej. Dlatego wybierzmy się dzisiaj na zwiedzanie Girony tropem jej bohaterów.

Girona tropem Gry o Tron

Seria zaczęła się z grubej rury, od sceny ze ślepą Aryą żebrzącą na schodach Wolnego Miasta Essos, gdzie jest ‘dziewczyną bez imienia’, którą dla treningu bezlitośnie okłada kijem Waif.  Za  plecami Aryi dostrzegamy łukowe okna romańskiego klasztoru Sant Marti, przejdźmy się więc wąskimi uliczkami średniowiecznego miasta. Poczujmy się jak pod okiem Człowieka bez Twarzy, Jaqena H’ghara. Szczególną uwagę zwróćmy na Calle del Bisbe Cartaña, gdzie Bez Twarzy testował Arię, obiecując przywrócić jej wzrok po podaniu imienia. Co myślicie na temat insynuacji. że Jacqen to Reghar Targaryen, o czym świadczy blond kosmyk na jego włosach i nazwisko H’ghar?

girona gra o tron
W tle klasztor Sant Marti

W piątym odcinku plac Plaça dels Jurats jest scenerią dla Teatru Braavos, gdzie Arya najpierw się śmieje z Lannisterów, by za chwilę z rozpaczą obserwować tłum rechotający na widok parodii ścięcia jej ojca, Neda Starka.

Girona Gra o Tron
Plaça dels Jurats, w realu nie ma rzeki ani mostu

Idźmy następnie do arabskich łaźni.  Przez ich parujące wnętrza Arya uciekała przed polującą na nią Waif. Spora część panicznej ucieczki przebiegała przez Sant Marti, Carrer de la Forca oraz stopnie Sant Domenec, z których zleciała rozwalając wszystkie kosze z pomarańczami. Termy arabskie to według mnie jedno z najciekawszych miejsc w całej Gironie.

 

Girona nie była tłem tylko dla jednego miejsca

Ale również Cytadelą Wielkich Mistrzów, do których zajechali Samwell ze swoją ukochaną Gilly i synem Samem Juniorem. W tym przypadku za scenerię wnętrz robił klasztor Sant Pere Galligants, który obecnie jest domem dla oddziału Muzeum Archeologicznego Katalonii.

girona gra o tron
Girona tropem Gry o Tron. Filmowa Cytadela Wielkich Mistrzów

Miasto gra również stolicę Siedmiu Królestw

Wnosząca się na miastem katedra jest Wielkim Septem Baelora. A jak efektownie runęła w finałowej scenie szóstej serii! Cersei w spektakularny sposób pozbyła się fanatyków religijnych z miasta podkładając ogień w jej podziemiach.

Zanim to nastąpiło, najpierw na jej schodach pojawił się Jamie Lannister, który na koniu wspina się po 91 stopniach, tymczasem u podnóża katedry pojawiło się wojsko, chcące chronić Margaery przed pokutnym marszem.

girona gra o tron
Na schodach od katedry w filmie…
griona
…i w realu
Girona Gra o Tron
Jeszcze raz film
girona gra o tron
W tle strzelista wieża gotyckiego kościoła Świętego Feliksa
girona gra o tron
Kościół Świętego Feliksa w tle

girona katedra
Fasada katedry

Spacerując po starej dzielnicy żydowskiej zwróćcie uwagę na symbol gwiazdy filmowcy, którego uzyli filmowcy kręcąc sceny o fanatykach religijnych.

Byliście już na innych lokalizacjach Gry?

Zdjęcia z Gry o Tron są własnością HBO

Inne ciekawe miejsca w Hiszpanii:

 

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz