You are currently viewing Jakie są atrakcje Girony? Girona Hiszpania spokojna i piękna!
Girona jest super

Jakie są atrakcje Girony? Girona Hiszpania spokojna i piękna!

Girona Hiszpania spokojna i piękna! Wybierasz się do Hiszpanii i się zastanawiasz jakie są atrakcje turystyczne w Katalonii?  Koniecznie odwiedź Gironę! Czemu? Jakie są atrakcje w Gironie? Hmmm sporo tego… A jakie są restauracje w Gironie? Hmmm też sporo tego…Tylu z nas lecąc do Hiszpanii przecież ląduje na lotnisku Girony. A co jakby się wybrać do tego miasta, pełnego magii i czaru Hiszpanii?

Moje popołudnie w Gironie

Czas w Gironie w Hiszpanii płynie niespiesznie. Słońce prażyło kolorowe pudełka budynków ścieśnionych nad rzeką. Rodzice z dziećmi pomykali główną handlową ulicą, starzy i młodzi siedzieli przy stolikach kafejek schowanych pod cieniem drzew i gadali. Z balkonów zwisały puszyste wstęgi asparagusów. Obok trzech muzykantów grało na gitarach jakąś hiszpańską piosenkę. Nie musiałam się zbytnio wsłuchiwać w słowa, żeby rozumieć, że jest o miłości.  Z przyjemnością zgubiłyśmy się w labiryncie wąskich uliczek na starym mieście. Na wystawie cukierni Ania dostrzegła śmiejące się ciasteczka i zaraz wzięła dwa dla nas. A to już deser.

Jakie są atrakcje w Gironie – przewodnik

Girona jest niewielkim miastem położonym obok Barcelony. Nie może jej zabraknąć, kiedy myślimy o atrakcjach turystycznych w Katalonii! Girona jeszcze czasy rzymskie, wiele razy chciano ją zagarnąć, chrapkę mieli nawet Francuzi. Miasto tak się spodobało Napoleonowi, że obrał je za swoją siedzibę na siedem miesięcy.

Katedra w Gironie

Nad Gironą góruje spektakularna katedra, której budowa zaczęła się w 1312 roku i zakończyła dopiero 400 lat później. Dlatego widzimy w niej pomieszanie wielu stylów, z których najbardziej dominuje styl romański, renesans i barok. Warto wejść do wnętrza bazyliki, żeby zobaczyć niesamowite średniowieczne tapiserie, jak ‘Stworzenie Świata’. Schody przed katedrą posłużyły do nakręcenia scen z King’s Landing w Grze o tron. Jeżeli jesteś miłośnikiem serialu to we wpisie Girona tropem Gry o Tron znajdziesz pełną trasę użytych scenografii.

Girona Gra o Tron
kadr z Gry o Tron
Girona. Hiszpania
Girona. Hiszpania

Most zaprojektowany przez Eiffla

Przez rzekę przebiega jaskrawy czerwony most Pont de les Peixateries Velles. Szkieletową konstrukcję zaprojektowało biuro Gustava Eiffla i to jeszcze zanim powstała słynna wieża! W Gironie, gdzie stykają się cztery rzeki jest aż 11 mostów.

Girona atrakcje Girona. Hiszpania
Girona. Hiszpania

Gdzie iść, aby znaleźć szczęście w Gironie

Kiedy spacerowałyśmy nad rzeką wpadła nam w oko strzelista gotycka wieża. To kościół Świętego Felixa. Był budowany aż przez pięć wieków począwszy od XII wieku. A my narzekamy stojącą w miejscu budowę Szkieletora w Krakowie;). Podobno szczęście podróżnikom przynosi, jeśli się pokłoni przed lwem na kolumnie.

Kolejną imponującą budowlą jest klasztor w stylu romańskim Sant Pere de Galligants, w którym się mieści część muzeum archeologii Katalonii. Wstąpiłyśmy też do jego spokojnego ogrodu z sadzawką. To idealne miejsce na zdjęcia! Następnie wspięłyśmy się na miejskie mury, żeby podziwiać Gironę z góry. Ale widok był super! Mury miejskie w Gironie zostały zbudowane w I wieku, żeby chronić miasto przed najeźdźcami.

Jakie jeszcze są atrakcje w Gironie

Jeżeli interesujecie się kulturą to warto zajrzeć do Muzeum Kina i Muzeum Sztuki Współczesnej.

Świetne są też łaźnie arabskie o orientalnym dekorze i romańskiej architekturze, które po zamknięciu w XV wieku służyły mieszkańcom raz jako kuchnia, raz jako pralnia. To biegnąc przez nie uciekała Arya z Gry o Tron!

Kultura żydowska w Gironie i.. kabała

Warto też przespacerować się po dzielnicy żydowskiej ze średniowiecznym rodowodem, w której niegdyś działała w niej szkoła kabały. Potem w XV wieku wypędzono Żydów z Hiszpanii. Możemy zajrzeć do Muzeum Historii Żydowskiej i odszukać dawną synagogę.

Gdzie warto zjeść w Gironie

Jedzenie w Gironie podobnie jak w całej Hiszpanii jest przepyszne. Wybrałyśmy restaurację pod arkadami na Placa de la Independencia. I to był świetny wybór, mieli doskonałe tortellini. Doskonałe! I obsługa też była świetna.

atrakcje w gironie. restauracje w gironie
Restauracje w Gironie

W Gironie znajduje się też wiele restauracji z gwiazdkami Michelina. To niesamowite, kiedy pomyślimy jak małe jest to miasto!  Wyróżnione zostały:

Bo. Tic, Fonda Xesc,Massana,Miramar,Ca l’Enric,Els Tinars, Els Brancs, La cuina de Can Simón, Empòrium, El Celler de Can Roca, Les Cols i Casamar.

Kiedy przyjechać do Girony

Warto wpaść do Girony na wiosnę, kiedy ulice spływają rzeką kwiatów, anad miastem unosi sę ich słodki zapach za sprawą trawiącego przez tydzień Festiwalu Kwiatów. Możemy wtedy zobaczyć też mnóstwo instalacji i przedstawień.  Przyjemne temperatury panują już od kwietnia, a czasem nawet w styczniu bywają dni, że można pomykać w samym t-shircie.

Pogoda w Gironie

W Gironie podobnie jak na całym wybrzeżu Costa de Brava przeważają dni słoneczne.Od kwietnia do października jest ciepło, a najgorętszymi miesiącami są czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Zimą czyli w grudniu, styczniu i lutym średnia temperatura wynosi 8+.

Girona. Hiszpania
Girona atrakcje. Hiszpania spokojna- widok z murów jest zachwycający
Girona atrakcje
Girona atrakcje i szaleni kapelusznicy
Girona atrakcje
Girona atrakcje. Czy to nie wspaniałe miejsce na małą sesję zdjęciową?
Girona atrakcje. Hiszpania
Girona atrakcje
atrakcje w Gironie
Spacerujemy murami Girony,a przed nami Katedra
Girona atrakcje. Hiszpania
Girona atrakcje. Średniowiecze miasto z pięknymi budowlami
Girona Hiszpania most
Girona Hiszpania- widok na most projektu Eiffela
Girona co zobaczyć
Girona Hiszpania. A to widok z murów na pobliską wioskę
Girona. Hiszpania.
Girona Hiszpania
Girona. Hiszpania ciastko
Girona Hiszpania. Ciastko na poprawę humoru. Ania wie co dobre

Sprawdź inne ciekawe miejsca w Hiszpanii:

 

 

Rate this post

Dodaj komentarz