You are currently viewing Golden Circle zwiedzanie- przewodnik po Złotym Kręgu
Złoty Krąg

Golden Circle zwiedzanie- przewodnik po Złotym Kręgu

Złoty Krąg, czyli Golden Circle na Islandii to jedna z największych atrakcji tego kraju! Rozpościerająca się na 300 km tuż pod nosem Reykjawiku. Czego tu nie ma! Buchające gorącą wodą gejzery, potężne wodospady, piękne jezioro, gorąca rzeka, płyty tektoniczne i wiele innych! Zobaczcie jak udało mi się zwiedzić Złoty Krąg, jakie są mniej znane atrakcje Golden Circle. Na deser będą najdziwniejsze lody świata.

Gejzery w Golden Circle

Największą atrakcją Golden Circle są gorące gejzery, a w zasadzie jeden wielki tryskający na 30 metrów  średnio co 5 minut. Nazywa się Strokkur. Nieopodal znajduje się większy Geysir, ale aktualnie jego aktywność przygasła i wyrzuca wodę co jakieś 2 doby.

Żeby dotrzeć do Strokkura najpierw szłam wąską dróżką szłam pomiędzy kilkoma parującymi oczkami wodnymi. Nadaremnie czekałam aż któreś wyrzuci z siebie słup wody. Tylko bulgotanie było im w dole. Do oczek wodnych, w których gotuje sę woda lepiej się nie zbliżać, grunt naokoło bywa grząski i można się zapaść we wrzątek. Znany jest przypadek turysty, który połasił się na gejzer i po zetknięciu z gorącą wodą wylądował w szpitalu z poważnymi popatrzeniami.

Wodospad w Golden Cirle i trup

Inny turysta zapragnął zbliżenia z wielkim wodospadem Gulfossem. Potężna woda porwała go i do tej pory szukają ciała. Kiedy pierwszy raz usłyszałam tą historię to myślałam, że to żarty i zaczęłam się śmiać. Podobnie zresztą jak wszyscy pasażerowie busa, kiedy przewodnik o tym opowiadał. Jak się jednak później okazało można być tak głupim. Panu pewnie przypadnie w udziale zasłużona notka w następnym wydaniu Nagród Darwina. Sam wodospad naprawdę zrobił na mnie wrażenie. Nie tylko dlatego że woda spływała w trzy poziomowych kaskadach wyrzucając ogromne pokłady lodowatej pary wodnej mrożącej wszystkich dookoła. Był to też jeden z pierwszych wodospadów jakie widziałam na Islandii,a jest ich tam ponad 10 tysięcy. Ten jest jednym z największych i zdecydowanie najwspanialszych.

Złoty Krąg Islandia
Wodospad Gullfoss

Jak dziewczyna uchroniła Gulffoss od zagłady

Na początku XX wieku niecne zakusy angielskich  inwestorów mało go nie obróciły w niwecz.
Starego poczciwego Gullfossa zamarzali przerobić na elektrownię. Na te wieści włos staną na głowie jednej z okolicznych mieszkanek. Jak głosi legenda poszła na bosaka do stolicy- Reykjaviku zrobić aferę w rządzie. Wyobraźcie sobie tylko jak stanęła przed posłami umorusana błotem ze zmierzwionymi włosami, i rozpoczęła swoją tyradę: Nie oddam przyjaciela w obce chciwe łapska!
Po wygłoszeniu mowy rząd się zdumiał i nie ma co, ale ten mocny głos przemówił im do rozumu. Jak można oddać naturalne dziedzictwo narodowe w imię zysku! Nigdy! Inwestorzy musieli się więc obejść smakiem. Za to dziś tłumy turystów z całego świata, od Polski, aż po Chiny i Brazylię walą do Islandii, aby tylko zrobić sobie selfie z wodospadem.

Złoty Krąg Islandia
Złoty Krąg: nad Gullfossem

Miejsce styku płyt tektonicznych w Golden Cirlce

Podążając dalej trasą Golden Circle dojedziemy do Þingvellir, majestatycznego miejsca, gdzie zebrał się po raz pierwszy parlament islandzki w 930 roku i obradował aż do XVIII wieku.
Nic dziwnego, w otoczeniu potężnych formacji skalnych  powstałych na skutek przemieszczania się płyt tektonicznych euroazjatyckiej i północnoamerykańskiej politycy musieli myśleć o dobrze swojej ojczyzny. Ciekawe czy jakby nasi posłowie obradowali przy Morskim Oku to coś by się poprawiło?

Golden Circle Islandia
Złoty Krąg: Þingvellir, czyli Parlament

Złoty Krąg Islandia
Teren otacza piękne jezioro  Þingvallavatn, poprzecinane pasami zielonej trawy. Przy nim stoi dyskretny kościołek z XI wieku. Na Islandii wiele kościołów ma bardzo podobny wygląd,w zasadzie różnią się tylko kolorem dachu, zwykle są czerwone. Prawdopodobnie powstają z jednego z kilku gotowych projektów.

Golden Circle Islandia
Złoty Krąg

Najdziwniejsze lody świata

Do Złotego Kręgu na Islandii zalicza się też małe miasteczko Hveragerði znane ze szklarni, gdzie uprawia się m.in pomidory.. Ale przecież nikt nie jeździ do Islandii oglądać warzywa…

Festiwal lodów to jest TO wydarzenie dla którego warto odwiedzić Hveragerði! Każda jego edycja stara się zaskoczyć smakoszy. Tak np. raz zaprezentowano lody o smaku gnijącego mięsa rekina, innym razem zaś zaproponowali lody laktacyjne z mleka 60 kobiet. To chyba ja zostanę przy bardziej standardowych smakach, a Wy spróbowalibyście? Na szczęście są też umiarkowanie szalone smaki jak: morze czy słony karmel.

Gorąca rzeka w Złotym Kręgu

W pobliżu Hveragerði  znajduje się słynna gorąca rzeka parująca w zimną przestrzeń. Woda latem jest bardzo ciepła, a przepływający nurt robi lepszy masaż niż jacuzzy. Żeby do niej dojść trzeba z prowizorycznego parkingu iść około 40 minut pod górę. Po drodze mijałam parujące i bulgoczące oczka wodne. Moja znajoma w jednym z nich ugotowała jajka.  Miejscami droga była tak zadymiona, że ledwie widziałyśmy jak iść. Na rzeką uzbierał się mały tłumek ludzi, jednak miejsca starczyło dla każdego, niektórzy biesiadowali na brzegach, dzieci biegały wokoło. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz tak się zrelaksowałam jak po tej kąpieli w parującej wodzie. Mogłam tam leżeć bez końca, gdyby nie to, że już trzeba było się zbierać na lotnisko.

Złoty Krąg Islandia
Złoty Krąg: Gorąca rzeka

Reszta Golden Cirle

To nie wszystkie przystanki na Złotym Kręgu. Jeżeli macie więcej czasu na zwiedzanie to wart zobaczyć inne wodospady: Þórufoss, Brúarfoss, Faxi Waterfall oraz gorące źródła: Laugarvatn Fontana(cena ok. 120zł), Gamla Laugin zwane Sekretna Laguną (cena ok 100zł). A także jezioro ukryte w kratrze wulkanu Kerið Crater (cena za wstep. ok.12zł)

Informacje praktyczne o Złotym Kręgu:

  • Na oglądanie wodospadów najlepiej mieć wodoodporne wdzianko, łącznie ze spodniami i coś do wycierania kropli wody z obiektywu/okularów.
  • na Złoty Krąg jeździ bardzo dużo wycieczek z Reykjaviku
  • można się też wybrać autostopem, który bardzo łatwo się łapie
Golden Circle zwiedzanie
Ten gejzer tryska wodą co jakieś 5 minut
Golden Circle zwiedzanie
Złoty Krąg: Gejzer tuż po wyrzuceniu gorącej wody
Golden Circle zwiedzanie
Faxi Waterfall
Golden Circle zwiedzanie
W drodze nad gorącą rzekę
Golden Circle zwiedzanie. Złoty Krąg
Prawie jak w Australi
Golden Circle zwiedzanie
Faxi Waterfall
Golden Circle zwiedzanie
Konie na Islandii prowadzą bezstresowy żywot

Wybierasz się na Islandię? Może zainteresuje cię artykuł:

 

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz