You are currently viewing Grenada- przewodnik, informacje

Grenada- przewodnik, informacje

Grenada- przewodnik, informacje

Nic tak nie zachwyca jak Alhambra w Grenadzie! Jak Hiszpanie pozbyli się muzułmanów? Skąd się wzięło flamenco? Jak mieć zimą +20 stopni zimą bez ogrzewania? Gdzie w Hiszpanii można mieszkać za darmo. Jak zdobyć bilety do Alhambry? Jak nie zostać wpuszczonym mimo biletu? Gdzie szukać dzieł najsłynniejszego grafficiarza Hiszpanii? Gotowi na zwiedzanie Grenady?

Alhambra Grenada

Alhambra zamek w Grenadzie jest tak słynny, że nawet Chińczycy o nim słyszeli i raźnie pomykają po jego wnętrzach w poszukiwaniu najlepszego tła na zdjęcia. Nie ustępują im też Japończycy, którym raz opada szczęka a raz migawka w aparacie. O tym, że bilety powinno się rezerwować dwa miesiące ludzie dowiadują się z reguły, kiedy jest już za późno. Jeśli nie widzieliście to na dole artykułu znajdziecie sposoby jak dostać bilety do Alhambry.

Serce aż mi drżało i oddech ledwie nadążał za szalonym tempem w jakim niemal biegłam szukając właściwego budynku. Bilet jest na konkretną godzinę i jak się spóźni to przepada. Najpierw pobiegłam do Alkazaby’ Ale to nie tu!’- grzmiał strażnik, potem ruszyłam do Pałacu Carlosa V’.  Ale to nie tu’ -mówi kolejny strażnik. Kompleks składa się z pięciu budynków, TEN to Pałac Nacid. Trzeba się było ustawić w kolejce między tymi dwoma budynkami, a ja myślałam, że jak trzeba stać to pewnie do kasy, a nie do wejścia skoro jest bilet jest na dokładną godzinę.

Grenada
Właściwa kolejka do Pałacu Nacid
Grenada
Grenada Alhambra – Pałac Nacid

Historia Pałacu Nacid

Pałac zbudowano w XIII wieku i był on ostatnią ostoją Arabów w Hiszpanii.  Pałac Alhambra jest jak marzenie z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy, olśniewający! Na pewno zrobił na mnie większe wrażenie niż Wersal, a ogrody..! Dużo mniejsze, a o ile ładniejsze niż wersalskie. Jak kiedyś będę mieć swój własny to ten jest moją inspiracją. Z niego chce wszystko! Takie kompozycje, że się programistom nie śniło. Te ogrody są tak wspaniałe, że kiedyś poświęcę im osoby wpis. Tymczasem poznaj dwa ciekawe fakty z życia pałacu:

1)Kiedy Hiszpanie pokonali Arabów dali im 48h na spakowanie manatków i opuszczenie miasta. Wiadomo, w takiej sytuacji bierze się rzeczy lekkie, a nie złote dekory (sztabka złota= 24 kg), to pomyślcie o takim złotym świeczniku, albo posągu.

2) Ten ciężki i bogaty ekwipunek został sponsorem wyprawy Kolumba.

Grenada
Grenada- Ogrody Generalife

Grenada Alhambra

Grenada Alhambra
Grenada Alhambra
Grenada Alhambra
Grenada Alhambra Ogrody Generalife

Jak flamenco to tylko w Grenadzie

Grenada słynie z  flamenco. A czy wiedzieliście, że flamenco to taniec cygański, a Andaluzję zamieszkiwali i nadal zamieszkują Cyganie? Ulubili sobie Andaluzję. Pamiętacie jak Esmeralda z Dzwonnika z Notre Dame śpiewała, że jej matka opowiadała o rozbójnikach z gór Andaluzji? Jak zatem żyli Cyganie w Grenadzie? Wyobraźcie sobie, że drążyli groty w górach i w tych grotach żyli. I żyją nadal. Obok nich pełno też biedaków, hipisów, luzaków, outsiderów. Te bielone od środka groty tworzą dziś dzielnicę Sacromonte. I koniecznie warto ją zobaczyć!

Grenada Sacromonte
Grenada Sacromonte

Groty w Grenadzie

Grota jest sprytnym rozwiązaniem, zimą zapewnia 20+, a latem 20+.  Czy może istnieć prostsze i bardziej ekologiczne budownictwo? Brak wprawdzie wody bieżącej i elektryczność, ale niektórzy sobie radzą i nawet panele słoneczne instalują. Podobno obecnie istnieją groty bardziej stuningowane i z toaletą. Groty można zajmować za darmo. Coś mi się wydaje, że jak ktoś jest włóczęgą to po Experience Paris, na drugim miejscu powinien sobie wpisać Experience Grenada.

I w takich grotach zagnieździły się tawerny, w których można obejrzeć najlepsze flamenco. Taniec który naprawdę chwyta za serce.

Grenada
W tej twarenie byłam na flamenco, sam spektakl dobry, ale obsługa tak chamska, że nie polecam

A rozbójnicy w górach?  W górach zamieszkują ‘ludzie gór’. Kilka osób z mojego hostelu chciało do nich dołączyć. Wśród nich młody Duńczyk, który postanowił iść pieszo do Danii, czyli zrobić 3000 km, aby się ogarnąć. Brakło miejsc w hostelu na następna noc i z hamakiem miał zamiar udać się te góry. Była też dziewczyna, nie pamiętam skąd, ale jeden z mieszkańców grot, którego odwiedziliśmy, Polak zresztą, jej to odradził. Ponoć dużo więcej tam mężczyzn i kobieta nie może się czuć zabezpieczenie. Nie wiem czy się zdecydowała. W wieku 20 x lat nie wie się co to strach.

Groty nawet doczekały się swojego muzeum mieszczącego się w grotach. Bardzo fajnego, ale czy realnego? Na ścianie groty wisi zdjęcie cygańskiej rodziny. Z dziewięcioro dzieci. A w rekonstrukcji groty stało jedno łóżko. To jak spali? W poprzek jeden na drugim? A może na podłodze? A może rodzice na łóżku, a dzieci na podłodze. Albo matka z najmłodszymi dziećmi na łóżku, a stary na polu? Albo u sąsiadki? Przybyli z Indii, a tam wiadomo ciasnota. Jeszcze nie dawno wynajmowałam ludziom mieszkania, i wiem, że często dla Hindusów nie ma problemu, żeby mieszkać w 5 w kawalerce. Ba! Nawet to coś tak naturalnego jak dla nas spać w 1 osobę w kawalerce.

Grenada Granada miasto
Grenada Sacromonte Muzeum Grot. Grota od środka

Musicie wiedzieć, że z dzielnicy Sacromonte rozciąga się najlepszy widok na miasto. Nie możecie tego ominąć! Jaki? Nie wstawię wam zdjęcia, żeby zachęcić do spaceru 😛

Za to z drugiej strony góry zupełnie inny widok. Kiedy wyszłam na samą górę Sacromonte, minęłam opuncje, trawy, dawne mury obronne i wyszłam na drugie zbocze pagórka to ujrzałam to

Grenada Granada miasto
Granada. Groty mieszkalne

I im dalej się idzie tym więcej jest takich grot.

Grenada Granada miasto
Grenada Sacromonte

Grenada Albazacin

Furorę wśród turystów robi dzielnica arabska Albazacin. Ale czy ona taka znowu marokańska?? ‘Wezmę 2 magnesy za 3 euro? ‘(1=3 euro) ‘Nie!” To 2 za 4?” Nie!’ ‘ Jesteś z Maroka?’ ‘Tak’ (spojrzał jakby mnie miał zabić wzrokiem) ‘To chyba się znasz na handlu?’ (od razu szeroki uśmiech) ‘To musisz wziąć dużo.’ ‘2 za 4’. ‘No dobra.’ Pamiątki były takie ładne, że obiecałam sobie Maroko w tym roku. I dużo zakupów. W końcu slow travel to nie to samo co slow fashion :). Mam nadzieję, że tam duch słynnego handlu i targowania do upadłego nadal jest żywy. Nie wiem jak wy, ale ja się uwielbiam targować dla sportu. Po za tym drogo, ale klimat jest.  W Albazacin nie mowy o nachalnym zachęcaniu do zakupów. Wróciłam z pięknym czajniczkiem na herbatę. Teraz co rano, kiedy ją parzę, wracam myślami do Grenady i marzę o egzotycznym Maroku. Wiecie, że lubię dłuższą włóczęgę, więc sobie zostawiam tą przyjemność na potem.

Grenada Granada miasto
Grenada Albazacin

Grenada czyli Granada czyli Granat

Fajną zabawą z dzieckiem byłoby kto znajdzie więcej symboli grantu w mieście. Są na przykład na fontannach z wodą pitną. Drzewa granatu rosną w całej Grenadzie, a pod koniec lata pękają ich obfite jabłka.  Nic nas ta nie odmłodzi jak końska dawka antyoksydantów, które zawierają. Nic nas też tak nie orzeźwi w parne popołudnie jak woda z pitnika, ozdobionego symbolem granatu.

Grenada Granada miastoa

Grenada i Graffiti

Z hostelu wyruszyliśmy na Free Walking Tour, nie jakąś po samych zabytkach, ale po graffiti i jaskiniach! W dodatku okazało się, że prowadzi ją Polak mieszkający od dawna w Grenadzie. Tym sposobem dowiedziałam się, że z Grenady pochodzi najsłynniejszy graficiarz hiszpański El Nino. Chodziliśmy po żydowskiej dzielnicy i podziwialiśmy murale.

Grenada graffiti El Nino
Grenada graffiti El Nino
Grenada graffiti
Grenada graffiti

Poszliśmy do darmowych ogrodów w klasycznym domu carmen. Bo Carmen to nie tylko imię! To też typowy hiszpański dom. Z patio. Chciałabym mieć takie carmen.

El Carmen de los Martires bo tak się nazywało to bogate carmen to prawdziwa oaza spokoju. W dodatku możemy z niego podziwiać piękny widok na miasto.

Informacje praktyczne

Alhambra bilety- jak je zdobyć bez rezerwacji

Warto wiedzieć, że kiedy nie kupiliście biletów wcześniej to jeszcze są szanse. Oczywiście nie w kasie, tylko przez internet. Wchodzimy w wieczór poprzedzający wizytę na stronę zamku. Jeśli akurat będziemy mieć szczęście ( tak jak ja) to świeżutka i nieliczna pula została rzucona. Mniam!

Jeśli obudziliśmy się z ręką w nocniku, nie wszystko stracone. Ratuje nas Getty. Pod artykułem znajdziecie ich bilety. Przy okazji wspomożecie rozwój My Name Is Wind. 🙂

Pałac Nacid jest tak wspaniały, że musicie go zobaczyć przed śmiercią.

Sierra Nevada

Z Sierra Nevada, drugich najwyższych gór w Europie możemy dotrzeć do Morza Śródziemnego. Możemy też jeździć na nartach. Sezon trwa długo bo od listopada do maja.

Tip: Autobusy odjeżdżają z dworca w Grenadzie do stacji narciarskiej, bilet z powrotnym kosztuje 9 euro. Połączenie obsługuje Alsa.

Gdzie zjeść w Grenadzie

Poszłam tym tropem, że najlepszym wyznacznikiem dobrej restauracji jest rekomendacja od Żabojadów. To się zawsze sprawdza! Routard polecał restaurację Ruta del Azafran. Mój tuńczyk z anasem na ciepło był genialny, a i obsługa bardzo dobra, co w Hiszpanii jest wyjątkową rzadkością. W dodatku z  tarasu rzopościera się bardzo przyjemny widok.

Restauracja w Grenadzie
Restauracja w Grenadzie

gdzie zjeść w Grenadzie

Jak dojechać do Grenady

Najlepiej dolecieć do Malagi. Np. Katowice- Wizz air, i stamtąd autobusem albo blablacarem

Z Madrytu jeździ firma Alsa z Estacion de Sur

Ciekawostka

Alhambra czytamy Alambra, ponieważ w hiszpańskim ‘h’ jest nieme. Co ciekawe bardzo dobre hiszpańskie piwo nazywa się Alhambra.

Grenada Granada miasto
Granada Alhambra
Grenada Granada miasto
Granada Alhambra
Grenada Granada miasto
Grenada Alhambra
Grenada Granada miasto
Grenada Alhambra
Grenada Granada miasto
Widok z Sacromonte
Grenada Granada miasto
Grenada Sacramonte mirador

Grenada Granada miasto

Wybierasz się do Hiszpanii? Sprawdź:

3/5 - (2 votes)

Ten post ma jeden komentarz

  1. Beata

    Dużo ciekawych rzeczy rzed podróżą do Grenady. Cała Hiszpania jest zresztą przepiękna i niezwykle ciekawa.

Dodaj komentarz