You are currently viewing Guide- miasto, którego nie znajdziesz w Internetach

Guide- miasto, którego nie znajdziesz w Internetach

Tęczowe Góry poza szlakiem

To nie będzie o przewodniku. A Ty nie znajdziesz przez to żadnych informacji w necie o małym chińskim mieście Guide (贵德).  Do oddalonego o 1,5h godzinny jazdy od Xiningu jechałam przez zachwycający krajobraz. Już dla samej drogi autobusem warto się tam wybrać.Odkryłam drugie Tęczowe Góry przez zupełny przypadek. Tego dnia nie mam czasu sprawdzić, ale wygląda na to,że tym razem wstęp jest za darmo. Trzeba będzie ostrożnie stąpać, bo w Danxia Mountains nie ma się czego trzymać. Są nagie i zbudowane wyłącznie z kolorowego zaschniętego błota. Starsze części są w trakcie przeobrażania się w twardy kanion, już cały w pomarańczach, widać inne kolory słynnych pasiastych gór wytrącają się z wiekiem. Te jedne na drodze do Guide prawdopodobnie nigdy nie będą turystyczną atrakcją, chociaż są o wiele większe od swoich kuzynów z okolic Zanghye. Te wydobywa się, kruszy, niszczy, przerabia na kostkę. Ktoś wyłoży sobie nimi podjazd i nigdy nie zda sobie sprawy jak piękne były zanim zostały załadowane na wywrotkę. Na szczęście część tych gór jest już uznana za Park Narodowy Guide i już stąpają po nim pierwsze nieśmiałe wycieczki chińskich póki co turystów

 

Remont po chińsku, czyli dlaczego powinniśmy być dumni z Warszawy

W 2014 zapadła decyzja o zrównaniu z ziemią zabytkowej części Guide. Na jej miejsce powstanie’ nowa’ część dokładnie taka sama jak stara,ot renowacja po chińsku.  Kiedy dziś  spacerowałam po Guide ciężko było powiedzieć, czy to jeszcze stare, czy już nowe ‘stare’. Na tapecie akurat były mury miejskie. Wyglądały na stare, ale kto może wiedzieć na pewno? Co nam będą niektórzy wygarniać, że Warszawę zgolono do zera w czasie wojny i nie jest oryginal. Azjaci by mieli na to wyjebane.

Atrakacje w Guide

Obok tak odrestaurowanego pawilon Cesarza stoi dziwna świątynia. Poświęcona jest mistrzowi, a wypełniają ją malowidła przedostające w większości wymyśle tortury i wielkie rzeźby wojowników, czasem groźnych a czasem groteskowych. Bileter miał wszystkie zęby wykrzywione w dziwny sposób i do tego zupełnie czarne. W ogrodzie kwitnie najpiękniejsza róża jaką kiedykolwiek widziałam. Kiedy strażnik mi zabronił robienia zdjęć, to przynajmniej miałam obiekt żeby udawać że znalazłam inną tematykę, a fotografowanie kontynuowałam za pomocą telefonu. Jeden z obrazów przedstawia torturowanych w wielkich drewnianych kołnierzach. Nie wiem, czy znacie  ze 100 najważniejszych zdjęć National Geographic. Przedstawia ono 3 więźniów skazanych na morderstwo. Bodajże w latach20. XXwieku zostali wyprowadzeni z ciemnej celi specjalnie żeby zrobiono im to zdjęcie. Kołnierz był kwadratowy i na tle szeroki, że nie byli się w stanie sami umyć ani zjeść.

Reszta obrazów nie była lepsza.  Zauważyłam,że na terenie świątyni znajduje się dużo więcej żelaznych pieców do palenia zwłok niż normalnie.

Poszłam w stronę turkusowej rzeki, po drodze mijam lokalny targ, przypominający ten w Wieliczce w latach 90. Największą atrakcją rzeki poza niesamowitym krajobrazem jest wiszący most. Brzegi były jednak dość mocno obstawione przez polujących na jedyne ujęcie Chińczyków. Wszędzie wokół trwała renowacja i budowa. Naliczyłam ze dwa osiedla potężnych jeszcze nie zamieszkanych bloków. Może jakby tu nie ten niezmącony spokój to osiedlenie się na pół roku wchodziłoby w grę.

Począwszy od murów, przez domy stylizowane na antyczne po całe osiedla mieszkalne. W mieści podobnie jak w Xiningu nie było widać młodych, za to wśród ulicznych gapiów królowała równowaga płciowa. Siedzieli w trójkach, piątkach i częściej w dziesiątkach gapiąc się bez sensu na ulicę.. Co tu robić innego. Kilku Chińczyków w parku grało na tradycyjnych instrumentach.Ta muzyka kaleczyła uszy jak Panny z Avignonu Picassa oczy. Chińska starość jest o wiele lepsza niż europejska. Dziadki i babcie przesiadują całymi watahami w parkach, poza męczeniem uszów przechodniów cały dzień grają w gry i prowadzą gadkę szmatkę.

Dojazd do Guide

Autobusem z dworca-Xining West Bus Station odjeżdża co około 40 minut od  7rano do 18. Cena biletu to ok. ¥30 Yuanów a podróż zajmuje 1.5 godziny. Atutobus powrotny do Xiningu odjeżdża z Guide Bus Station (贵德汽车站), ostatni jedzie o 17:45.

chiny
Jachcik musi być

 

chiny xining okolice
Fragment murów miejskich
chiny xining okolice
Grupa chińskich turystów podziwia most wiszący

 

 

Wybierasz się do Chin? Może zainteresują Cię artykuły:

Rate this post

Dodaj komentarz