You are currently viewing Jerez de la Frontera. Pogoda dla koneserów. Sherry, konie i flamenco.

Jerez de la Frontera. Pogoda dla koneserów. Sherry, konie i flamenco.

Wina wina dajcie! Najlepiej wzmacnianego! Konie oglądać! Podpatrywać flamenco! Oto po co się jeździ do Jerez! Jerez de la Frontera było celem jednej z moich ostatnich podróży po Andaluzji i Costa de Luz.

Co warto zwiedzać w Jerez de La Frontera? Ubrane jest w te same szaty co Kraków i Lizbona. Odrapane mury ciągną się przez całe miasto. Małe na tyle, że na zwiedzanie starczy pół dnia. Jerez de la Frontera to nie turystyczne miasto jak Sewilla albo Marbella. Ale jest znane na całe świat. Czemu?

Co łączy sławnych ludzi z Jerez de la Frontera

Tio Pepe. Czy piliście kiedyś sherry? Czy wiedzieliście, że Steven Spilberg pije? Że nobliści piją? Że Lola Flores piła? Jerez de Frontera sherry stoi. Tu się znajduje najsłynniejsza winnica Tio Pepe. Ale są też inne winnice. Ale co to jest właściwie sherry?

Sherry to wino wzmacniane brandy. Tak moi mili sherry to nie cherry. Nie ma nic wspólnego z wiśniami. Jej smak jest bardzo charakterystyczny i nie sposób go z niczym innym pomylić. Aż pożałowałam, że tyle lat ignorowałam tak wytrawny trunek.

jerez de la frontera
Jerez de la Frontera. Beczki z sherry należące do sławnych ludzi

Sherry w Jerez

Winorośl w Jerez de Frontera była już uprawiana w 1100 p.n.e.! Przez kilkaset lat Maurowie pędzili trunki: wina wzmacniane i brandy. A kto to pił? Podobnie było jak dzisiaj! To Anglicy zasłynęli z wylewania z kołnierz. Przewodniczka opowiadała nam gdzie eksportują obecnie najmocniejsze szerry. Kto zgadnie? Ano tam gdzie zimno i lubią imprezę, czyli do Holandii. 62% to woltaż ulubiony przez Holendrów! Na szczęście reszta sherry nie jest aż tak mocno oprocentowana. Zwykle ma 16-20%.

Przed naszą erą sherry miało inny smak. Skąd to wiem? Aktualnie sherry dojrzewa w beczkach z dębu z Północnej Ameryki. A Ameryka została odkryta dopiero przez Kolumba. Wcześniej używano francuskiego dębu. Obecnie uważa się, że francuski dąb ma za dużo smaku. On bardziej pasuje do wina czerwonego. Ciekawostką jest, że do sześciuset litrowej beczki co się spuści wina, to się doleje brandy. Proces produkcji jest otwarty i dolewa się świeżego alkoholu. Trunek wypełnia beczkę tylko do 1/5, resztę zajmują drożdże, a wino pobiera się z za pomocą specjalnego pojemnika zanurzanego w otworze beczki.

jerez de la frontera
Jerez de la Frontera słynie z sherry
jerez de la frontera
Jerez de la Frontera

 

Jak Anglicy ograbili Jerez

W szesnastym wieku Anglicy napadli na Kadyks i z hiszpańskich statków uprowadzili 2900 beczek trunku! Wyspiarzom tak podszedł napój wyskokowy, że aż wielu z nich zajęło się uprawą winorośl i produkcją! Tak więc sami widzicie najazd Anglików na słoneczną Hiszpanię, to nie tylko wymysł emerytów z końca dwudziestego wieku.

jerez de la frontera

Zwiedzanie winnicy w Jerez de la Frontera

Winnica to najsłynniejsza atrakcja Jerez i zdecydowanie warto ją zwiedzić. Najbardziej podobała mi się właśnie ona. Podczas oglądanie poznajemy cały proces produkcji od poszewki. Po całym rozległym terenie obwozi nas meleksem. Całość zwiedzania kończy degustacja.

Co jeszcze zwiedzić w Jerez de la Frontera

Stare miasto Jerez

Spacerowałam po wąskich plątaninach uliczek, a żar się lał z nieba. Ulice opustoszały. Miasto ze swojego dziennego marazmu ożyje dopiero, kiedy zajdzie słońce i trochę się schłodzi. Historyczne centrum składa się z katedry, alkazaru i przyjemnego Plaza de la Yebra.

Na Plaza del Arenal znalazłam pożyteczną informację turystyczną, przystanek czerwonego autobusu, który obwozi po mieście. I byle jakie lody.

Z tego wszystkiego najbardziej spodobał mi się park Alameda Vieja przed alcazarem. Muzycy grali w cieniu drzew, a przypadkowi przechodnie podrygiwali w rytm muzyki.

Sam alcazar został zbudowany w mauretańskim stylu w jedenastym wieku. Z daleka widać jego  silne mury i wieże obronne, z których najbardziej charakterystyczną jest ośmioboczna wieża. Wewnątrz znajdują się pokoje, z których aż jedenaście mieściło łaźnie arabskie.

jerez de la frontera
Alcazar w Jerez de la Frontera
jerez de la frontera
Katedra w Jerez de la Frontera

Gdzie obejrzeć flamenco w Jerez de la Frontera

Jerez de la Frontera słynie z flamenco. Wieczorem tańczą w wielu miejscach. Odbywa się tu nawet festiwal flamenco.

Najpopularniejsze wśród turystów jest Tabanco el Pasaje (adres: Calle Santa María 8), dokąd możemy pójść między czwartkiem a niedzielą. Inną opcją jest Tabanco el Guitarrón de San Pedro (adres: Calle Bizcocheros 16), gdzie show odbywa się w niedzielne popołudnia.

Flamenco obejrzymy też w Peña Flamenca Los Cernícalos (Calle de Sancho Vizcaíno 25 i w Centro Cultural Don Antonio Chacón (adres: Calle Salas 2) )

Konie w Jerez de la Frontera

Co roku w Jerez odbywa się Feria Konia. Wielki festiwal znany na cały świat. Cała historia zaczyna się już w 1284 roku. Zaczęło się od targu, który z biegiem lat przekształcił się w słynny festiwal. Niesamowite dekoracje, konkurs skoków, wystawy, parady, tańce to tylko niektóre z atrakcji wielkiego święta.

Najbliższa Feria odbędzie się w dniach 11-18 maja 2019. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Jerez.

Miasto słynie też  ze szkoły jeździectwa. Można pojeździć konno w Royal Andalusian School of Equestrian Art(realescuela.org, dorośli €21, dzieci €13), gdzie możemy zobaczyć show z udziałem tańczących koni w każdy wtorek i czwartek (oraz piątki w sierpniu i wrześniu).

Gdzie zjeść w Jerez de la Frontera

Będą w Jerez de la Frontera niewątpliwie warto zjeść w restauracji La Cruz Blanca. Poleconej mi zresztą przez mieszkańca tego miasta.  Tamtejsze smażone ukwiały mnie zachwyciły. Tylko po nie chcę tam wrócić. Po ich niesamowity smak i strukturę. Do tego oczywiście kieliszek sherry.

Cgdzie zjeść w Jerez de la Frontera

Jak dojechać do Jerez de la Frontera

Jerez znajduje się w Andaluzji pomiędzy Sewillą i Kadyksem. Z obu miejscowości dojedziemy autobusem albo pociągiem. Do Sewilli możemy dostać się z Madrytu lub Malagi.

Jerez de la Frontera ma lotnisko w odległości 20 minut jazdy. Dolecimy tam 20 Ryanair  z Londonu, Barcelony, i Frankfurtu..

Jerez de la Frontera pogoda

Pogoda w Jerez de la Frontera rozpieszcza. Zimy są ciepłe, zaś lata gorące. W ciągu dnia w najzimniejszych miesiącach, czyli styczniu i lutym temperatura wynosi 17 stopni w dzień, i 11 nocą. Najgorętszy jest sierpień, 36 w ciągu dnia i  27 nocą.

jerez de la frontera

Centrum Jerez de la Frontera
jerez de la frontera
Jerez de la Frontera to idealne miejsce na zakupy. Pełno tam butików wszelkiej maści
jerez de la frontera
Jak myszka zagustowała w sherry

Wybierasz się do Hiszpanii? Sprawdź:

 

Rate this post

Dodaj komentarz