You are currently viewing Keukenhof – najpiękniejsze ogrody świata
Ogrody Keukenhof. Tulipany w Holandii

Keukenhof – najpiękniejsze ogrody świata

[update marzec 2018]

Najpiękniejsze ogrody świata

Jedziemy do Keukenhof! W końcu! Jeśli wiosna to tulipany, a jeśli tulipany to tylko Holandia. Chociaż słodkie owoce w zimnej i deszczowej Holandii raczej nie wyrosną bez szklarni i tony nawozu, to kolorowe i pstrokate kwiaty jakby zmieniające zimno w swą urodę mają się tu doskonale.

Najlepsi hodowcy ochoczo dostarczają cebulki za darmo do ogrodu, w końcu nie ma lepszej reklamy niż barwny kwiat mrugający do spacerowiczów. Od czasów pierwszej wystawy ogród odwiedziło już 50 milionów turystów. Teraz moja kolej! Zawsze marzyłam, żeby pojechać do Keukenhof zobaczyć najnowsze odmiany! Choć rośliny są te same to co roku 30 ogrodników układa 7 milionów cebulek w nowe konstelacje. Każdej wiośnie w ogrodzie towarzyszy inny temat przewodni. Keukenhof 2018 zapowiada się gorąco: Romans w kwiatach.

Dywany, kobierce, klomby, rabatki, mozaiki, a między nimi pawilony, gdzie pysznią się storczyki, uwodzą zapachem lilie, zadają szyku anturia, puszą się amarylisy.

Parada kwiatowa 2018

Gwoździem programu jest wielka parada kwiatowa, kiedy pośród wiwatującego tłumu przejeżdżają udekorowane kwiatami platformy i pojazdy. Parada 2018 dobędzie się w sobotę 21 kwietnia. Przejedzie 40 kilometrów począwszy od Noordwijku do Haarlemu, a około 15h30 zawita do Keukenhof. To już 71 edycja parady kwiatowej w Holandii! Wybieracie się?

Keukenhof
Keukenhof

Ziołowy ogród księżnej

Keukenhof znaczy tyle co ogród kuchenny. Wiedzcie, że na tych terenach  w średniowieczu kuchcikowie księżnej Jakoby zanurzali swoje palce w zieleni  by wyrwać trochę ziół do obiadu. Później włości znalazły nowych właścicieli, dla których  na początku XIX wieku Zocher, gwiazda architektury krajobrazu zaprojektował nowy ogród w angielskim stylu. To wtedy trawnikami Keukenhofu, pomiędzy jego drzewami, między sadzawkami zaczęła płynąć kolorowa rzeka wielobarwnych kwiatów. Tradycyjnie królowały powszechnie uwielbiane w Niderlandach tulipany, żonkile, hiacynty. W 1949 po raz pierwszy zorganizowano w Keukenhof wystawę tulipanów.Ta od razu zdobyła serca Holendrów na czele z rodzina królewską, która wystawę objęła patronatem.

Tulipany w Holandii to szaleństwo!

Na  punkcie tulipanów Holendrzy mają bzika już od XVI, kiedy to sprowadzono je z Bizancjum. Pod koniec wieku w Niderlandach wybuchło szaleństwo tulipanowe, cebulki były cenniejsze niż złoto.Kwiaty tych najdroższych zakwitając przybierały pstrokate barwy szlachetnego marmuru. Niełatwo było jednak przewidzieć w tamtych czasach koloru na podstawie wyglądu cebulki. Nic dziwnego, że wielu traciło majątki, tam gdzie inni przypadkiem dorabiali się fortuny.  Ceny podbijano bez końca. Więcej i więcej! Szalona bańka spekulacji w końcu pękła i  nastąpił wielki krach na giełdzie tulipanowej. Tulipomania choć w o wiele mniejszej skali przetrwała do dziś.

Keukenhof
Keukenhof. Najpiękniejsze ogrody świata

 

Gdzie znajduje się Keukenhof i kiedy tam jechać

Ogrody znajdują się Lisse między Amsterdamem i Hagą, są otwarte każdej wiosny przez dwa miesiące. Z uwagi na hordy turystów najlepiej zwiedzać je poza weekendami. Nie liczcie jednak na to, że będziecie sami w ogrodzie.  Chociaż park został tak zaprojektowany, że kiedy jedne cebulki przekwitają to drugie już rozchylają pąki, to najlepiej zwiedzać w środku czasu otwarcia. Keukenhof można przemierzać pieszo, rowerem, a nawet łódką.

W 2018 roku Keukenhof będzie otwarty od 22 marca do 13 maja.

Jak dojechać do Keukenhof ?

Dojazd: pociąg z Amsterdamu do Leiden albo Schiphol, a następnie autobus Keukenhof Express linia nr 858 i 854.

Strona ogrodów: https://www.keukenhof.nl/

Keukenhof 2018
Keukenhof. Najpiękniejsze ogrody świata
Keukenhof
Keukenhof
 Keukenhof
Keukenhof

Ogrody Keukenhof

Keukenhof
Keukenhof. Najpiękniejsze ogrody świata
Keukenhof
Keukenhof
Ogrody Keukenhof
Keukenhof
Ogrody Keukenhof
Keukenhof

Ogrody Keukenhof

Ogrody Keukenhof

Na terenie ogrodów Keukenhof znajduje się mini zoo.

Wybierasz się do Holandii? Może zainteresuje Cię artykuł:

 

Rate this post

Dodaj komentarz