You are currently viewing Koh Samet- nieznana tajska wyspa
Koh Samet

Koh Samet- nieznana tajska wyspa

W deszczu

Miniwan na lokalnej stacji autobusowej Ekkamai w Bangkoku stał na stanowisku z otwartą maską. Nie wróżyło to nic dobrego. W dodatku zaczęło lać jak z cebra, a nikt jej nie zamykał w dalszym ciągu. Ruszyliśmy z piętnastominutowym opóźnieniem. Ale co to jest w skali krajów południowych!

Do miejscowości Ban Phe, skąd odpływa prom na wyspę  dotarliśmy zgarniając po drodze zmokniętych jak kury pasażerów. Tymczasem autostrada zmieniła się w rwący strumień. Niektóre samochody ledwie mogły jechać. Tak wysoko sięgała woda. W Tajlandii właśnie zaczęła się pora deszczowa. Pada co prawda  raz czy dwa dziennie. Ale jak! Prysznic na pełny regulator!

Po dojechaniu do celu okazało się, że z przystani nie odpływa już dziś żaden prom. Tajka z baru obok pokazuje, że kaput nie ma statku. Kierowca tuk tuka potwierdza.

Coś mi się w to nie chce wierzyć- przecież  na Koh Samet nie sieje pustkami nawet w porze deszczowej! Kiedy robię research w Internecie podchodzi do mnie chłopak. Mówi, że może mnie podwieźć na skuterze do następnej przystani oddalonej o 1,5km. Teraz się okazuje że jest więcej miejsc skąd można odpłynąć na Samet!

Jak się później dowiedziałam w Ban Phe są aż 4 przystanie. Jedziemy w strugach ulewnego deszczu, w ramach podziękowania trzymam nad nim całą drogę parasol. Może to śmieszne, ale w Azji normalne.

Ulubiona wyspa Tajów

Pewnie się kiedyś zastanawialiście, skoro cała Tajlandia jest załadowana turystami, to gdzie Tajowie wypoczywają?

Jednym z takich miejsc jest oddalona o 200km od Bangkoku niewielka wyspa Samet. Bliskość stolicy sprawia, że jest idealnym spotem na weekendowy wypad. Ulubiona przez co zamożniejszych Tajówi oraz, co zaskakujące przez Chińczyków. Większość białych o Koh Samet pewnie nigdy nie słyszała. A szkoda, bo kiedy ma się dość zatłoczonego Bangkoku, a nie brakuje czasu to ta wyspa może być idealnym rozwiązaniem.

Na Samet znajduje się 16 piaszczystych  plaż, zaś przedzierając się przez skały można tracić na bezludną. W dodatku chroniący przed słońcem swoją białą skórę Tajowie nie robią konkurencji zajmując cenną nadmorską przestrzeń. Co najwyżej jakiś piknik w cieniu sobie urządzą.

Wyspa jest tak mała, że wiedzie przez nią tylko jedna droga. Całość porasta gęsta tropikalna roślinność, a skały na wybrzeżu całe są obrośnięte małżami. W dzień widziałam kilku Tajów jak odrywali je za pomocą młotka.

Koh Samer w porównaniu do Koh Phi Phi czy nawet Koh Tao jest spokojna. Więcej tu pikników na plaży niż szalonych imprez. Potańczyć można głównie w wymalowanym neonowymi napisami w barze Naga.

Praktycznie o Koh Samet

Wypożyczenie skuteru

Można wypożyczyć skuter za 300baht za dzień(ok. 33zł) lub golfetkę. W tygodniu jest dość spokojnie, za to w weekend robi się tłoczniej.

Gdzie spać na Koh Samet

Zdziwiłby się ten kto planuje budżetową wyprawę. W przeciwieństwie to Ko Chang brak tu naprawdę taniej opcji. Najtańszy hostel znalazłam za 400 baht (ok.43zł). Nocleg Runa Hostel. Nie polecam baru hostelu Oddiego. Klimat mega, ale… Wszystko było fajnie dopóki nie zauważyłam trzech kleszczy koło łóżka, które szły w moją stronę. Ohyda.

Dojazd do Koh Samet z Bangkoku

Dojedziesz tutaj minvanem lub autobusem. Najprościej rezerwować na recepcji swojego hotelu lub hostelu. Cena to ok.300-450 baht. Publiczne autobusy i busy odjeżdżają  z dworca Ekkamai w Bangkoku. Cena ok 150-200baht w zależności od pojazdu. Następnie należy płynąć promem, który kosztuje 50 baht w jedną stronę.

Takie luksusy. Koh Samet w porze deszczowej świeci pustkami. Gorzej ze słońcem

Wybierasz się do Tajlandii? Może zainteresuje Cię artykuł:

 

Rate this post

Ten post ma 4 komentarzy

 1. Magdalena

  A nie wiesz może w jaki sposób kupić bilet na autobus, jeśli wybieram się tam prosto z lotniska Don Muang i nie będę zatrzymywać się w Bangkoku ? Może da się online ? Albo po wylądowaniu na lotnisku w jakimś biurze turystycznym?

  1. Van

   Możesz próbować w lokalnym biurze turystycznym, ale to nie jest zbyt popularna wyspa wśród turystów. Możesz też wziąć taksówkę z Don Muang na dworzec Ekamai. Powodzenia 🙂

 2. Dawid

  W jakich godzinach pływają promy w tą i spowrotem wybieram sie tam tylko na 2 dni gdyż czekać bede na kolejny lot 3 dni i chcialbym miec wszelkie informacje przydatne czy z wyspy do bangkoku nie ma problemu zeby sie dostać?

 3. edyta

  jaki był czas trwania przejazdu autobusem i promem nastepnie?

Dodaj komentarz