You are currently viewing Koh Samui- blog

Koh Samui- blog

Ko Samui wyspa smakowita  jak z reklamy batonów Bounty! To trzecia co do wielkości wyspa w Tajlandii.  Idealne miejsce wypadowe do słynnego ze swojej nieziemskiej urody morskiego parku Ang Thong. Jest na tyle duża, że każdy znajdzie dla niej coś dla siebie, i imprezowe głośne miasteczko Chaweng  i spokojną rybacką wioskę i dziką dżunglę. Brytyjski piłkarz David Beckham docenił  urodę Koh Samui i  postawił sobie na niej wypasioną willę. Poniżej znajdziecie krótki przewodnik po wyspie i najważniejsze atrakcje.

Ang Thong

Hit! To było moje marzenie od pierwszego dnia w Tajlandii! Archipelag 42 wysepek, w większości bezludnych. Piękny, bajkowy, wspaniały. Wstaw: 50 kolejnych słówek ze słownika synonimów pod hasłem: boski. Wyprawa motorówką pomiędzy kolejnymi wysepkami  pozwoliła mi nacieszyć oko, ale pozostał niedosyt. Akurat tak się trafiło, że w listopadzie, kiedy miałam przyjemność tam zawitać, park został zamknięty na miesiąc(!) -jak co roku zresztą, o czym nie wiedziałam. Znacie to uczucie, że tylko wy macie takiego pecha? ;). Także można go wtedy zwiedzać poza zatokami z zieloną wodą, ale bez zatrzymywania się, ani bez wspinaczki na punk widokowy. Mimo to zatrzymaliśmy się przy jednej z wysepek na snoorkeling, który był zdecydowanie przyjemniejszy niż przy mecce nurków Ko Tao. Tak właśnie. Sama natura, żadnych śmieci. Ani tłumów dookoła.

Chaweng

Kit! Z lenistwa zatrzymałam się właśnie w Chaweng, które mi się wcale nie spodobało, i to pomimo tego, że uwielbiam imprezy. Paskudne miasteczko-moloch, które ratują jedynie plaże. Nie chciało jednak mi się tracić czasu na szukanie noclegu i transportu w mniejszych miejscowościach. Cel przyświecał mi jeden: Ang Thong. Cel uświęca mizerne otoczenie. Zaś w Chaweng było najwięcej agencji turystycznych oferujących wycieczki .

Na Koh Samui jest wiele pięknych miejsc, gdzie można wynająć bungalow z widokiem, dlatego polecam wam poszukać poza Chaweng.

Wielki Budda

Hit! Na Ko Samui już z daleka rzuca się statua Wielkiego Buddy. Wysoka na 12 metrów robi wrażenie nie tylko swoją wysokością. Po pokonaniu 73 stopni naszym oczom ukaże się też pyszny widok na wybrzeże. Strasznie żałuje, że nie udało mi się aparatem uchwycić momentu jak samolot z pobliskiego lotniska przelatywał tuż nad posągiem. Może wy będziecie mieć więcej szczęścia.

koh samui wyspa
Koh Samui Big Budda

Wodospady Namuang

Kit! Wybrałam się na orzeźwiającą kąpiel  do słynnych wodospadów Namuang i Namuang 2. Spadają one z aż 80m! Dość się rozczarowałam. Nie da się ukryć, że w porze suchej nie była to Niagara. Musicie wiedzieć, zanim się zaczniecie wspinać w upale na kolejny wodospad znajdujący się nad Namuangiem 2, że może on przypominać swoją wielkością  strumień pipi.

koh samui wyspa
Po drodze do wodospadów napotkałam słonie w przerwie od noszenia turystów. Właściciele wykorzystują miękkie serca przechodniów i sprzedają banany po podwójnej cenie po czym wystawiają zwierzęta na ‘darmowe’karmienie. Niestety biedne słonie miały kajdany ich nogach

Zmumifikowany mnich

Hit! Przyznam, że nie często się widuje takie rzeczy! W Świątyni Khunnarm zmumifikowane zwłoki Loung Pordaeng możemy oglądać w tej samej pozycji w jakiej umarł medytując ponad 40 lat lemu! Mnich został umieszczony w szklanej witrynie i żeby nie straszyć nosi okulary przeciwsłoneczne.

Ko Samui
Ko Samui -zmumifikowany mnich

 

Joa Mae Kuan Im

Hit! Nieopodal Wielkiego Buddy znajduje się inna ciekawa świątynia.  Wat Plai Laem została zbudowana w 2004 roku w specyficznym tajsko-chińskim stylu. Bardzo mi się spodobało wnętrze wypełnione zachwycającymi freskami. Ale to co tak naprawdę przyciąga oko to dwie wielkie statuy. Guanyin, chińskiej bogini miłosierdzia i współczucia, która chroni wiernych swoimi 18 ramionami. W mitologii  ma ich tysiące. Wszystko po to by bronić kobiet i dzieci oraz chorych.  Po jej przeciwległej stronie siedzi wielki posąg grubego chińskiego Buddy.  Jak się domyślacie gruby u Chińczyków znaczy tyle, co przynoszący bogactwo i dobrobyt.

koh samui wyspa
Ko Samui

Skała Babci i Skała Dziadka

Na Ko Samui obrodziło w niezwykle ciekawe formacje skalne, których widok doda pikanterii do nawet najbardziej szarego dnia, a także jak głoszą wieści poprawia  płodność. Skała Babci i Skałą dziadka swoją fizjonomią nawiązują do kształtów, których każdy sam się najbardziej wstydzi. No chyba że jest ekshibicjonistą.

koh samui wyspa
Koh Samui- Skała Dziadka

Wycieczkę po tych wszystkich  atrakcjach poza Parkiem Morskim spokojnie możecie odbyć w jeden dzień. Jak ktoś umie jeździć to polecam wynająć skuter, no a jak nie, to pozostają zorganizowane przejazdy, które oferują wszystkie agencje turystyczne na wyspie.

Koh Samui -Pogoda

Średnia temperatura roczna wynosi 28 stopni z niewielkimi wahaniami.

Przeważnie jest słonecznie. Pora deszczowa jest dużo krótsza niż w Tajlandii lądowej. Największe opady, występują w październiku i listopadzie. W maju i grudniu pada, ale już niewiele.

Pełne zestawienie temperatur i tabelę opadów znajdziecie na stronie o Holiday Weaher.

Wybierasz się do Tajlandii? Może zainteresuje Cię artykuł:

 

 

Rate this post

Dodaj komentarz