Komunikacja miejska w Paryżu+ plan metra w pdf
Jak się poruszać po Paryżu

Komunikacja miejska w Paryżu+ plan metra w pdf

Komunikacja miejska w Paryżu jest bardzo dobrze zorganizowana. W tym mieście nie ma potrzeby posiadania auta. Zobaczcie jak poruszać się po Paryżu,  kiedy lepsze są bilety T+, a kiedy karta Navigo Paryż. Na dole artykułu znajdziecie informacje o taksówkach, Uberze i rowerach. Na samym końcu dowiecie się kiedy transport w Paryżu jest za darmo. Poniżej znajdziesz też plan metra w Paryżu pdf.

Komunikacja miejska w Paryżu

Metro w Paryżu

Metro w Paryżu jest świetnie rozwinięte, przystanki są co chwilę, a pociągi kursują co 2 minuty.  To jedyne  remedium na paryskie korki. Niektóre stacje metra są tak ładne, że można sobie  na nich robić sesje zdjęciowe, niektóre są tak śmierdzące i nieprzyjemne, że się odechciewa. Szczerze mówiąc, od kiedy przestałam jeździć paryskim metrem, to o wiele bardziej lubię stolicę Francji.

W metrze grasuje bardzo dużo kieszonkowców, więc trzeba się pilnować. Pierwsze metro w Paryżu wyjeżdża około 5h rano, ostatnie około 0h30, w zależności od linii i dnia tygodnia. Warto wiedzieć, że metro w Paryżu ma już kilka linii automatycznych, nie ma kierowcy! Możemy iść na sam przód pociągu i zza przedniej szyby obserwować drogę w tunelach. Są to linie 1, 14.

Plan metra w Paryżu pdf

Plan metra w Paryżu

plan otworzy się po kliknięciu  napis powyżej

RER w Paryżu

RER w Paryżu to pociąg szybszy niż metro. Poza miasto, np. do Wersalu i Disneylandu jedzie się kolejką RER, której część stacji pokrywa się z metrem.  Dużym minusem RERów, jest to, że kiedy zaczyna się sezon strajkowy (od maja do końca sierpnia) to często są odwoływane, opóźniane i nigdy nic nie wiadomo! Kiedy mieszkałam w 4 strefie i byłam skazana na RER, to często wyprowadzał mnie on z równowagi. Podobnie zresztą jak wszystkich  pozostałych mieszkańców akademika! Plusem jest to, że o wiele szybciej jedzie niż metro. Nie wyrzucajcie biletu po wsiąściu do pociągu, bo będzie wam potrzebny, żeby wyjść ze stacji RER.

Na RER w obrębie Paryża wystarczy wam bilet T+. Poza miasto należy kupić osobny bilet.

metro w paryżu
Jak się poruszać po Paryżu. Metro w Paryżu

Autobusy w Paryżu

Autobusy w Paryżu to świetna opcja, żeby zobaczyć trochę miasta. W autobusach ciężej się połapać, bywa, że stoją w korkach, ale o ile przyjemniej się jedzie. Autobusy zwykłe i nocne poza Paryż nie podlegają strajkom SNCFu ( ichnie PKP, odpowiadające za RERy). A nocne Noctilieny charakteryzują się wysokim komfortem, ciepłem i poczuciem bezpieczeństwa.

Bilet T+ działa na wszystkie dzienne autobusy, nawet w 4 i 5 zonie.

Tramwaje w Paryżu

Tramwaje w Paryżu jeżdżą wokół jego granicy. Jaka to odmiana od cuchnącego metra! Nie dość, że nowe, przyjemne, to jeszcze co przystanek gra inna muzyczka. Do tramwajów mam sentyment, bo kiedy otwierali nowe linie, to robiłam ankiety wśród podróżnych, aby sprawdzić jak reagują na nowy środek transportu. Nie uwierzycie, ale niektórzy wydłużali swój dojazd do pracy o ponad pół godziny byle jechać tym pachnącym tramwajem, a nie obrzydliwym metrem!

Ważna informacja o komunikacji w Paryżu

Żeby wyszukać połączenia i aktualne informacje o strajkach, korkach, podejrzanych ładunkach wejdźcie na stronę RATP, czyli paryskiej komunikacji miejskiej.

Zony w Paryżu- Komunikacja miejska w Paryżu

Zony w Paryżu to nic innego jak strefy. Stolica Francji ma dalekie przedmieścia, i to właśnie do nich zaliczają się najdalsze zony.

Paryż to 1 i 2 zona.

Wersal i lotnisko Orly to 4 zona.

Disneyland i lotnisko Charles de Gaulle to 5 zona.

Bilety i karta Navigo w Paryżu

Bilety możecie kupować jednorazowe Bilet T+, jedno i kilkudniowe Mobilis, albo Paris Visite, tygodniową kartę Navigo, albo miesięczną kartę Navigo.  Żeby wyrobić kartę Navigo Paryż należy mieć zdjęcie legitymacyjne

Bilet zwykły i doładowanie karty w automacie, natomiast Navigo kartę wyrabia się w biurze/okienku RATP. Są one przy większych stacjach, to jest karta i trzeba mieć do niej zdjęcie legitymacyjne. Tutaj znajdziesz wszystkie punkty:
https://www.ratp.fr/en/tickets-and-fares/points-sales

Kiedy się opłaca Karta Navigo Paryż

Karta Navigo w Paryżu opłaca się powyżej 4-5 dnia pobytu, a także kiedy trzeba 2 razy przebyć drogę na lotnisko. Do tej karty potrzeba mieć zdjęcie. Można ją wyrobić na każdej stacji, gdzie obsługują kasjerzy, a nie automaty.

Ten bilet tygodniowy działa wyłącznie od poniedziałku do niedzieli, a miesięczny od pierwszego dnia miesiąca do ostatniego. Nie ma opcji od środka tygodnia ani od środka miesiąca.

Karnet biletów T+ w Paryżu

Karnet biletów T+ to po prostu 10 osobnych biletów jednorazowych i różne osoby mogą je wykorzystywać. Można je kupić w automacie. Działają na metro, tramwaje i RER w Paryżu oraz na wszystkie autobusy miejskie we wszystkich strefach.

Podejrzany ładunek w paryskim metrze

Kilka razy dziennie pojawia się zakłócenie w metrze z powodu podejrzanego ładunku. Z reguły ktoś zostawił swoją walizkę na 10 minut bez opieki. Wtedy następuje chwilowe zamknięcie stacji, lub pociąg nie zatrzymuje się na niej,  tudzież pojawia się  opóźnienie.

Taksówki, a Uber w Paryżu

Taksówki są drogie, więc kiedy mam mus i moi znajomi też to korzystamy z Ubera, ceny wielokrotnie niższe, a usługa wykonana porządnie.

Własny samochód, albo wypożyczony w Paryżu- czy to się w ogóle opłaca??

Jeżeli masz zamiar zwiedzać tylko Paryż to mocno bym się zastanowiła. Albo będziesz szukać miejsca do zaparkowania przez ponad pół godziny, albo będziesz bulić za parkingi podziemne.  Trzeba też uważać, żeby policja nie odholowała, kiedy stanie się na zabronionym. Jeśli masz drogie auto to może się zdarzyć, że będą czekali, żeby wyciągnąć łapóweczkę. Jeśli nie to gorzej.  Zwykle przechodzi parkowanie na dostawie (livraison). Na plus można zaliczyć, że jeżeli podróżujesz w parze to w Paryżu nie brakuje miejsc na harce ( chociaż trzeba się naszukać!).

Rower w Paryżu

Miejskie wypożyczalnie rowerów Velib’ wyrosły w całym mieście jak pączki na Tłusty Czwartek.

Z minusów: Rower w Paryżu ma takie samo poważanie wśród kierowców jak i u nas. Na czas wypożyczenia na naszym koncie zostaje zamrożona kwota kaucji. Poruszanie się po Paryżu rowerem najlepsze jest przy brzegach Sekwany. Ładną trasę można też zrobić jadąc nad Marną na wschodnich przedmieściach.

Kiedy transport w Paryżu jest za darmo

Transport w Paryżu jest za darmo w noc Święta Muzyki i jeździ przez całą noc.

Komunikacja miejska w Paryżu
Komunikacja miejska w Paryżu. Jedziemy metrem

 

Wybierasz się do Paryża? Może zainteresuje Cię któryś z artykułów:

10 miejsc, które trzeba zobaczyć w Paryżu

10 rzeczy za które pokochasz Paryż nawet jeśli go nie lubisz

 Jak tanio zwiedzić Paryż- poznaj darmowe atrakcje

Darmowe muzea w Paryżu – 10 najlepszych

Gdzie robić zakupy w Paryżu

Paryż polskimi śladami

10 faktów, których nie wiesz o Wieży Eiffla

Moje ulubione miejsca w Paryżu

Paryż dla gejów i lesbijek

Paryż z dziećmi

Paryż samemu

Romantyczny Paryż, czli randka w Mieście Miłości

Święto wina na paryskim Montmartrze

Komunikacja miejska w Paryżu

Dodaj komentarz

Close Menu

Hej!

Miło mi, że tu jesteś!

Jeżeli przydał Ci się post to polub stronę na Fejsie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi artykułami.  Przyczyniasz się też do rozwoju bloga.  Jeżeli nie, to i tak mi miło, że wpadłeś.

Miłego dnia!