You are currently viewing Kraków ciekawe miejsca i straszne!

Kraków ciekawe miejsca i straszne!

Kraków ciekawe miejsca i straszne!

Kraków to nie tylko Smok Wawelski i czarujące plątaniny wąskich uliczek na Kazimierzu! Czy wiecie co to jest Cipowy Dołek i dlaczego to jedno z najmroczniejszych miejsc na kartach miasta? Czy słyszeliście o krakowskich katakumbach? Gdzie wisi słynny nóż, i czemu ma za zadanie straszyć Krakowian? Nietypowe miejsca w Krakowie to coś co podróżnicze tygryski lubią najbardziej!

Jakie są nieznane miejsca w Krakowie?

Katabumby w Krakowie

Wśród ciekawych miejsc w Krakowie wyróżniają się Katakumby. Tak! Mało kto o nich w ogóle o nich słyszał! Ze względu na specyficzny mikroklimat katakumby są otwierane tylko raz do roku, w Dzień Zaduszny. W przeciwieństwie do paryskich, gdzie znajdują się same kości, tu w Krakowie mamy unikalną okazję do zobaczenia bardzo dobrze zachowanych ciał! W piwnicy Kościoła Reformatów znajduje się około 60 trumien ze szklaną pokrywą.

Adres: Reformacka 4, 31-012 Kraków Telefon: 12 422 29 66

Muzeum Beksińskiego

Nawet nie wiecie jak się ucieszyłam z tego, że Kraków a nie Warszawa będzie mieć Muzeum Beksińskiego. Prawdziwego mistrza zła na płótnie! W samym sercu Nowej Huty, stolicy polskiej komuny i niegdyś krakowskiego dresiarstwa możemy zobaczyć surrealistyczne obrazy Beksińskiego. Nie ma innego malarza o takim wyczuciu kolorów, o tak mrocznej wyobraźni! Stojąc długo przed każdym z płócien nie miałam dość. Kolekcja, choć niewielka przyciąga spore grono zainteresowanych. Warto wiedzieć, że Beksiński to jedyny polski malarz mający własne muzeum w .. Japonii.

Nowohuckie Centrum Kultury, Adres: al. Jana Pawła II 232, 31-913 Kraków Telefon:12 644 02 66

 

Kraków ciekawe miejsca
Kraków ciekawe miejsca: Muzeum Beksińskiego. Reprodukcja pochodzi ze strony https://nck.krakow.pl/galeria-beksinskiego-w-krakowie/

Forty austriackie w Krakowie

Wśród nieznanych miejsc w Krakowie znajduje się wiele fortyfikacji pozostawionych przez Austriaków, jako części Twierdzy Kraków. Najważniejszą jest Fort Benedykt, który znajduje się nieopodal Starego Cmentarza w Podgórzu. Okrągła neogotycka cytadela została zbudowana z czerwonej cegły w XIX wieku. Obok niej straszy magazyn prochu. Szczególnie nocą robi straszne wrażenie na opuszczonym wzgórzu…

 

Kraków ciekawe miejsca
Kraków ciekawe miejsca: fort austriacki

Stary Cmentarz Podgórski

Odwiedziłam go kiedyś w piątek 13stego. Robiliśmy akurat sesję zdjęciową, kiedy koleżanka uświadomiła mnie jaki dzień dziś mamy… ! Na szczęście złe duchy nie interweniowały. Warto odwiedzić tą nekropolię ze względu na stare nagrobki i niesamowity klimat. Już sama jego brama przypomina mi klimaty znane z obrazów wielkiego romantyka Caspara Friedricha.

 

Kraków ciekawe miejsca
Kraków ciekawe miejsca. Nocą na Starym Cmentarzu w Podgórzu

Obóz Koncentracyjny Płaszów

Jako, że Niemcy zdążyli zniszczyć cały obóz tuż przed nadejściem Amii Czerwonej, to nie ma wiele do zobaczenia… Ale za to jest wiele do poczucia! Najbardziej uderzającym elementem jest monumentalna rzeźba  Ludzie z wyrwanymi sercami. 5 kamiennych osób złączonych w jedność, jakby pozbawionych indywidualności ze spuszczonymi głowami stoi zmiażdżonych w beznadziei. Pomnik stoi w miejscu egzekucji nazwanym przez więźniów obozu Cipową Górką. To oryginalna nazwa  wymyślona przez nich, by z humorem radzić sobie z koszmarem wojny. Aktualnie na skutek interwencji władz miasta google maps zmieniło wulgarne historyczne nazwy na C- Górka ( oraz H-Dołek- oryginalna Hujowy Dołek od nazwiska Alberta Hujara- kierownika egzekucji).

Wyjątkowo przerażającą historię mają są 2 domy: Czerwony Dom, który pamiętacie zapewne z Listy Shindlera- komendant obozu Amon Goth siał postrach z jego balkonu. Upodobał sobie bowiem strzelanie w stronę wolno pracujących więźniów.

Z kolei w Szarym Domu przesłuchiwano i torturowano więźniów obozu.

Lost Souls Alley – Dom Strachów

Ciekawym miejscem w Krakowie dla młodzieży może być spacer po mrocznych korytarzach, gdzie grasuje Freddy Kruger. Jednak to nie atrakcja dla każdego. Osoby o słabszym sercu i panikarze wszelkiej maści powinni sobie odpuścić, bo gra aktorska jest tu na wysokim poziomie.

Adres: Floriańska 6, 31-021 Kraków  Telefon: 666 986 069

Kacia Nora – Museum of Tortures

Miłośnicy mocnych wrażeń mogą wstąpić do piwnicy z narzędziami tortur. Wymuszanie zeznań i wymierzanie kar w okrutnym średniowieczu i renesansie kwitło w najlepsze. Sami zobaczcie za pomocą jakich instrumentów radziłą sobie władza i śledczy.

Adres: Rynek Główny 29, 33-332 Kraków Telefon: 602 515 570

Alwernia Studio

Cóż, może nie jest to miejsca straszne, ale za to wystarczająco surrealistyczne i dziwne by znaleźć się w naszym rankingu. W końcu za inspirację wystroju służyły obrazy Hansa Rudolfa Gigera, tego samego z którego wyobraźni zrodziła się postać i scenografia filmowego ObcegoÓsmego pasażera Nastromo. W Alwernia Studio prężnie działa wytwórnia filmowa. Jeżeli pragniecie znaleźć niesamowitą scenerię na Wasz film lub teledysk to może być najlepsze miejsce! Wizyta jest możliwa w ciągu dni otwartych, najlepiej się kontaktować przez maila, chociaż mi nie odpisali, to może będziecie mieć więcej szczęscia. Studio mieści się w oddalonej 38 km od krakowa Alwernii i można tam dojechać tylko autem.

 

 

Kraków ciekawe miejsca
Kraków ciekawe miejsca: Alvernia Studio. Zdjęcie pochodzi ze strony studia http://www.alvernia.com

Jazz Rock Cafe

Skoro Kraków to jaśniejące miejsce na imprezowej mapie Polski, to oczywiście nie mogło zbraknąć w tym zestawieniu choć jednego baru! Straszne maski, laleczki voodoo, płody w formalinie to tylko część mrocznej dekoracji Jazz Rock Cafe. Nie polecam tam jednak pić najtańszego piwa za 4 złote, po dwóch miałam bardzo ciężki poranek… A wy jakie znacie inne straszące bary w Krakowie?

Adres: Sławkowska 12, 31-000 Kraków Telefon: 511 433 506

Kraków ciekawe miejsca
Kraków ciekawe miejsca: Jazz Rock

Fragment muru getta

Wysoki, szary, nie do przeskoczenia. Taki jest fragment muru z getta w którym zamknięto krakowskich Żydów w czasie wojny.

Nóż wiszący ku przestrodze

Jak wiecie, albo i nie, w dawnych czasach za niecne występki karano nicponi w Krakowie obcięciem uszu i nosa! Ale ohyda! Jak tu jednak zdyscyplinować obywateli, co by byli posłuszni?? Ano, włodarze Grodu Kraka postanowili wywiesić straszny nóż w miejscu publicznym! Czy działa to wątpię.. bo i sam nóż często bywa ofiarą kradzieży.. Obejrzeć go możecie jak sobie dynda w Sukiennicach, jest umieszczony pośrodku na zewnątrz budynku od wyjścia na ulicę Sienną (w stronę Zary).

Studnia Badylaka

‘ Nie mógł żyć w kłamstwie, zginął za prawdę’. Założę się, że dziesiątki razy przechodziliście po krakowskim rynku i nie widzieliście tego tragicznego miejsca.. Samotnie sobie stoi niepozorna studnia, która była świadkiem strasznej rzeczy. W 1980 roku były Żołnierz AK Walenty Badylak dokonał aktu samospalenia w proteście przeciwko Zbrodni Katyńskiej. Dziś to wydarzenie upamiętnia skromna tablica. Studnia znajduje się na rynku od strony ul. Sławkowskiej niedaleko Hawelki.

Schrony w Hucie – Shelters in Nowa Huta

Atomowa groza! Wojna nuklearna nadchodziii…. ła za komuny. My się dziś z tego śmiejemy, ale kto wie co nasz czeka w przyszłości… Nasze wspaniałomyślne władze komunistyczne wybudowały schrony pod sztandarowym miastem Socjalizmu- Nową Hutą. Czy wiedzieliście, że w Nowej Hucie powstało aż 250 schronów? Dziś w końcu możemy kilka z nich obejrzeć! W tym Stanowiska Dowodzenia i schron w budynku Z.

Ciekawe miejsca w Krakowie
Kraków ciekawe miejsca: Schrony w Nowej Hucie Zdjęcie: Muzeum PRL

Muzeum Witrażu

Na deser coś miłego i przyjemnego. Małe znane muzeum witrażu to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki. Nie ma osoby której by nie zachwyciło. Feria barw i orgia kolorów. Ileż tu inspiracji! Muzeum to zresztą mało powiedziane- to żywa pracownia! Podczas zwiedzani możemy podpatrywać artystów przy pracy. Nie wiem jak wy ale ja kocham witraże! Zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem i w określonych godzinach, ze względu właśnie na pracy rzemieślników. W muzeum możemy też wziąć udział w warsztatach i nauczyć się jak zrobić witraż samemu! To się nazywa pamiątka z Krakowa…

Wybierasz się do Krakowa? Może przydadzą Ci się artykuły:

 

5/5 - (1 vote)

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Eliza Ela

    Schrony i katakumby to jest miejsce, w które zabieram wszystkich znajomych nowoprzybyułych do krakowa 😀

  2. Pati Kraków

    Jazz Rock Cafe – idealne miejsce dla miłośników strasznych klimatów. Nie wszyscy potrafią “wytrzymać” ten klimat 😀 Od siebie polecam też cmentarz rakowicki, nocą jest tam niezła jazda

Dodaj komentarz