You are currently viewing Madryt czy Barcelona. Wakacje i życie. Porównanie

Madryt czy Barcelona. Wakacje i życie. Porównanie

Madryt czy Barcelona? Barcelona czy Madryt? Jedziesz na Erazmusa? Zastanawiasz się gdzie szukać pracy? Które miasto lepsze na wakacje? Madryt to stolica Hiszpanii, a Barcelona Katalonii. Co to znaczy? W każdym z nich mieszkałam przez cztery miesiące. Jakie są moje wnioski.

Barcelona czy Madryt. Zabytki i zwiedzanie

Barcelona jest odziana w szaty szalone i różnorodne. Barcelona ma Gaudiego. Barcelona ma dzielnicę gotycką. Barcelona ma Muzeum Picassa. Barcelona ma trochę mroczny klimat. Barcelona ma kolejkę na wzgórze Montjuic. W Barcelonie jest dużo różnorodnych monumentów i miejsc. Można długo zwiedzać. Do tego dochodzi największa zaleta Barcelony, czyli plaża ciągnąc się przez pół miasta.

Hiszpania, Barcelona
Hiszpania, Barcelona. Kamienica Gaudiego

Madryt jest ubrany z klasą. I ten styl wydaje się czasem niedostępny. Madryt ma eleganckie budynki, pałac królewski, Muzeum Prado, ma jeden z najlepszych parków na świecie, jeśli nie najlepszy. Zwiedza się to wszystko szybko. Bo to nie jest miasta do zwiedzania, to jest miasto do życia, do siedzenia w barze. A barów ma nieskończoną liczbę. Bez wizyty w barze wyjazd się nie liczy! Jeśli szukasz zabytków, to musisz się udać do pobliskiego Toledo i Segowii.

Przewodnik Po Madrycie
Zabytki Madrytu. Plaza Mayor

Madryt czy Barcelona. Okolica

Madryt się zwiedza szybko, ale nie można jechać do stolicy Hiszpanii i olać Toledo czy Segowię! O nie nie! Oba miasta są tak wspaniałe, że warto im poświęcić co najmniej jeden dzień. Oba mają cud miód architekturę i klimat. W Segowii imponujący akwedukt rzymski i alkazar lepszy niż z bajki Disneya. W Toledo całe miasto jest jak z bajki.

Toledo miasto
Toledo

Barcelona poza pięknym wybrzeżem ma Salvadora Dali. Marzyłam długie lata o surrealistycznym zamku-muzeum w Figueres i …. Nie zawiodłam się! Ależ to było wspaniałe przeżycie. Do tego mamy białe miasteczko Cadaques. I dom Daliego w Cadaques. Odwiedźmy jeszcze śliczną Gironę, znaną jako tło do Gry o Tron. Super na całodniowy wypad czy weekend. Tak można żyć.

Girona Gra o Tron
Girona

Madryt czy Barcelona. Dojazd do innych miejsc.

Warto mieć na uwadze, że transport po Hiszpanii jest bardzo drogi. Szczególnie kolej. Barcelona jest lepiej rozwinięta turystycznie i ma więcej tanich połączeń.  Jeśli wybierasz się do Barcelony bedziesz mieć blisko na Costa Brava, w Pireneje, do Walencji i do Francji oraz do Kraju Basków. Barcelona ma lepsze połączenia lotnicze z Polską. Można latać z lotniska El Prat i Girony.

szlakiem Salvadora Daliego (3)
Dom Salvadora Dali. Cadaques

Jeżeli wybierasz się do Madrytu, to będziesz w środku kraju i w miarę blisko będzie wszędzie. Madryt jest lepszym wyborem, jeśli chcesz zwiedzać Andaluzję, Galicję, Kastylię i Leon. Jest też blisko do Walencji i do Kraju Basków, Portugalii, chociaż transport drogo wychodzi. Do Saragossy i Pirenejów jest podobnie jak z Barcelony. W Madrycie jest jedno główne lotnisko i mniej połączeń do Polski.

Grenada
Grenada- Andaluzja

Barcelona dla hipisa. Madryt dla eleganta.

Barcelona to miasto luzu totalnego. Można się ubierać w najgorsze łachy i i tak obejdzie. W Madrycie jak na stolicę przystało ludzie noszą się bardziej elegancko. Jeśli lubisz wyglądać jak dama albo gentelmen to w Barcelonie nie rozkwitniesz. Twój strój będzie ostawał od średniej miejskiej za dużo. Za to w Madrycie. Olala! Mnie to najbardziej przeszkadzało w Katalonii, że ciężko się elegancko ubierać. Strój wakacyjny cały rok! Jeśli wolisz strój luźny, a nawet za luźny, szarawary, bluzki xxxxl Barcelona jest dla ciebie.

Pałac Królewski w Madrycie
Pałac Królewski w Madrycie

Madryt czy Barcelona. Pojedynek na klimat

W Barcelonie lata są ciepłe, lecz nie upalne, zaś zimy łagodne. W Madrycie lato jest upalne i suche- extreme, zaś zimy zimne. Mi akurat dobrze leżało 40+ i susza absolutna, ale byłam odosobniona. O czym musicie pamiętać? Bardzo ważne!!! W Madrycie z reguły jest ogrzewanie w mieszkaniach, w Barcelonie najczęściej ogrzewania nie ma. Tzn. bywa, ale ciężko znaleźć takie mieszkanie. A jest potrzebne!

Barcelona
Barcelona pejzaż zimowy

Madryt czy Barcelona. Mieszkańcy

Barcelona jest zamieszkana głównie przez Katalończyków i obcokrajowców z Europy i Ameryki Pd.

Madryt jest zamieszkany głównie przez Hiszpanów i obcokrajowców z Ameryki Pd. Musicie wiedzieć, że chociaż w Madrycie uważają Barcelonę za część Hiszpanii, to Katalończycy mają inne zdanie na ten temat i najchętniej by się oderwali.

W Katalonii używa się głównie języka katalońskiego i jest on wymagany przy wielu pracach. Język ten przypomina skrzyżowanie hiszpańskiego z francuskim. Katalończycy też trochę przypominają skrzyżowanie Hiszpanów z Francuzami. Chociaż wielu by się wkurwiło za to określenie. Ludzie w obu miastach są mili. Tak! Dobrze czytasz. Ludzie w stolycy też! Madryt to według mnie najmilsza stolica świata. Ludzie są super, pomocni i przyjaźni. Z mieszkańcami Barcelony też mam dobre relacje, natomiast znam wielu ludzi, którzy nie znoszą Katalończyków. Najśmieszniejsze, że wśród nich jest wielu Francuzów. A moim zdaniem Francuzi są dużo gorsi od Katalończyków.

Przewodnik Po Madrycie
Madryt-bar

Gejownia

Zarówno Madryt jak i Barcelona są idealne dla gejów i lesbijek. Madryt ma swoją dzielnicę gejowską, zaś koło Barcelony leży Sitges, znane na świecie z gejowskiego karnawału.

Barcelona czy Madryt. Najgorsze wady

Barcelona jest turystyczna. Zbyt turystyczna! Utknęliście kiedyś w ludzkim korku? Mi się zdarzyło kilka razy na barcelońskiej Rambli. Ohyda! W Madrycie nie ma tego problemu, chociaż na Gran via i w jej okolicy też często nie pójdziemy na pełnej prędkości nóżek. Barcelona jest też bardziej wymagająca fizycznie, gdyż w wielu miejscach jest ostro pod górę.

Madryt jest wielki. To zdecydowanie nie jest dobre miasto do chodzenia na piechotę. Miejscami zbyt monumentalna architektura kojarzy się z dyktaturą Franco.

barcelona miasto
Barcelona zimą +12. Kolanka się radują

Madryt czy Barcelona Q&A

Interesuje mnie średniowiecze. Co wybrać?

Wybierz Madryt i stamtąd jedź do Toledo i Segowii. W Barcelonie masz tylko dzielnicę Bari Gotic. Lepiej ją zwiedzać zimą, bo latem jest za duży tłok.

Interesuje mnie architektura. Co wybrać?

Wybierz Barcelonę. Masz tam kamienice Gaudiego i Sagradę Familię. Pamiętaj, żeby kupić wcześniej bilet przez internet. Masz też Bari Gotic.

Interesują mnie imprezy. Co wybrać?

Oba miasta są równie dobre.

Interesuje mnie graffiti. Co wybrać?

Madryt, a w szczególności dzielnicę Lavapies. Możesz też się przejechać do Grenady w Andaluzji.

Interesują mnie muzea. Co wybrać?

Wybierz Madryt. Z Muzeum Prado nic się nie może równać. Poza tym masz jeszcze Muzeum Królowej Sofii z dada i Muzeum Sorolla. Magic!

Szukam pracy. Co wybrać?

Najpierw to znajdź przez internet. Sezonowej typu restauracja to więcej jest w Barcelonie, w korpo tak samo w obu miastach. W obu miastach obcokrajowców nie brakuje i w obu miastach jest najwięcej pracy w Hiszpanii.

Interesują mnie zakupy. Co wybrać?

Barcelona jest lepsza. Więcej małych butików, ceny często niższe, dużo fajnej mody plażowej i sklepy są koło siebie. W Madrycie wolę chodzić po centrach handlowych, bo przy Gran Via i Sol jest za dużo ludzi po sklepach, a jak braknie rozmiaru to trzeba się daleko przemieścić, żeby go zdobyć.

Interesują mnie zdjęcia. Co wybrać?

To zależy co chcesz fotografować. Jak widoczki i miasto to wybierz Barcelonę.

Madryt czy Barcelona? Gdzie jest bezpieczniej?

Ogólnie w Hiszpanii jest bezpiecznie. W metrze w Barcelonie i Madrycie łupią tak samo. A na ulicy? W Barcelonie jest na moje oko bardziej niebezpiecznie. Są takie nieprzyjemne uliczki jak się idzie z Rambli w bok, pełne pakistańskich imigrantów. Barcelona to miasto portowe i turystyczne, więc siłą rzeczy kradziejstwo się szerzy. Od znajomych z Barcelony słyszę, że się pogorszyło od mojego pobytu. W Hiszpanii jest dużo lepiej niż we Francji pod względem bezpieczeństwa. Z reguły co najgorsze może się przydarzyć to kradzież.

Mam reumatyzm. Chcę zimować w Hiszpanii. Co wybrać?

Wybierz Barcelonę. Tylko znajdź mieszkanie z ogrzewaniem. Skuteczność? 80%. Dużo lepszy kierunek niż południe Francji.

Podsumowanie

Nie ma dwóch miast w Polsce, które można równać z tymi hiszpańskimi miastami. Oba są pełne luzu i radości. Jako turysta poradziłabym, żeby zwiedzić oba. Barcelonę można na weekend, zaś Madryt na 3 dni  po jednym dniu na Madryt, na Segowię i Toledo, zaś wieczory na madryckie bary. Jako mieszkaniec, uważam, że oba są wspaniałe. Jeśli masz reumatyzm, to obstawiaj wybrzeże. Jeśli nie to ciężki wybór.

Rate this post

Dodaj komentarz