You are currently viewing Zwiedzamy Montmarte- co kryje dzielnica artystów i grzechu

Zwiedzamy Montmarte- co kryje dzielnica artystów i grzechu

Montmartre-to dzielnica Paryża, gdzie kiedyś było najbardziej niegrzecznie. Paradoksalnie jej nazwa znaczy tyle co góra męczników. Święty Denis-patron Paryża według legendy taszczył tu swoją własną odciętą głowę przez 6 kilometrów. Ale przed nim byli Druidzi. I Rzymianie. Dla wszystkich było to święte miejsce. Potem była wioska. Biedna. Dlatego zamieszkali ją artyści. To oni rozsławili Montmartre na cały świat, a potem przenieśli się do Montparnass, bo Montmartre stał się zbyt drogi i popularny.

Montmartre to Paryż o jakim marzymy, plątaniny wąskich uliczek, małe domki, kamieniczki skąpane w ciepłym blasku latarnii. Kiedyś mieszkałam na Montmartrze i dziś opowiem wam o najlepszych miejscach na tej dzielnicy.

Montmartre co zwiedzić?

Plac Malarzy– dawniej w luźnej atmosferze malowali przy nim Picasso, Degas i inni bogowie sztuki. Dziś podrzędni malarze wystawiają tu swoje obrazy. Atmosfera jest jednak naladal niesamowita, siądźmy sobie w jednaj z restuaracji, i popatrzmy jak zapada mrok, a światła odbijają się od brukowanych uliczkek.

Bazylika Sacre Coeur– czy wiecie dlaczego bazylika tak się świeci z daleka? To zasługa trawertynu (rodzaj wapienia), który jaśnieje z biegiem lat i świetnie widziana zarówno za dnia jaki i nocą sprawia wrażenie czuwającej nad miastem niczym latarnia morska nad rozbitkami. I czuwa nad paryżanami. W środku Bazyliki Sacre Coeur warto zobaczyć wspaniałą mozaikę. Ważna wiadomość dla katolików: wewnątrz odbywa się niustanna adorcja Najświętszego Sakramentu. Z wieży zaś zobaczymy niesamowity widok na Paryż, tym lepszy, że bazylika stoi na samym szczycie Wzgórza Montmartre

Schody od Bazyliki Sacre Coeur wieczorem- w całym Paryżu nie ma chyba klimatyczniejszego miejsca wieczorem! To wtedy cała turystyczna brać zbiera się pod Sacre Coeur, siedzą razem, oglądają sztuczki kuglarzy czasami śpiewają razem. To must feel w Paryżu i zdecydowanie jedno z moich ulubionych miejsc! Jesli szukacie fajnego baru to tuż przy schodach znajduje się irlandzki bar- jeden z najlepszych w mieście. Wieczorem kiedy miasto błyszczy tysiącami świateł to właśnie spod bazyliki mamy najlepszy widok na Paryż. Jesli się zastanawiasz co zobaczyć w Paryżu nocą to właśnie znalazłeś odpowiedź!

Montmartre dzielnica
Montmartre dzielnica artystów najlepiej wygląda nocą

Moulin Rouge. Sławny na cały świat kabaret. Kto nie zna filmu z Nicole Kidman niech się nawet nie przyznaje. Spektakl jest po prostu genialny i nie możecie umrzeć zanim go nie zobaczycie. Bilety tanie nie są, ale naprawdę warto. Czego nie można powiedzieć o kolacji ;). Jeżeli nie chcecie oglądać przedstawienia, to nie ma nawet co kierować się w stronę kabaretu. Fasada jest strasznie kiczowata i może tylko odstraszyć! Lubicie sławnych ludzi? To musicie wiedzieć, że Renoir i Toulouse-Lautrec byli stałymi bywalcami Mouloin Rouge. W ich czasach tancerki wywijały kankana bez majetk, a dziś to elegancka rewia. Przez jego scenę przewinęli się tacy sławni ludzie jak: Edith Piaf, Frank Sinatra, Elton John i Liza Minnelli

Chez Michou to kolejny obowiązkowy punkt dla miłośników kabarteów i pop kultury. Michou to postać tak legendardna jak sam Montmartre. Dziś ma z ciii … 80 lat.. w jego kabarcie wystepuja sami transewstyci, Jeśli nie jesteście za pan brat z LGBT to trzymajcie się z daleka.. We Francji Michou jest tak uwielbiany, że nawet mówi się niebieski Michou od odcienia niebieskiego który artysta ukochał, a ludzie przychodza po jego autografy z dziećmi. Na scenie artyści wcielają się w wielkie gwiazdy muzyki i mierzą się z największymi francuskimi piosenkami m.in. Céline Dion, Stromae, Grace Jones, Cher, Michael Jackson Diana Ross śpiewając zarówno na żywo jak i z playbacku.

Muzeum Erotyzmu zajmuje całą kamienice Zobaczymy w nim sztukę erotyczną z czterech stron świata. Nawet z Oceanii! Wbrew pozorom kolekcja nie jest wulgarna, a erotyczna.

Kosciół Saint-Jean de Montmartre– jeśli jesteście miłośnikami architektury to warto wstąpi do tej dziwnej świątyni z.. żelazną nawą.

Ulica Becquerelle to jedno z najpiękniejszych miejsc na Montmartrze, ze szczytu schodów widać panoramę Paryża

Plac Pigalle. Taki słynny i taki brzydki! Plac Pigalle i jego okolice to dzielnica grzechu. Liczne seks shopy, kina xxx, muzeum seksu i klub dla libertynów- tak w neonowych kolorach prezentują się główne atrakcje.. Z ciekawostek dodam, że nigdy tam nie widziałam stoiska z kasztanami, a mieszkałam niedaleko parę miesięcy!

 Rue Lepic Bedąc w Paryżu nie możemy ominąć ulicy Lepic. To przy niej znajduje się słynna café Les Deux Moulins, gdzie pracowała filmowa Amelia. Wystrój nie zmienił się wiele od czasów filmu, a i właścicielowi nie odbiła sodówka. To co wpadniemy na piwo?

Przy tej ulicy znajdziemy też legendarne kino Studio 28. W czasach artystycznej świetności Montmartru było uczęszczane przez Jean Cocteau i Luisa Bunuel. Filmowa Amelia uwielbiała w nim spędzać piątkowe wieczory. Z rue Lepic można zobaczyć Moulin de la galette uwieczniony w słynnym obrazie Degasa.

Mur ‘Je t’aime Czy zakochani nie mogli sobie wymarzyć lepszego miejsca niż mur gdzie: Kocham cię jest wypisane w 280 językach i w 311 napisach przetkanymi gdzieniegdzie serduszkami.

Skwer Willette u dołu Wzgórza Montmartre jest znany z filmu Amelia. To właśnie tam u  podnóża bazyliki Sacre Coeur tłoczą się turyści i zakochani.

montmartre dzielnica
Montmartre dzielnica artystów

Lokalny targ. Raz w tygodniu w piątek popołudniu na placu przy przystanku Anvers odbywa się targ, na którym można się zaopatrzyć w lokalną żywność, w szczególności polecam kozi ser w formie czarnej piramidy.

Afrykańskie tragowisko. Odbywa się trochę dalej za przystankiem Barbes Rochechourrt. Ceny ma najniższe w całym mieście.

Cmentarz Montmartre Na XVII wiecznym cmentarzu Montmartre spoczywają m.in malarz zwiewnych tancerek Degas i autor “trzech muszkieterów’ Dumas oraz nieszczęśliwa piosenkarka Dalida.

Dom Dalidy. Gwiazda mieszkała w okolicy, a dziś w jej domu przy ulicy rue d’Orchampt znajduje się  jej muzeum.

Espace Dalí. Jedyne muzeum we Francji, gdzie do swojego onirycznego świata zaprasza szaman surrealizmu- Salvador Dali. Kolekcja niewielkiego muzeum skupia się na rzeźbach, grafikach i niezwykłych obiektach przedstawia ponad 300 dzieł, które mistrz stworzył od lat 70. Co więcej można je zakupić, jeśli oczywiście dysponujecie paroma milionami euro.

Muzeum Życia Romantycznego. Zachwycające i ukryte w malowniczym zaułku Muzeum Życia Romantycznego, w którym można obejrzeć m.in pamiątki i biżuterię po George Sand, musnąć jej historii przeplecionej z największymi osobowości epoki. Co ciekawe George była prawnuczką króla Polski Augusta II Mocnego. Po zwiedzaniu możemy odpocząć w zatopionym w zieleni ogródzie. A w ciepłe dni zwiedzić szklarnię

Halle Saint Pierre. Wpieknej hali ze szkła i metalu w stylu Baltarda mieści sięmuzeum poświęcone głównie sztuce drugiej połowy XXw. W ciągle zmieniającej się ekspozycji możemy się bliżej zapoznać ze sztuką współczesną, popularną, a nawet prymitywną oraz ’Art Brut ’Art singulier, którą możemy określić mianem <outsider » Z kolei kolekcja permanentna składa się z 30 obrazów malarza sztuki naiwnej Max Fourny Poza galerią w Halle znajdują się również księgarnia, audytorium i kafejka. Ponadto odbywają się tam różne wydarzenia kulturalne i atelier.

Muzeum Montmartru W stałej kolekcji znajdują się dzieła Toulouse-Lautrec, Modigliani, Kupka, Steinlen, Valadon, Utrill. Muzeum przeniesie nas do czasów świetności artystycznej dzielnicy, osobne sale zostały poświęcone kankanowi, teatrowi cieni oraz kabaretom.

Le Bal to dobre miejsce dla miłośników sztuki. Dawna sala balowa, dzis poswięcona sztukom wizualnym, z fotografia na czele, biblioteka i kafeteria. Fete des vendanges de Montmartre odbywa się w drugi weekend października, uczestniczy w nim 500 000 osób http://fetedesvendangesdemontmartre.com

Kiedy zwiedzać Montmarte

Montmartre jest zawsze piękny. Ale najpiękniejszy wieczorem.

Szczególnie warto się wybrać na Winne Dożynki, odbywające się w drugi weekend października. Można obejrzeć wówczas defilady, koncerty i skosztować lokalnych produktów na degustacji. Sprawdź artykuł Święto wina na paryskim Montmartrze

Festiwal wina w Paryżu

Montmartre gdzie zjeść

W prawie każdym fastfoodzie dostaniemy klasyczne paryskie naleśniki i tortille. I to w bardzo dobrych jak na Paryż cenach.

Świetną restauracją jest indyjska Au Palais du Grand Moghol na Rue Dunquerque.

Montmartre zakupy

Najlepsze butiki znajdziemy w okolicach metra Abessess. Dużo tu mody francuskiej i bibelotów.

Montmartre górny i Montmartre dolny

Musicie wiedzieć, że Montmartre dzieli się na dwie części: Montmartre górny to ten ładniejszy, willowy, z brukowanymi uliczami, tam gdzie jest Bazylika Sacre Coeur, winnice, cmentarz, Plac Malarzy, Maison Rose. Tam gdzie zdjęcia wychodzą lepiej:)

Montmartre Dolny to zaś dzielnica grzechu: Plac Pigalle, kabaret Moulin Rouge, bary, muzeum seksu.

Jeśli macie mało czasu, a nie wybieracie się na spektakl do kabaretu, to lepiej się skupić tylko na górnym.

Ciekawe artykuły o Paryżu:

10 miejsc, które trzeba zobaczyć w Paryżu

10 rzeczy za które pokochasz Paryż nawet jeśli go nie lubisz

 Jak tanio zwiedzić Paryż- poznaj darmowe atrakcje

Darmowe muzea w Paryżu – 10 najlepszych

Gdzie robić zakupy w Paryżu

Paryż polskimi śladami

10 faktów, których nie wiesz o Wieży Eiffla

Moje ulubione miejsca w Paryżu

Paryż dla gejów i lesbijek

Paryż z dziećmi

Paryż samemu

Romantyczny Paryż, czli randka w Mieście Miłości

 

 

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz