You are currently viewing Montpellier ma najseksowniejsze tramwaje

Montpellier ma najseksowniejsze tramwaje

Wybrałam się do serca Langwedocji. Wybierz się ze mną i sprawdź co warto zwiedzić w Montpellier. Miasto jest jednym z przyjemniejszych we Francji. Pogoda jest zawsze dobra, a klimat przyjemny. Montpellier to miasto studentów i zawsze jest wesoło. A okolice Montpellier to bajka! Myślę, że nawet bardziej mi się spodobały niż miasto!

Yeyeye! Drą się studenci. Zapada zmrok.Właśnie trwa karnawał, a na placu gromadzi się tłum ludzi. Piją wino, śpiewają. Tak wygląda zima w Montpellier. Czy to dlatego studenci tak chętnie tu przyjeżdżają na Erazmusa?

Montpellier ma najseksowniejsze tramwaje

W końcu zaprojektował je jeden z największych francuskich kreatorów mody Christian Delacroix. Nic dziwnego w końcu miasto uwodzi elegancją i kulturą. Powstało już w X wieku jako strategiczne miejsce na szlaku rzymskim. Łatwo się zakochać w średniowiecznych uliczkach, zacienionych placach, eleganckich fontannach i barokowych rezydencjach godnych księżniczki.

Serce Langwedocji przyciągało wielkie nazwiska. Kiedyś tu studiował tu sam Petrarka i Nostradamus. Mieszkańców Montpellier jest 414.047, zaś studentów 72.455… Ciekawe który z nich zostanie wielkim naukowcem.

Montpellier
Montpellier wygląda jak mały Paryż, tylko ludzie są milsi, a atmosfera jest południowa. Nawet w zimie.

Spacerem po Montpellier

Swoją przechadzkę po mieście zacznijmy od dzielnicy l’Écusson, która dobrze pamięta i oddaje Wieki Średnie. Moje ulubione ulice to wąziutka Rue de l’Ancien Courrier i Rue des Trésoriers de la Bourse. Zobaczymy Wieżę Babotte o niezwykłej formie. Została skonstruowana jako obserwatorium astronomiczne. Co ciekawe 26 grudnia 1783 niejaki Sébastien Lenormand, wynalazca spadochronu miał testować swój wynalazek skacząc z jej szczytu… Przeżył, a skoki ze spadochronem od tamtej pory zaczęły zdobywać popularność. A wy skakaliście już ze spadochronem?

Montpellier
Montpellier wieża i i pierwszy skok ze spadkochronem

Na kilku eleganckich placach w okolicy stukają kieliszki z wieczora, a z rana para bucha z ekspresów do kawy. Mogę usiąść i się odprężyć patrząc na luzackie życie Montpellier.

Wiatr wiał od morza i mierzwił moje włosy. Byłam w pobliskim Ogrodzie Kwiatowym, z którego, widać było Morze Śródziemne. Kwiaty niestety nie kwitły, bo była zima.

Nieopodal ogrodu napotkałam na intrygującą budowlę, którą jest Katedra Świętego Piotra, dość się wyróżniająca swoją architekturą. Zbudowana w XIV wieku w stylu gotyckim na pierwszy rzut oka nie przypomina typowych katedr. Jej główną ozdobą są dwie strzeliste niczym lance wieże, podtrzymujące łukowe sklepienie. Na przestrzeni wieków nie zmieniano pierwotnej budowli, nie dostosowywano jej do nowych czasów. Może dlatego przypomina trochę zamek.

Dziwne rzeczy w Montpellier

Muzeum Horroru tak nazywane jest Muzeum Anatomii! Możemy zobaczyć w nich czaszki, serca, szkielety, dziwne narządy płciowe, zdeformowane organy i płody oraz wiele innych ciekawych rzeczy dla studentów medycyny. To muzeum jest uważane za jedno z najciekawszych na świecie, w kategorii dziwne… Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem.

Ładne rzeczy w Montpellier

Z kolei w Muzeum Fabre zobaczymy największą poza paryską kolekcję francuskiego malarstwa. A tuż obok są położone ruiny akweduktu. Sprzedaje się tam lokalne produkty, owoce, warzywa. Czy lubicie lokalne targi? Bo ja uwielbiam!

Słońcem możemy nacieszyć się, wygrzewając na jednej z plaż i popijając pastisa lub wino.  Najbardziej znane są Plaża Villeneuve-les-Maguelone i Plaża de Pérols Carnon Ouest.

Ciekawe miejsca pobliżu Montpellier

  • opactwo Saint-Guilhem-le-Désert
  • Aigues-Mortes
  • Le Grand Roi
  • jedne z najpiękniejszych grot Francji  niezwykle bogatej szacie naciekowej – Grotte des Demoiselles w St Bauzille de Putois
  • równie piękne jaskinie Grotte de Clamouse w St Jean de Fos
  • katedra Saint-Pierre-et-Saint-Paul de Maguelone w Villeneuve-lès-Maguelone
  • Park Naturalny Camargue

Czy wiecie, że w Langwedocji w okolicach Montpellier możemy zobaczyć flamingi i dzikie konie?

Montpellier
Czy zauważyliście, że taka karuzela musi być w każdym szanującym się francuskim mieście? 🙂

montpellier
W le Grand Roi

 

Rate this post

Dodaj komentarz