You are currently viewing Paryskie muzea, które lubię najbardziej
jak tanio zwiedzić Paryż

Paryskie muzea, które lubię najbardziej

Paryskie muzea

Paryskie muzea są najlepszymi na świecie. Trzeba by było poświęcić co najmniej miesiąc, żeby wszystkie zbiory zobaczyć. Jest ich tak wiele, że nie wiadomo, które wybrać! Dlatego napisałam ten subiektywny przewodnik. Luwr, Muzeum Orsay, Muzeum Cluny, a także kilka nieznanych, a szalenie ciekawych.. W tym jedno żywe, a inne jak ze snu. Niekoniecznie normalnego. Które muzeum w Paryżu spodoba się wszystkim, a które będzie lepsze dla rodziny.

Paryskie muzea- te najlepsze

Luwr

Z czego słynie Paryż jak nie z Luwru! To najbardziej znane na świecie muzeum, w którym poza wystawianiem sztuki kręcono też liczne filmy! Na przykład Kod Leonarda Da Vinci. Możemy w Luwrze podziwiać  świadectwo naszej kultury od antyku aż po koniec XIX wieku. Żeby zobaczyć to wszystko potrzeba co najmniej 3 dni! A i tak najwięcej zwiedzających idzie tylko zrobić selfie z Mona Lisą!

Najważniejsze działa w Luwrze:
Mona Lisa
Nike z Samotraki
Amor i Psyche
Kodeks Hammurabiego
Wenus z Milo
Wolność wiodąca lud na barykady
Wesele w Kanie Galilejskiej
Madonna Kanclerza Rolin

Godziny otwarcia Luwru:
9-18- wszystkie dni bez wtorku
9-21h45 środy i piątki

Komu się spodoba najbardziej: Każdemu

Muzea w Paryżu-Luwr
Muzea w Paryżu-Ja w Luwrze

Muzeum Cluny w Paryżu

Oddział Luwru poświęcony sztuce średniowiecza. Nie znam innego muzeum gdzie ludzie w tak wnikliwy sposób by się przyglądali eksponatom. Wszak każdy z nich jest misternie wykonany i pełen niezwykłych detali!  Po wizycie w Cluny przestaniesz myśleć, że średniowiecze to były Wieki Ciemne. To jedno z moich ulubionych muzeów w Paryżu.

Najważniejsze działa w Muzeum Cluny w Paryżu:

-Dama z jednorożcem

-Rzeźba kamienna i drewniana

-Frigidarium – pozostałość po termach rzymskich
-Kolekcję sztuki i rzemiosła średniowiecznego

Godziny otwarcia Muzeum Cluny:

9h15 – 17h45 codziennie poza wtorkiem

Komu się spodoba najbardziej: miłośnikom Gry o Tron, ludziom którzy lubią się dziwić

Paryskie muzea
Najlepsze muzea w Paryżu

Muzeum Orsay 

Zadedykowane impresjonistom i postimpresjonistom muzeum mieści się w pięknym budynku zabytkowego dworca z XIX wieku. Pod słynnym zegarem, w wypełnionej naturalnym światłem przestrzeni pięknie prezentują się płótna, które mają przestawiać czar chwili. W Muzeum Orsay mają najciekawsze wystawy czasowe.

Najważniejsze dzieła Muzeum Orsay:

Jean-François Millet „Kobiety zbierające kłosy” Des Glaneuses (1857)
Edouard Manet ‘ Śniadanie na trawie’ ‘ Olimpia’
James Abbottr Mc Neill Whistler ‘ Aranzacja w szarości i czerni: Portret Matki
Claude Monet ‘ Maki’
Edgar Degas’ Absynt’
Bal du moulin de la Galette (1876) Bal w Moulin de la Galette
Vincent Van Gogh ‘ Autoportret’
Paul Cezanne’ Grający w karty’
Claude Monet ‘Staw z nenufarami- zielona harmonia’

Komu się spodoba najbardziej: Romantykom i osobom sentymentalnym

Centre Pompidou w Paryżu

Paryskie muzeum sztuki współczesnej i nowoczesnej XX i XXI wieku. Zamknięte w niezwykłej konstrukcji z bebechami na wierzchu stało się nowym symbolem miasta. To nie tylko bezduszna przestrzeń wystawiennicza, ale i miejsce gdzie się spędza świetnie czas. Jest połączone z największą w mieście biblioteką poświęconą sztuce. Na miejscu można za darmo przeglądać książki i czasopisma, czy korzystać z komputerów. W Centre Pompidou odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych ze współczesną sztuką, zaś z ruchomych schodów znajdujących się na zewnątrz budynku oraz z ostatnich pięter rozpościera się piękny widok na miasto. Wystawy czasowe znajdują się na najwyższym poziomie. Często są świetne instalacje do obejrzenia. Wiecie jak jest, z czego słynie Paryż, jak nie z przyciągania świeżych trendów w sztuce.

Najważniejsi artyści reprezentowani w Pompidou: Henri Matisse, Pablo Picasso, Georges Braque, Marcel Duchamp,Yves Klein, Paul Klee

Godziny Centre Pompidou:

11h – 22h bez wtorku                                                                                                                  

11h-23h w czwartki

Komu się spodoba najbardziej: miłośnikom sztuki nowoczesnej

Muzeum quai Branly

Uwielbiam to muzeum, jest naprawdę niezwykłe! Mieści bogate zbiory sztuki prymitywnej Oceanii, Afryki, Azji oraz obu Ameryk. Znajduje się rzut beretem od Wieży Eiffela. Jego nowoczesny i komfortowy w użytkowaniu budynek projektu Jeana Nouvela otacza niezwykły ogród, w którym można odpocząć od zgiełku wielkiego miasta. Ekspozycja prezentuje m.in totemy maski voodoo, ubrania i biżuterię

Godziny Musée du quai Branly:

wtorek, środa, niedziela 11h-19h

czwartek, piątek 11h-21h

Komu się spodoba najbardziej: Każdemu

Les Invalides- Muzeum Broni w Paryżu

Pałac Inwalidów to propozycja dla miłośników broni i historii. Możemy prześledzić jak rozwijały się narzędzia do unicestwiania ludzi.  Spodoba się zarówno miłośnikom rycerzy jak i fascynatom wojną. Mieści się w nim:

grobowiec Napoleona
3 muzea: Muzeum Armii, Muzeum Orderu Wyzwolenia, Muzeum Map i Makiet
2 neoklasycystyczne kościoły

Komu się spodoba najbardziej: Mężczyznom i dzieciom

Muzeum Seksu w Paryżu

W samym sercu dzielnicy grzechu czyli Montmartru w 7 kondygnacyjnej kamienicy ulokowane jest muzeum, które w trybie natychmiastowym podgrzeje Twoje zmysły. To idealne miejsce na randkę, które doda pikanterii wieczorowi. Otwarte jest całą dobę.

Komu się spodoba najbardziej: Parom

Muzeum Wesołych Miasteczek

Paryskie muzea potrafią zaskoczyć! Muzeum Wesołych Miasteczek to świetne miejsce, mogę w nim spędzać czas bez końca. Co najlepsze to miejsce żyje! Można korzystać ze wszystkich eksponatów, jeździć na przepięknych karuzelach z Belle Epoque ( uwaga! w tamtych czasach były one dla dorosłych, a nie dla dzieci) czy obserwować grające automaty, a nawet uczestniczyć w wyścigu kelnerów. Patrząc wstecz, muszę przyznać że dawniej Wesołe Miasteczka były o wiele ciekawsze. Najbardziej podobała mi się tam przejażdżka rowerową karuzelą. Było śmiechu co nie miara. Konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Komu się spodoba najbardziej: Każdemu

romantyczny Paryż. Najlepsze muzea w Paryżu
Paryskie muzea. Musee Art Forains

Muzeum Policji

Prawdziwa gratka dla wielbicieli kryminałów. Poznaj sekrety paryskich seryjnych morderców i ich tropicieli. To niewielkie, ale bardzo ciekawe muzeum jest kompletnie za darmo i znajduje się przy posterunku w Dzielnicy Łacińskiej

Komu się spodoba najbardziej: Tropicielom zagadek

Muzeum Marie i Piotra Curie

Skoro już jesteśmy w Dzielnicy Łacińskiej to grzech nie odwiedzić  laboratorium największej polskiej chemiczki i jej męża. To dzięki ich odkryciom dziś skutecznie zwalczamy raka. Curie odkryła pierwiastki rad i polon. Miejsce pracy naukowców  zostało dokładnie oczyszczone z promieniotwórczych substancji. Wstęp jest darmowy, ale datki są wskazane

Komu się spodoba najbardziej: Wielbicielom nauki, patriotom i dzieciom

Muzeum Polowania i Natury

Nie daj się zwieść nazwie! To najbardziej odjechane muzeum w całym mieście. Jest też trochę dziwne i creepy. Poza typowymi dla myśliwskimi eksponatami pełno w nim instalacji sztuki nowoczesnej na najwyższym poziomie. Ekspozycja ma za zadanie pokazać harmonię między człowiekiem, a naturą. Jeżeli chcecie zobaczyć coś czego jeszcze nie widzieliście to warto tam iść.

Komu się spodoba najbardziej: Zrytym ludziom i miłośnikom sztuki nowoczesnej.

Paryskie muzea
Paryskie muzea- Muzeum Natury

 

Ars et metiers. Muzeum Nauki i Techniki w Paryżu

Znajdujące się w sercu dzielnicy Le Marais pokazuje rozwój technologii i ludzkości, począwszy od ciężkich maszyn z XvII wieku po łaziki księżycowe, samochody i elektrownie atomowe. To świetna propozycja dla podróżujących z dziećmi. Istnieje możliwość wykupienia opcji z demonstracją najważniejszych maszyn i narzędzi. Jeszcze nie widziałam dobrze przetłumaczonej nazwy w żadnym przewodniku. Ars to rzemiosło, a nie żadne sztuki, zaś metiers to zawody. Co ciekawe muzeum częściowo mieści się w zabytkowym budynku kościoła. Widok starych aut pod kopułą- bezcenne.

Komu się spodoba najbardziej: Rodzicom z dziećmi

A Wy które paryskie muzeum lubicie najbardziej?

Wybierasz się do Francji? Sprawdź:

Rate this post

Dodaj komentarz