You are currently viewing Paryż dla gejów i lesbijek. Przewodnik

Paryż dla gejów i lesbijek. Przewodnik

Ach to Le Marais! Prawdziwy Paryż dla gejów i lesbijek!

W paryskiej dzielnicy Le Marais

znajduje się francuskie centrum życia i rozrywki gejowskiej.  Bagna, bo to dokładnie znaczy le Marais, najpierw w średniowieczu dostały osuszone, a potem na ich teren wprowadziła się arystokracja budując mnóstwo pysznych rezydencji i wspaniały Plac des Vosges. Potem jednak, kiedy Ludwik XIV wyniósł się do Wersalu jego świta podążyła za nim oddając dzielnicę bogatym kupcom. Następnie do Le Marais wprowadzili się Żydzi i Chińczycy, trochę też tu zbiedniało na przestrzeni wieków.

Ale dziś…kto nie marzy, żeby tu mieszkać! Ja też! Nie ma bardziej tętniącej życiem dzielnicy w całej Francji! Wibruje tu niesamowity tygiel kultur: żydowska, gejowska oraz artystyczna. Bo musicie wiedzieć, że nigdzie indziej nie ma tylu  galerii sztuki co w Le Marais.

Za co kocha się Le Marais

Sami więc widzicie, że dzielnica jest skazana na tolerancję. LGBT we Francji ma się całkiem dobrze i można się cieszyć większą swobodą niż u nas. W Le Marais działa mnóstwo barów, restauracji i lokali dla gejów i lesbijek. Już od la 90.  atmosferę dzielnicy tworzyli homoseksualiści, a dziś najstarszym barem gejowskim jest the Duplex, istniejący już od 1980 roku. Nie brakuje też saun z podtekstem. Musicie wiedzieć, że Paryż to jasny punkt na libertyńskiej mapie Europy, trudno więc o miejsce, gdzie najłatwiej nawiązywać erotyczne znajomości.

Le Marais to najfajniejsza dzielnica w Paryżu, i co tu dużo mówić po prostu miła. Co nie jest takie oczywiste w stolicy Francji, gdzie nadętych bufonów nie brakuje.

Miłość dla wszystkich. Przewodnik po Paryżu

Jeżeli mieliście szczęście odnaleźć kochające ramiona to wpadnijcie odwiedzić mur Je t’aime w pobliżu metra Abesses, gdzie co wyznanie zostało wypisane w 280 językach. Jeśli nie to też, może akurat przyciągniecie miłość do siebie.

Pary mogą zapiąć swoją kłódkę w pobliżu Nowego Mostu (Pont Neuf), a potem zaszyć ze swoją miłością w którymś z   sekretnych ogrodów. Nie wiem jak wy, ale ja po prostu uwielbiam ukryte paryskie ogrody! A jeśli macie ochotę na szampana, nigdzie nie będzie on smakował lepiej niż na szczycie Wieży Eiffela. Super romantyczne są też rejsy łodzią po Sekwanie, szczególnie gdy się płynie wieczorem, kiedy całe miasto jest skąpane w ciepłych światłach latarni.

Kultowym miejscem na mapie Miasta Miłości jest działający od dziesięcioleci Kabaret Chez Michou. Co wieczór wyśmienitą rozrywkę zapewniają transwestyci przebrani za największe gwiazdy muzyki i wykonujący ich przeboje. Właściciel kabaretu osiemdziesięcioletni Michou to postać legendarna. Czym byłby bez niego dziś Montmartre?

Żeby dodać pikanterii Waszemu związkowi możecie pooglądać rysunki, obrazy oraz fotografie w galerii erotycznej Au Bonheur du Jour.

Na cmetarzu Père Lachaise został pochowany pisarz Oscar Wilde, który jak wiadomo był homo. Podobnie jak leżący nieopodal Proust i Colette. Ostatnio przeczytałam artykuł w którym padła ciekawa teza, że i Chopin był gejem!  Był czy nie był jego grób też warto odwiedzić. Nie uwierzycie, ale niektórzy na ten temat zakładają grupy w internecie.

Warto też wpaść do Luwru, żeby zobaczyć dzieła dwóch włoskich gejów: Leonarda da Vinci oraz Michała Anioła. Z kolei w departamencie Grecji Antycznej odnajdziecie dzieła, które nie pozostawiają wątpliwości co do terminu miłość grecka. Ze sztuki lesbijskiej najbardziej rzucił mi się w oczy obraz, który widzicie na górze tego artykułu. To dzieło Szkoły z Fontainebleau.

Po linkiem znajdziecie wpis o miejscach idealnych na romantyczny weekend w Paryżu.

Gejowski kamień pamięci

Straszna rzecz się zadziała w 1750, kiedy to para gejowska spłonęła na stosie przed Ratuszem Hotel de Ville. Dziś o tym smutnym wydarzeniu przypomina kamienna tablica wbudowana w chodnik między ulicami Rue Montorgueil i Rue Bachaumont. Na szczęście już 41 lat później władze poszły po rozum do głowy i przestały karać ludzi za stosunki homoseksualne.

Ślub homoseksualny we Francji?

Mariage pour tous, tylko nie dla Polaków

Kiepska wiadomość, jeśli byście się chcieli pobrać w Paryżu. Co prawda francuscy geje i lesbijki mają tą możliwość, ale póki co aż 11 narodów jest wykluczonych z tego prawa. W tym niestety nasz. Jeżeli chcecie zalegalizować Wasz związek we Francji trzeba by było zdobyć francuskie obywatelstwo. LGBT we Francji i posłowie wywalczyli również adopcję dla małżeństw homoseksualnych.

Rozrywka i życie nocne

Paryż lesbijski

To w Paryżu, w nowej dzielnicy bohemy Montparnass otwarto w latach 20. XX wieku jeden z pierwszych barów lesbijskich Le Monocle. Czy wiecie, że w tamtych latach monokl był symbolem lesbijek. Bywające tam dziewczyny uwielbiały przywdziewać garnitury i miały krótko ścięte włosy.

Dziś po klubie pozostało już tylko wspomnienie, ale w mieście działa kilka innych kultowych miejsc.

Polecam Wam ulicę Écouffes, gdzie jest mnóstwo mnóstwo lokali damsko-damskich, Najbardziej znana kafejka to Le 3W Kafé, na co dzień bardzo przytulna, a wieczorami można w niej potańczyć.

Możecie też odwiedzić Rosa Bonheur bar-kafejkę w parku Buttes Chaumont obecnie będącą scenografią dla neopunkowej powieści Vernon Subutex cz. 2. Swoją drogą Buttes Chaumont to jeden z najładniejszych paryskich parków, nie brakuje w nim tajemniczych zaułków, jest też parę ciekawych budowli i grot. Powiem Wam,że po prostu uwielbiam ten park, chociaż wolę go odwiedzać w tygodniu, kiedy jest mniej zatłoczony.

Dziewczyny mogą potańczyć w Chez Moune, gdzie wstęp jest za free a wieczór upływa w elektronicznych i elektroniczno-rockowych dźwiękach. W Le So What wszystko się może zdarzyć, a czas skropiony mocną dozą alkoholu szybko upływa, kiedy na ich scenie grają dje i różne grupy muzyczne.

Paryż dla gejów

Najbardziej znane bary dla gejów w Paryżu to: Open Café, the RAIDD ze stripteaserami w prysznicu i Carré Bar, w którym można też coś przekąsić.

Potańczyć można w Free Djs, gdzie króluje kiczowata muzyka i rytmy rodem z radia. Za to wjazd jest za free. Disco jest typowo gejowskie, ale dziewczyny też wpuszczają. Byłyśmy całe 4 na setki chłopaków.

Banana Café oferuje spektakle tancerzy gogo. To zresztą nie ich jedyna metoda na kuszenie publiki. Poza szaloną i nietypową atmosferą wabią happy hours.

Le Dépôt Paris to jedna z kultowych dyskotek dla gejów. A czego tam nie ma?! Kabiny, labirynty…wszystko co do szczęścia potrzebują niegrzeczne chłopaki. Wstęp tylko dla mężczyzn.

Jeśli chcecie być na maksa niegrzeczni to odwiedźcie którąś z saun, chyba najbardziej renomowana to L’eclipse. Należy ona do grupy kultowych paryskich klubów dla libertynów

Kilka ciekawych informacji. Przewodnik po gejowskim Paryżu:

  • Humorystyczne bułeczki na śniadanie w kształcie penisa możecie zakupić w cukierni Legay Choc
  • Miłośnikom erotycznych i scenicznych przebieranek z pewnością przypadnie do gustu wizyta w sklepie Metamorphose.
  • Aktualne kalandarium wydarzeń dla homoseksualistów znajdziecie tutaj
  • W Paryżu co roku odbywa się Parada Miłości. Jest to wydarzenie ruchome, a jego datę możecie sprawidzić u wujka Google wpisując: Paris Pride rok.
  • Hoteli gay-friendly znajdziecie w Le Marais co niemiara. Najbardziej znane to Hôtel Jules & Jim, Le 20 Prieuré Hôtel czy D’win.

To by było chyba na tyle. Jeżeli znacie jakieś inne miejsca godne uwagi to piszcie w komentarzach.

Paryż dla gejów
Zdjęcie autorstwa Pierra i Gilles’a czołowych przedstawicieli sztuki współczesnej w Paryżu

Wybierasz się do Paryża? Może zainteresuje Cię któryś z artykułów:

Rate this post

Dodaj komentarz