You are currently viewing Paryż samemu
Fontanna warszawska. Paryż

Paryż samemu

Jak zwiedzać Paryż samemu

Paryż samemu brzmi jak abstrakcja?  Stolica Francji co prawda uchodzi za miasto zakochanych, ale tyle Wam powiem: to grrówno prawda. Każdy kto żył w Paryżu dobrze wie, że to miasto pokus, romansów, zdrad. To miasto, które zwyczajnie pachnie seksem, wodzi swych mieszkańców za nos i na wieczne pokuszenie. Statystycznie we Francji rozwodzi się co 3 małżeństwo, w Paryżu co drugie. Do Paryża ściąga cała Francja, która chce zrobić karierę i wszyscy artyści świata którzy chcą być nieśmiertelni, albo chociaż sławni i bogaci. Z tego nie może wyniknąć nic dobrego.

Ale Ty przecież jesteś niewinnym turystą, który chce chce zwiedzić stolicę kultury. Przynajmniej teraz już wiesz, że nie musisz być zakochanym, żeby tam jechać i dobrze się czuć. Nikt Ci nie robi dobrze zrób sobie sam, jak mawiał Woody Allen. Paryż ma do zaoferowania bardzo dużo podróżującym solo. Jednego września do Paryża przyjechałam całkiem sama. Nie planowałam tego, ale potem zostałam na 3 lata w stolicy Francji. Tak więc nie obawiaj się samotnej wycieczki do Paryża. Odhacz wszystkie pozycje obowiązkowe, a następnie:

Poznaj bohemę Paryża

Wybierz się na spacer po Belleville. To nowe artystyczne centrum miasta. To w tamtejszych kafejkach i barach odbywają się pokazy filmowe twórców, którzy dopiero podbiją świat. Tam się spotyka współczesna cyganeria. Ulice Belleville są pokolorowane graffiti i pełne życia, można by zaryzykować, że są dziełem sztuki samym w sobie.

Ostatnio ważnym punktem na artystycznej mapie Paryża stało się Centrum 104. Odbywają się tam wystawy, performance, pokazy filmowe i wiele innych.  W 104 / Centquatre zawsze się dzieje coś ciekawego i można spotkać innych ludzi. którzy mają podobne zainteresowania.

Adres: 104 rue d’Aubervilliers – 5 rue Curial, Paris, 75019

Jeżeli jesteś miłośnikiem kina, tak jak ja, to może akurat trafisz na jeden z wielu festiwali odbywających się w Forum Des Images, na samym dole Hal (centrum handlowe Les Halls). Bilety są z reguły tanie, a filmy bardzo ciekawe.

paryż blog. paryż samemu
Paryż na wieczornym spacerze

Poznawanie ludzi w Paryżu

Jednym z moich ulubionych miejsc są schody bazyliki Sacre Coeur. Panuje na nich świetna atmosfera na kiedy cała turystyczna brać czasami śpiewa razem albo przygląda się występom kuglarzy. Zaraz pod schodami, tam, gdzie wyjeżdża kolejka znajduje się sympatyczny bar irlandzki, w którym można nawiązać ciekawe znajomości, a w weekendy potańczyć.

Z innych ciekawych adresów warto wymienić:

Bar « Tre Voli »,  który jest zarezerwowany wyłącznie dla singli od środy do niedzieli. Adres:2, rue de Berne, 75008 Paris.

Warto też wziąć udział w paryskich lekcjach gotowania. Francuska kuchnia nie bez powodu uchodzi za jedną z najlepszych na świecie, a na kursie możesz poznać innych pasjonatów gotowania. Najlepszą renomą w Paryżu cieszy się La Cuisine Paris.

Na portalu Meet up organizowanych jest mnóstwo wydarzeń od imprez tematycznych po spacery po mieście. Czasami robią pub crawling, mój znajomy na to chodził i bardzo sobie chwalił.

Zwiedzanie Paryża: miejsca niezwykłe

Jednym z najciekawszych miejsc jest Shakespeare and Company. To słynna angielska księgarnia o niesamowitym klimacie. Można tam nie tylko kupić nowe książki, ale też poczytać stare zanurzając się w którymś z przytulnych foteli, posiedzieć i pogadać. Wśród jej klientów bywali i bywają najwięksi pisarze.

Adres: 37 Rue de la Bûcherie, 75005 Paris, Francja

The Web Bar– bar, gdzie czytana jest poezja i wyświetlają filmy krótkometrażowe

Parki i ogrody. Odwiedź wspaniałe ogrody w podparyskiej miejscowości Giverny, w których Monet namalował swoje słynne Nenufary. Obsadził tymi kwiatami cały staw poszukując w nich piękna chwili, wspaniale jest dać się jej ponieść.

Warto też zobaczyć, któryś z pięknych paryskich parków. Do moich ulubionych należą Ogród Luksemburski i Park Monceau, w którym są ciekawe budowle. Jeżeli kochasz kwitnące kwiaty, to koniecznie wybierz się do Jardin des Plantes, a jeśli lubisz przestrzeń, to jedź do Lasku Bulońskiego, dawnego ulubionego miejsca paryskiej society.

Targi– koniecznie odwiedź zwykły targ by pobuszować wśród pachnących stoisk z lokalnymi przysmakami, wypróbuj śmierdzące francuskie sery, chrupkie pieczywa, owocowe ciasta. Nie ma drugiego miejsca, które tyle powie o mieszkańcach i ich drobnych przyjemnościach dnia codziennego. Mój ulubiony to Marche aux Enfants Rouge w artystycznej dzielnicy Le Marais, gdzie można też skosztować orientalnych smaków m.in. z Libanu.

Adres: 39 rue de Bretagne – 75003 Paris, nieczynne w poniedziałk

Paryż dla singli: rozrywka

Le Syndicat sympatyczny bar uwielbiany przez paryżan, wszystkie serwowane alkohole są francuskie.

Jeśli chcesz poznać kogoś sławnego idź potańczyć do Vip Room Paris.

Social Club jeden z lepszych klubów techno w mieście bez napuszonej atmosfery i z sympatycznymi bywalcami.

Concrete Paris kolejne królestwo elektronicznych rytmów, często ciężkich.

Jeśli jesteś anysnobem i nudzą Cię nadęci ludzie, a lubisz elektronikę to szalej przy dźwiękach minimalu w legendarnym Rexie.

Pojeździłbyś na karuzelach, ale myśl o samotnej wizycie w Disneylandzie robi ci się łyso? Nic straconego. Uderz do Muzeum Wesołych Miasteczek (Musee des Arts Forains). To bynajmniej nie miejsce dla tetryków, jeździ się tam na najprawdziwszych karuzelach z Belle Epoque i młóci w zawody kelnerów, genialną grę z epoki. Zwiedza się ten przybytek magii tylko na rezerwację w grupie złożonej z innych turystów, więc na pewno nie poczujesz się samotny, a zabawa jest naprawdę świetna.

Bardzo sympatycznie można potańczyć i poznać innych ludzi, w weekendy w którymś z barów Bastylii.

Być singlem w Paryżu

W Paryżu jest bardzo dużo singli, w związku z tym łatwo poznać kogoś w barze czy na dyskotece, a czasami nawet spacerując po mieście czy muzeum. Organizowane są też imprezy dla nieparzystych. W stolicy Francji jest też dużo więcej mężczyzn w porównaniu do statystycznego dużego polskiego miasta, więc dziewczynom jest łatwiej kogoś poznać, tym bardziej, że Francuzki słyną z dominującego i niezależnego charakteru, więc Francuzi często szukają dziewczyny z zagranicy. Nigdy nie wierz francuskiemu mężczyźnie -jak powiedziała profesorka mojej kumpeli, kiedy ta przyjechała na studia do Paryża. I trudno jej nie przyznać racji!

Zakupy w Paryżu

Niewątpliwym plusem zwiedzania Paryża samemu, jest to, że nikt nie będzie nam zawracał głowy na zakupach. Nie ma wielu lepszych miejsc na zakupy niż stolica Francji!  Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie począwszy od luksusowych butików, przez najlepsze targi staroci na świecie po vintage i design z gatunku: opad szczęki.

Gdzie spać, żeby było bezpiecznie

W samym Paryżu każda dzielnica jest w porządku, poza częścią 18 i okolicami dworców. Na pewno omijaj okolice Gare Du Nord. Pełno tam różnych mętów z czterech stron świata. Nie jest to miłe miejsce dla samotnej kobiety, bo co chwile ktoś się doczepia. Samotni mężczyźni chyba nie muszą się obawiać.

Wybierasz się do Paryża? Może zainteresuje Cię któryś z artykułów:

10 miejsc, które trzeba zobaczyć w Paryżu

10 rzeczy za które pokochasz Paryż nawet jeśli go nie lubisz

 Jak tanio zwiedzić Paryż- poznaj darmowe atrakcje

Darmowe muzea w Paryżu – 10 najlepszych

Gdzie robić zakupy w Paryżu

Paryż polskimi śladami

10 faktów, których nie wiesz o Wieży Eiffla

Moje ulubione miejsca w Paryżu

Paryż dla gejów i lesbijek

Paryż z dziećmi

Paryż samemu

Romantyczny Paryż, czli randka w Mieście Miłości

Święto wina na paryskim Montmartrze

 

Rate this post

Dodaj komentarz