You are currently viewing Polskie jaskinie- ciekawe miejsca w Polsce

Polskie jaskinie- ciekawe miejsca w Polsce

 

Cudze chwalicie, a swego nie znacie! Muszę się Wam opowiedzieć, że ostatnio podczas zwiedzania imponującej jaskini Żółtego Smoka w Chinach, znajoma Chinka perrorowała: bla bla to jaskinia krasowa! Takie jaskinie to tylko w Chinach! Co??? To wy macie w Polsce jakieś jaskinie?? Musiałam szybko kontraatakować i wytoczyłam ciężkie działo w postaci ostatniej ekspedycji Krzysztofa Starnawskiego do największej jaskini podwodnej tuż obok naszej granicy.  I wstyd się przyznać, ale nigdy wcześniej nie odwiedziłam żadnej jaskini w Kraju nad Wisłą. Teraz już nadrabiam. Zapraszam Was na krótki przegląd najbardziej znanych polskich jaskiń.

Jaskinie w Polsce

Grota Łokietka

jest najbardziej znaną jaskinią na terenie Ojcowkiego Parku Narodowego. Park  jest bogaty w jeszcze 600 innych jaskiń i grot.  Zimą śpią w niech zahibernowane nietoperze, by latem wyfrunąć na świeże powietrze.

Legenda mówi, że król Polski Władysław Łokietek ukrywał się w tej jaskini przez 6 tygodni. Ze względu na zimno (8 °C) i wilgoć nie było to takie proste, nawet człowiek pierwotny nie chciał specjalnie tam mieszkać i tylko  okazjonalnie się chronił w tej zimnicy. No, ale co zrobić kiedy ściga cię armia krwiożerczych wojaków? Łokietek do jaskini został spuszczony z góry między skałami znajdującymi tuż przy wejściu, dzięki czemu wielka pajęczyna zasłaniająca wejście nie została zniszczona; a ścigający widząć jej nienaruszony stan uznali, że nikogo nie ma w jaskini i jej nie przeszukali. Dziś możemy zobaczyć, która sala służyła za królowi za kuchnię, salon czy jadalnię. Szata geologiczna jaskini jest uboga, a to z tego względu, że turyści w XIX wieku mieli zwyczaj odrywać stalaktyty i stalagmity, a następnie zabierać je do domu na pamiątkę.

Mi jaskinia się nawet podobała, ze względu na historię, ale w Chinach było lepiej 🙁 Kij wam w nery głupi złodzieje! Jak można było wynosić stalaktyty! Teraz nie mamy co oglądać!

Wejścia co godzinę z przewodnikiem, czas zwiedzania 30 minut. cena biletu normalnego 8zł (2017). Przewodnik fajnie opowiadał. Ciekawe czy za Łokietka w jaskini działo się coś godnego Gry o Tron!

Jaskinia Raj

Po wygnaniu z raju pierwsi ludzie poszli..? No właśnie gdzie? Może do jaskini Raj? Zamieszkiwana niegdyś przez Neandertalczyków, jest jedną z największych atrakcji ziemi Świętokrzyskiej, a dokłądnie miejscowości Chęciny. Wśród polskich jaskiń wyróżnia ją bogata szata naciekowa.

Jaskinia Niedźwiedzia

w sudeckim Kletnie ciągnie się przez 3 kilometry. Jakie niespodzianki niesie jej trasa? Tego można dowiedzieć się zwiedzając wyłącznie z przewodnikiem. A to ze względu na występowanie w niektórych jej miejscach promieniotwórczego gazu radonu W Jaskini odkryto mnóstwo szczątków prazwierząt z plejstocenu, jak np. niedźwiedzia jaskiniowego. Uroda i niesamowitość elementów naciekowych wymiata w kosmos.Co ciekawe w jaskini speleolodzy ciągle odkrywają nowe korytarze i komnaty.

Jaskinia Wierzchowska

Jaskinia Wierzchowska znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym. Opowiada o niej sam pierwotny człowiek, który zamieszkuje Grotę Człowieka Pierwotnego. Szata naciekowa jest całkiem przyzwoita. Podobno można zobaczyć gacusie, ale my żadnych nie wiedziałyśmy, bo w lecie nie ma sezonu na śpiące nietoperze. Zdjęcia na końcu artykułu.

Jaskinia Wielka Śnieżna

to największa polska jaskinia, najgłębsza, pełna tajemnic. Składa się w zasadzie z 5 jaskiń, Wstęp tylko dla osób z uprawnieniami.

polskie jaskinie
Polskie jaskinie- Grota Łokietka. Goło i niewesoło.
polskie jaskinie
Polskie jaskinie. Jaskinia Wierzchowska
polskie jaskinie
Jaskinia Wierzchowska
Polskie jaskinie. Jaskinia Wierzchowska
Jaskinia Wierzchowska. To ząbkowane to była jaszczurka
Polskie jaskinie. Jaskinia Wierzchowska
Polskie jaskinie: Jaskinia Wierzchowska

 

Rate this post

Dodaj komentarz