You are currently viewing Polskie miasta, które krzyczą zwiedź mnie!
Gdańsk

Polskie miasta, które krzyczą zwiedź mnie!

Polskie miasta, które krzyczą zwiedź mnie!

Miasta w Polsce które warto zobaczyć

Polskie miasta robią furorę na świecie i trudno się dziwić! Od kiedy mieszkam w Hiszpanii i mijam witryny biur turystycznych to widzę tylko: Polonia to, Polonia tamto. Połowa Hiszpanów jakich znam była już nad Wisłą. No, a co mamy takiego najlepszego w naszej Polsce. Jakie polskie miasta polecałabym znajomym z zagranicy?

Łódź -Miasta w Polsce które warto zobaczyć

upadła królowa polskiego przemysłu i włókiennictwa dziś się budzi jako niewyspana księżniczka.. no właśnie czego? Może filmowców? Może młodych projektantów mody? Może tych luzaków, którzy przesiadują w knajpach ukrytych w podwórkach. No niech mi nikt nie mówi, że Muzeum Kinematografii nie jest jednym z najwspanialszych muzeów w Polsce w ogóle! Że w tych podwórkach schowanych przy Piotrkowskiej skarbów ukrytych nie można znaleźć. A już na pewno, że park Źródliska to nie jeden z najlepszych parków miejskich w Polsce! Industrialny klimacik jest, a takie coś się ceni wśród turystów, nie wspomnę o pewnych elementach a la komuna, których żaden Polak nie doceni.

Polskie miasta
Łódź- miasta w Polsce które warto zobaczyć

Kraków-Miasta w Polsce które warto zobaczyć

na drugim miejscu tylko dlatego, że się tam urodziłam, i znam to miasto do obrzydzenia. A czego w nim nie ma! Jest i bajowy zamek Wawel- jedyny w swoim rodzaju, jest i żydowska dzielnica z takimi małymi uliczkami, że nic tylko się zakochiwać, są tam knajpy wszelkiej maści i bary każdego sortu. Jest Budda bar i Pasaż Bielaka- miejsce już kultowe, jest Forum Przestrzenie i Dolnych Młynów. Są festiwale. Dużo festiwali. Jest magiczne Podgórze z mega Kopcem Kraka. Ile to się piło na nim za zdrowie pierwszego naszego władcy, aż się łezka w oku mi zakręciła. Są zapiekanki, najgorsze tradycyjnie na placu Żydowskim, najlepsze na Siennej,  a ostatnio pojawiły się vegekebaby.

Krakow rynek w popołudniowym słońcu
Kraków w popołudniowym słońcu. Polska południowa

Gdańsk-Miasta w Polsce które warto zobaczyć

Gdańsk jest tak piękny, że aż mi tchu zabrakło, gdym go ujrzała po raz drugi.  Bo jak wiadomo, kiedy się coś widzi za pierwszym razem to wszystko się podoba. Gdańsk szczyci się ponad tysiącletnią historią. Ma wspaniałą katedrę, i genialną starówkę, ma żurawia, i bary i kafejki bardzo piękne w wystroju i nawet przebijające te krakowskie. Ma diabelski młyn. I dobre położenie nad wspaniałym polskim morzem. Gdańsk znany jest na całym świat za sprawą bursztynu, zaś sierpniowy Jarmark Świętego Dominika odwiedza 1, 5mln osób. Co ciekawe w Gdańsku znajduje się największe zoo w Polsce.

Polskie miasta które warto zobaczyć
Gdańsk. Polskie miasta które warto zobaczyć

Zakopane-Miasta w Polsce które warto zobaczyć

kochane przez jednych za architekturę i folklor, nienawidzone przez drugich za komercję i tłok. Oryginalności mu jednak odmówić nie można. Nic dziwnego, że nasz skandalista i dramaturg narodowy Witkacy to miasto wypromował. Warto wiedzieć, że Zakopane jest najwyżej położonym miastem w Polsce, bo aż na 2301 m. Zakopane ma również świetny aquapark, jakby góry wam się już znudziły. Miłośnicy dobrego jedzenie ucieszą się z kuchni góralskiej. A oscypek z żurawiną to moje danie numer 1.

Polskie miasta które warto zobaczyć

Poznań-Miasta w Polsce które warto zobaczyć

kiedy znajomi powiedzieli, że rynek w Poznaniu jest bardziej klimatyczny niż w Krakowie to od razu się oburzyłam. Chociaż po cichu musiałam im przyznać rację. Poznań, który odwiedzałam głownie ze względu na imprezy muzyki elektronicznej doceniłam dopiero, kiedy oprowadzałam po nim kumpelę z Paryża. Najbardziej spodobała się jej polska restauracja z pierogami, której nazwy już nie pamiętam. Poznań to w ogóle interesujące miasto! Czy wiedzieliście, że Jezioro Maltańskie jest słynne z z najlepszych w Europie torów  kajakowych i wioślarskich? A w każde południu z zegara na ratuszu wyskakują dwa koziołki. Zaś z ciekawostek możemy obejrzeć w Poznaniu pomnik Pyry, zwanej ziemniakiem, kartoflem, a nawet grulą!

Wieliczka-Miasta w Polsce które warto zobaczyć

Polska południowa jest silnie reprezentowana w tym zestawieniu. Wieliczka to miasto, które średnio warto oglądać na powierzchni, ale za to pod ziemią…  Kopalnia Soli w Wieliczce to zabytek klasy światowej znany na całym globie jeszcze w czasach, kiedy komuna funkcjonowała dobrze i ludziom się kolejki po papier toaletowy nie śniły. Dla tej kopalni warto przejechać całą Polskę. Wspanialsza niż katedra w Kordobie, lepsza od Wieży Eiffla. Jedyna taka na świecie. Komnaty, korytarze, jeziora, całe podziemne miasto, tylko w części udostępnione do zwiedzania. Krasnoludy z Władcy Pierścieni by zwariowały ze szczęścia widząc Wieliczkę pod ziemią.

Polskie miasta które warto zobaczyć
Polskie miasta które warto zobaczyć
5/5 - (2 votes)

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Angrywaldeuszek

    Super wpis, nie trzeba jechać zaraz do Pakistanu czy na Bali żeby zwiedzić i mieć świetne wspomnienia!

  2. Rafał

    Uważam że najlepszy jest Kraków, a potem długo, długo nic 🙂

Dodaj komentarz