You are currently viewing Jak się przygotować do podróży po Chinach

Jak się przygotować do podróży po Chinach

Wiza do Chin

Póki co nie można aplikować o wizę na granicy, chyba że na kilka dni do paru miast. Polscy obywatele mogą przebywać 90 dni bez wizy wyłącznie w Hong Kongu i Macau. Warunkiem jest bilet powrotny lub  na dalszą podróż ( ale tylko rzucają okiem na wydrukowany bilet, jeśli w ogóle się im go podtyka pod nos). Możemy też przebywać bez wizy 4 dni tranzytem w Szanghaju, Pekinie, Shenzen…
O wizę możesz aplikować w Polsce lub zagranicą. Więcej o aplikacji zagranicą przeczytasz tutaj. Czasem zagranicą zdarza się zmiana procedury i wtedy pojawiają się problemy. Niestety skończyły się dobre czasy, kiedy agencje turystyczne w Hongkongu i Makau mogły zdziałać cuda, nadal mogą coś więcej załatwić jak nam odmówią w ambasadzie, ale nie ma się co spodziewać wiele.

Ściągnij VPN

Chiński Internet podlega ostrej cenzurze, więc miażdżąca ilość stron zachodnich nie działa. Jeżeli chcesz mieć nieograniczony dostęp do sieci to istnieje tylko jedna metoda, jest to ściągnięcie VPNu przed wjazdem do Chin. Można też na miejscu łączyć się przez proxy, ale jest nie jest to tak skuteczne jak VPN

Pokonaj barierę językową. Genialny Translator

W Chinach mało kto mówi po angielsku, pół biedy w Szanghaju, Pekinie, czy innym wielkim turystycznym mieście. Szału jednak nie ma, jeśli 1-2 osoby na stacji kolejowej komunikują się językiem Szekspira to już jest dobrze. Co jednak robić Kiedy jesteś wegetarianinem i chcesz coś zjeść?
Jak spytać o drogę kiedy się zgubisz? Jak wytłumaczyć aptekarce jakie leki potrzebujesz?
Rozmówki chińskie się przydają, ale zanim znajdziesz potrzebną frazę Twój rozmówca będzie chciał już iść w swoją stronę? Z odsieczą przychodzi technologia. Chińczycy dobrze widzą,że ich język jest trudny i mało kto nim się posługuje, toteż w Państwie Środka istnieje fenomenalny translator Youdao, tłumaczący z polskiego na chiński, i na odwrót, w mowie, piśmie i ze zdjęcia. Do polskiej wersji potrzebny będzie jednak stały dostęp do sieci. Wersje działające offline dostępne są po m.in.angielsku, francusku.
Yangou jest o wiele bardziej precyzyjne niż tłumacz Google i większości przypadków tłumaczy bezbłędnie. Podczas tłumaczenia ustnego wyświetla również pisaną wersję.

Plan

Przygotuj szczegółowy plan podróży, z wypisanymi po chińsku nazwami miejscowości do których chcesz się udać. Niesamowicie ułatwisz sobie w ten sposób podróż, i skrócisz czas na dworcach, za co będzie Ci wdzięczna kolejka tworząca się za Tobą. Spontaniczna podróż po Chinach zabiera o wiele więcej czasu i bywa trudna. Kraj nie jest zbyt dobrze przygotowany na obsługę turystów obcokrajowców.

Adresy

Przygotuj adresy wszystkich hoteli w chińskiej wersji. Taksówkarz może Ci odmówić przejazdu, jeśli zobaczyć łacińskie literki, albo będzie na nimi medytował przed 15 minut, żeby w końcu zadzwonić do hotelu i spytać się o adres. Adresy jakie podają hotele po angielsku bywają nieadekwatne do rzeczywistości i nawet jeśli połączysz się z Google Maps to może nic nie wyświetlić się.. Jeżeli podczas rezerwacji nie otrzymałeś maila od obsługi z chińskim adresem, koniecznie się o niego upomnij. Miej też przy sobie numer telefonu do hotelu.

Potrawy

Możesz też przygotować nazwy wszystkich potraw jakie chcesz spróbować po chińsku. Szczególnie jeśli należysz do osób wybrednych i nie chcesz trafić na coś podejrzanego.
Jestem wegetarianinem to Ło dżiisu

Malaria

Jeżeli jedziesz na południe Chin do regionu gdzie występuje malaria możesz zabrać ze sobą środki przeciwmalaryczne. Są one jednak dość drogie, i na dłuższą metę ciężkie do zniesienia dla wątroby.

Weź mp3 i słuchawki.

Szczególnie jeżeli planujesz podróż pociągiem. Chińczycy uwielbiają oglądać głośno filmy i słuchać swojej muzyki, niekoniecznie przyjemnej do zniesienia.

Homoseksualiści

Jeśli jesteś homoseksualistą to się z tym absolutnie nie obnoś. Chińczycy są bardzo negatywnie nastawieni do osób o odmiennej orientacji seksualnej.
Mój kolega Chińczyk przeniósł się z tego powodu do Paryża.

Przygotuj się na szok kulturowy.

Chamstwo dla Chińczyka to co innego niż dla Europejczyka. Głośno bekają, pierdzą, charkają, zadają pytania o naruszającą sferę prywatności.Oczywiście młodzi o wiele mniej niż starzy.
Poza tym biali to nadal rzadki widok w kraju Środka i wiele osób będzie Ci się przyglądało, tak jak w Polsce ludzie patrzą się na Murzynów.

 

Udanej podróży!

 

Rate this post

Dodaj komentarz