You are currently viewing Żandarm z Saint Tropez i ja. Czyli jak było w Saint Tropez na Lazurowym Wybrzeżu

Żandarm z Saint Tropez i ja. Czyli jak było w Saint Tropez na Lazurowym Wybrzeżu

Od dzieciństwa marzyłam o Saint Tropez na Lazurowym Wybrzeżu na południu Francji! To przecież w Saint Tropez była najsłynniejsza żandarmeria świata.  Czy Żandarm z Saint Tropez też był waszą ulubioną komedią?  Tu Louis De Funes nie dał pić na tarasie pastisa, anyżowego alkoholu, swoim podwładnym. O nie! Ciężko mu się było przystosować do leniwych warunków Lazurowego Wybrzeża.

Na dole strony znajdziesz informacje jak dojechać do Saint Tropez i gdzie warto zjeść.

Saint Tropez i gwiazdy

W tropeziańskich  klubach szalała boska Brigitte Bardot. To właśnie on sprawiła, że zapadłej mieściny Saint Tropez stało się ulubionym miejscem gwiazd kina!

To małe miasteczko na południu Francji przeżyło więcej niż niejedna metropolia! Tu się bawiła bananowa młodzież lat 60. I dziś burżuazja zapełniała wieczorami kluby, a potem zmęczona tańcami udaje się na odpoczynek na luksusowe jachty stojące w przystani.

A to moja ulubiona piosenka o Saint Tropez:

Przyjemności południa w Saint Tropez

Saint Tropez jest atrakcją samą w sobie. Kiedy spacerowałam popołudniem po wąskich brukowanych uliczkach, miasteczko zapadło się w sen, nieliczni ludzie przemykali w oddali. Upał to siesta. Byłam wręcz zszokowana bezludziem! Rozmywając się w żarze mozolnie wspięłam się na wzgórze. W powietrzu pachniało słodko kwitnącymi oleandrami, a miejscami pyszniły się wielkie włochate kaktusy. W końcu nagroda! Dotarłam do największej atrakcji Saint Tropez, poza filmem i gwiazdami, rzecz jasna. Do Cytadeli i widoku. W środku budowli mieści się muzeum marynarki, ale sobie podarowałam. Słynny widok na osadę z pomarańczowo-żółtą wieżą to było to! Ciepła bryza wiała na moje policzki. Morze zamiast swojego słynnego lazuru przybrało szatę pastelowo niebieską.. Schodząc na drugą stronę dostrzegłam mały cmentarzyk. Wieczność z widokiem na morze! Ale odjazd! Chciałabym być skremowana i wsypana do morza, ale jakby mnie mieli zakopać to tylko tutaj!

Tymczasem w porcie stały zacumowane jachty.

Saint Tropez
Saint Tropez

Jakie są smaki Saint Tropez

Warto pobuszować na lokalnym targu w sobotę, skosztować francuskich serów, oliwek, fig; zjeść chrupiącą bagietkę, pośmiać się ze sprzedawcami, wstąpić do cukierni na słodką tartę Tropézienne. To Brigitte nazwała tak nowe ciastko z delikatnym budyniowo-maślanym nadzieniem, synonim luksusu na co dzień. Mi ciasteczko bardzo smakowało i gorąco wam je polecam. Choć jeszcze lepsza jest tarta cytrynowa..

Polowanie na porshe w Cannes

Spragnieni bogactwa mogą wpaść w drugi weekend października na wystawę Porsche, a kto się nie może doczekać, wystarczy, że w dowolny dzień pojedzie do pobliskiego Cannes. Tam ulice są zaspamowane Porshe i innymi drogimi samochodami.

Okolice Saint Tropez

W pobliżu leży kilka czarujących miejscowości. Imiona ich: Cogolin, Port Grimaud, Ramatuelle, Gassin. Saint Rafael i Frejus też sa niezłe, ale tam też na bogato. Warto latem zawitać do Hyeres na jeden z najsłynniejszych festiwali fotograficznych i modowych- Festival International de Mode et de Photographie.

saint tropez blog
Dziś w kultowej żandarmerii funkcjonuje muzeum filmu
saint tropez blog
Bugenvilla pleni się po mieście. Chciałabym mieć mieszkanie takiej kamienicy,a Wy? Różowe szaleństwo by mnie witało co rano..
saint tropez blog
Cisza i spokój popołudniem w Saint Tropez
Saint Tropez
Widok na Saint Tropez z góry. Musicie wiedzieć, że do Saint Tropez przyciągało mnie zdjęcie z tym widokiem, ale akurat było pochmurno i nie było słynnego kontrastu lazuru z ognistym pomarańczem
Saint Tropez
W Saint Tropez wiele budolwi jest z kamienia
Saint Tropez
Lata 60. to był najlepszy okres świetności Saint Tropez

Plaże w Saint Tropez

W Saint Tropez można się opalać na najdłuższej i najbardziej popularnej plaży Pampelonne. Plaża Plage de la Bouillabaisse nie jest tak piękna, ale za to ma widok.

Saint Tropez jak dojechać??

1.Najprościej własnym lub wypożyczonym autem.

2.Na dworcu autobusowy w Saint Tropez kursują następujące autobusy:

 • 7601 Saint Tropez – Saint Raphaël
 • 7701 Saint Tropez – Cogolin – La Garde Freinet
 • 7703 Saint Tropez – Ramatuelle
 • 7704 Saint Tropez – Cogolin – La Môle
 • 7705 Saint Tropez – Ramatuelle (Plaża de Pampelonne)
 • 7801 Saint Tropez – Le Lavandou – Toulon (przez wybrzeże)
 • 7802 Saint Tropez – La Môle – Toulon (przez las)
 • Aktualna cena za przejazd (sierpnień 2017) to 3 euro.

3.Autobusem Varlib z m.in Toulon i Hyeres ( w obu miastach są lotniska) Więcej informacji znadziecie na stronie przewoźnika.

4.Statkiem z Cannes lub Nicei

5.Helikopterem z Nicei – Cannes – Monaco – Saint-Tropez – Toulon – Korsyki lub Włoch. W końcu kto bogatemu zabroni!

Najbliższe stacje kolejowe to Toulon, Frejus i Les Arcs. Latem jednak z koleją bywa różnie. Wiecie, strajki, remonty, typowy francuski burdel. Kiedy pociągi nie jeżdżą nie organizuje się zwykle żadnego transportu zastępczego. We Francji to normalka, że nie przyjdziemy do pracy, bo nie ma pociągu. Żaden szef się o to nie rzuci.

Przejażdżka autobusem dostarcza adrenaliny. Kiedyś mało zawału nie dostałam, kierowca zjeżdżał na szybkości z góry, dociskał gazu na górskich zakrętach, a do przepaści było z 20 cm!

Gdzie zjeść w Saint Tropez

Jadłam w restauracji o wdzięcznej nazwie Bikini. Mają dobre sałatki z grillowanym serem, ośmiornice i krewetki, a jeśli ktoś woli tradycyjne smaki to pizzę. Duży plus za niskie ceny, jak na Saint Tropez i Lazurowe Wybrzeże.

Informacje praktyczne o Saint Tropez Q&A

-Ile czasu potrzebuję, żeby zwiedzić Saint Tropez?

-Jedno popołudnie wystarczy, żeby obejść całe miasteczko

-Komu się spodoba Saint Tropez?

-Wbrew pozorom za dnia w Saint Tropez jest bardzo spokojnie, więc to dobra opcja dla ludzi ceniących ciszę i spokój. Miłośnicy kina na pewno będą zachwyceni Żandarmerią i miejscami związanymi z Brigitte Bardotte

-Czy warto jechać do Saint Tropez?

-Hmmmm nie wiem, czy to miasteczko by mi się spodobało aż tak, jeślibym nie uwielbiała Żandarma z Saint Tropez. Bez niego i bez Brigitte to tylko ładne miasteczko na Lazurowym Wybrzeżu. Ale jest żandarm i jest legenda! Bardzo podobała mi się też przejażdżka autobusem, ale chwilami myślałam, że dostanę zawału. Jak dla mnie za dnia było tam za spokojnie. Dlatego to była dobra opcja tylko na chwilę.

-Jaka jest pogoda w Saint Tropez?

-Podobnie jak na całym Lazurowym Wybrzeżu prawie zawsze jest słonecznie. Zimą może wiać silny i lodowaty wiatr Mistral

saint tropez żandarm
Na południu gra się w bule, a nie haruje

 

Wybierasz się do Francji? Sprawdź artykuły:

 

5/5 - (2 votes)

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Nihil Novi

  Przyznam, że moje pierwsze skojarzenie z tym miejscem, to właśnie żandarm 😀 Bardzo chciałabym to kiedyś zobaczyć na własne oczy…

  1. admin

   Tak! Żandarm to był klasyk! Polecam, bo jest przepięknie 🙂

Dodaj komentarz