You are currently viewing Skąd brać pieniądze na podróże?
skąd brać pieniądze na podróże

Skąd brać pieniądze na podróże?

Ludzie często mnie pytają: Skąd wzięłaś pieniądze??  Przyznaję, że nie jest ono miłe ani sympatyczne, bo skoro ktoś sobie kupuje np. co tydzień nową sukienkę to przecież nie pytamy: ale skąd masz kasę?? Ale jak się już jedzie na kilka miesięcy do Azji to budzi nachalną ciekawość.

Nie, nie napadłam na bank ani nie sponsorował mnie szejk Bejrutu.  Moi drodzy, wytrwałość to klucz do osiągnięcia każdego sukcesu, także tego w oszczędzaniu. Na czym zaoszczędziłam najwięcej:

-brak samochodu, OC, AC, opłat za paliwo, reperacji, za to powroty z imprez miejskim autobusem, który nocą jeździ co godzinę, znoszenie tłoku w metrze i zastanawianie się czy coś akurat nie wybuchnie( 2 lata mieszkałam w Paryżu)

-wynajmowanie pokoju, zamiast wynajmowania mieszkania. Męczące rozwiązanie, ale wybrałam prywatny akademik( mimoże ma 30 lat i nie studiuję), żeby było bardziej wesoło. Czasami mieszkanie z obcymi ludźmi może doprowadzić do kurwicy, szczególnie jeśli są to buraki, akademik rozwiązał tą sprawę, ludzie na poziomie, poza tym było ich na tyle,  że jeśli trafił się ktoś nieciekawy to nie robiło to takiej różnicy, jesli byłyby to tylko 2 innych wspólokatorów w 3 pokojowym mieszkaniu.

-brak kredytu na karku. Naszemu pokoleniu wmówiono, że dorosłość to hipoteka na 25-lat. To tyle co wyrok w kryminale. Ale kto może przewidzieć co będzie na 5-10 lat? Wizja własnego mieszkania jest miła, ale nie powinna przysłonić rzeczywistości,  jaką jest bycie na łasce banku i gospodarki kraju. Znam kogoś kto, żeby spłacić jeden kredyt bierze inny i tak w kółko 10 kolejnych kredytów.

-branie prac dorywczych. Pewnie, że przyjemniej było by nic nie robić, popijać piwo letnim popołudniem nad rzeką, biegać w parku, ale prawdziwy hedonista odmawia sobie mniejszej przyjemność w imię większej.

– kupownie ubrań w vintage szopach second handach i na przecenach, czasem ciężkie do realizacji, ale da się. Szczególnie, że  ubrania z drugiej ręki to nie tylko oszczędność, ale i dbanie o środowisko. Poza tym jakość jaka byłą produkowana od lat 90. w dół jest nie do otrzymania we współczesnej modzie

-wyprzedaż internetowa. Wszystkich nieużywanych przedmiotów, ksiązek, ubrań pozbywam się w Internecie. Po co zagracać sobie życie?

-picie drinków tylko podczas happy hours, picie w domu przed wyjściem na miasto

jak oszczędzać pieniądze
skąd brać pieniądze na podróże

Inne pomysły skąd brać pieniądze i jak oszczędzać :

-dawanie lekcji. Znasz angielski, umiesz grać na gitarze, jesteś mistrzem EXCEL-a? Świetnie, inni niekoniecznie, a też chcieliby się nauczyć. Daj im lekcję!

-praca w komisjach wyborczych, dobra płaca a krótka praca

-zbieranie puszek i innych dóbr przyjmowanych do recyclingu

-ogranizacja kursów, Robisz świetne zdjęcia, Twoje pierogi zasługują na gwiazdkę Michelina, szyjesz? Może warto zebrać grupę chętnych, z którymi podzielisz się wiedzą.

Wiele kursów możesz też prowadzić online. Pomyśl tylko, ile możesz zarobić, jeżeli dodatkowo mówisz w obcym języku. Nawet sobie nie wyobrażasz ilu obcokrajowców zna i chciałoby się nauczyć lepić pierogi!

-masz specjalistyczną wiedzę?  Napisz artykuł do gazety lub portalu internetowego

-jesli palisz, możesz zamiast gotowych papierosów skręcać własne

-bierz udział w konkursach i sprzedawaj wygrane rzeczy

-jeśli mieszkasz w domu to go porządnie ociepl i zastosuj wentylację mechaniczną z rekuperacją ciepłą, żeby zaoszczędzić na ogrzewaniu

-wynajem pokoju w posiadanym domu lub mieszkaniu

-przygotowanie lunchu w domu, zamiast wydawanie pieniędzy na stołowanie się na mieście

-zamiast kupować książki, wymieniaj się nimi ze znajomymi, zapisz się do biblioteki,

-ze swoją grupą znajomych możecie ustalić że każde kupuje inne czasopisomo i się nimi wymieniajcie

-do kina chodź poza weekendami, sprawdzaj kiedy i w jakim kinie są promocje na bilety

-jeśli coś Cię  strasznie kusi, a wiesz, że to zbędny wydatek to pomyśl tylko o swoim celu, czy zamiast tego drinka, nie lepiej będzie wypić podobnego tyle,że w egzotycznej scenerii za parę miesięcy za 3 miesiące. Czy nie będzie to większa przyjemność?

-na zakupy chodź z listą

-na zakupy chodź zawsze najedzona/y, wtedy się kupuje niepotrzebnego jedzenia

-zakupy rób w internetowych hipermarketach i sklepach, lepiej się zastanowisz na nabywanymi produktami i zaoszczędzisz na czasie i dojeździe

A Wy jakie macie pomysły na oszczędzanie?

Na  koniec fragment jednego z moich ulubinych filmów Nieściszalni

 

Rate this post

Ten post ma jeden komentarz

  1. Copy

    No nieźle, prawdziwa kopalnia pomysłów i to konkretnych. Wykorzystujesz wszystkie czy niektóre znasz tylko ze słyszenia?

Dodaj komentarz