You are currently viewing Nie przegap! Słone jezioro w Chinach- Chaka

Nie przegap! Słone jezioro w Chinach- Chaka

Chaka??? A co to??

-Jedziemy do Chaka!

-Do czego???- pytam się rozentuzjazmowanych Chinek, które właśnie poznałam.

-Do najlepszego jeziora na sesję zdjęciową!

Ale co? Ale jak? Ale gdzie???- Pierwszy raz w życiu słyszałam o takim jeziorze! O bardzo słynnym jeziorze. W Chinach. Bo wątpię czy ktokolwiek w Europie o nim słyszał. A to przecież równie niesamowite słone jezioro jak Salar de Uyuni w Boliwii!

Jeśli Chiny z czymś się kojarzą Zachodnim turystom, to na pewno nie ze słonym jeziorem, które odbija niebo jak lustro.  Jeziora Chaka nie ma na liści top 10 Chiny, podobnie jak całego regionu Qinghai (czyt. Ćinhaj). Bo to Dziki Wschód jest!  Chiny to wciąż terra incognita, i to pomimo tego, że są jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie! To wystarczyło, żebym zmieniła kierunek podróży na północny- wschód i zakotwiczyła się Xiningu, będącym bazą wypadową do całej prowincji..

Chaka słone jezioro w Chinach

Co warto wiedzieć o Chaka?

Jezioro znajduje się w pobliżu największej kopalni soli na świecie Qaidam Basin ( czytaj: czaj damu paj din). Leży na wysokości 3,059 m.n.p.m., co u wrażliwszych osób może powodować chorobę wysokościową. Z tego powodu moja kompanka Ta Dzien już od wczoraj była opuchnięta i sina na twarzy. Mi na szczęście większa wysokość różnicy nie robi. Jedynie podczas biegania za jakami  i skakania przez rzekę brakowało mi tchu.

Chaka znaczy po tybetańsku po prostu: słone jezioro. Kiedyś było częścią oceanu i jako jezioro powstało w procesie formowania się Płaskowyżu Qinghai-Tybetańskiego.

Sól z Chaka Lake wydobywa się już od 3000 lat, a obecnie jej głównymi importerami są Japonia i Nepal. Otoczenie jeziora zostało udekorowane wieloma solnymi rzeźbami, zaś przez jego środek biegnie kolejka turystyczna. Można też przejść je wąską dróżką przy torach. Prawdziwą gwiazdą jest jednak jego tafla, odbijająca co popadnie. Niestety tego dnia było pochmurno i deszczowo, Ta Dzien oznajmiła, że jest zawiedziona. Wietrzna pogoda też nie rozpieszczała. Było strasznie zimno, jak to w regionie górskim i w dodatku bramie do Tybetu, bywa. Nie małym wyzwaniem było zakasanie nogawek i wejście do lodowatej wody. Ale czego się nie robi dla zdjęć!

W prowincji Qinghai znajduje się jeszcze 100 innych słonych jezior, ale to Chaca słynie z wysokiej jakości soli.

Chiny ciekawe miejsca
Jezioro Chaka

Jak dojechać do słonego jeziora Chaka?

  • autobusem ze dworca Xining Xinninglu lub Xining Bus Station do Chaka Salt Lake (CNY 60).
  • Lub autobus z Xining Bus Station do Ulan lub Delhi (Delingha), który przejeżdża przez Chaka
  • Wynajętym samochodem z Xiningu, koszt, ok. CNY 400 za przejazd w obie strony .
  • Ze zorganizowaną wycieczką z hostelu lub agencji turystycznej, cena wynosi ok. 200-400 CNY ( bez noclegu) za dwudniowy wyjazd, a Chaka jest jedną z głównych atrakcji
  • W sezonie kursuje specalny pociąg 961/2 z Xiningu do Chaka. Odjazd rano 08:25, przyjazd do Chaka na 12:23; powrotny o 17:00 przyjeżdża na  21:1.(2017)

Najlepszy miesiąc na zwiedzanie to lipiec, w czerwcu jest pochmurno i pada.

Wstęp 70 CNY

Słone jezioro w Chinach Chaca. chiny ciekawostkiSłone jezioro w Chinach Chaca. chiny ciekawostkiSłone jezioro w Chinach Chaca. chiny ciekawostkichiny ciekawe miejsca. chiny ciekawostki

 

Wybierasz się do Chin? Może zainteresują Cię artykuły:

 

Rate this post

Dodaj komentarz