You are currently viewing Tipy ułatwiające podróżowanie

Tipy ułatwiające podróżowanie

 

Lata podróżowania wyrobiły we mnie nawyki, dzięki którym zawsze unikam przykrych niespodzianek w podróży.  Teraz  mogę spać spokojnie przed odlotem nie martwiąc się o nic po przyjeździe. Nieraz było, że na lotnisku pojawiła się przykra niespodzianka, albo czegoś mi zabrakło. Z poniższą listą nie popełnisz błędów.

 

Zrób listę pakowania

Nie ma nic gorszego niż jak się ockniesz w drodze na lotnisko, że zapomniałaś tabletek antykoncepcyjnych albo zostawiłeś okulary do czytania na szafce nocnej. Warto zrobić listę rzeczy niezbędnych na codzień, a także wcześniej zaplanować jakie ubrania będziesz nosi, co by nie taszczyć ze sobą 20kg walizy. Wykup sobie też wcześniej lekarstwa jakie na codzień używasz, bo na miejscu może się okazać, że nie ma takich w aptece.

Każdy kierunek wymaga innych potrzebnych przedmiotów, porządne zaplanowanie, zapisanie i sprawdzenie przed wyjazdem czy aby masz na pewno wszystko sprawi, że swoje wakacje spędzisz bez niepotrzebnego denerwowania się.

Sprawdź swój bagaż i dokumenty

Zobacz czy wziąłeś wszystko z listy pakowania i sprawdź czy aby w żadnej kieszonce nie zalegają rzeczy, które zostały ci po weekendzie w górach, a za które możesz zostać aresztowany w innym kraju. Dotyczy to nie tylko nielegalnych używek, ale i lekarstw psychotropowych i opioidowych środków przeciwbólowych. Na ich przewóz należy sobie załatwić zezwolenie z Głównego Inspektoraty Farmacji.

Koniecznie bądź na bieżąco z datą ważności swojego paszportu/dowodu osobistego. Jeżeli planujesz wynająć samochód, to pamiętaj o wyrobieniu międzynarodowego prawa jazdy w krajach, gdzie jest ono wymagane. Są dwa rodzaje międzynarodowego prawa jazdy i różnią się częścią krajów, w których są respektowane.

Z doświadczenia wiem, że przydają się też zdjęcia paszportowe, z odsłoniętymi uszami i w ładnej koszuli.. Zrób je lepiej w Polsce, bo gdzie indziej często stoją na bakier z retuszem, a ceny mają wyższe.Takie zdjęcie przyda się do np. wizy, czy karty na transport publiczny.

Upewnij się co do potrzebnych na miejscu rzeczach

Sprawdź wcześniej jakie wtyczki są używane w danym kraju i czy łatwo w nim dostać wszystko co ci do szczęścia potrzebne, jak lekarstwa, soczewki kontaktowe. Dowiedz się też o cena droższych niż w Polsce produktów i weź je ze sobą jeśli masz zamiar ich używać, np. alkohol, bloker, ulubione perfumy. Szczególnie jeśli z lotniska jedziesz prosto na wyspy, po drodze nie będzie czasu na zakup kremu z filtrem albo będzie on o wiele droższy i nie twojej ulubionej marki.

Upewnij się co do potrzebnych wiz

Moja koleżanka została zawrócona w Stanach Zjednoczonych gdzie miała przesiadkę na samolot do Kanady. Powód? Brak wizy tranzytowej.  Mnie kiedyś nie wpuścili na pokład samolotu lecącego do Wietnamu. Dlaczego? Uwaliło mi się, że mogę dostać wizę na lotnisku. I owszem, mogłam, tyle, że wcześniej trzeba było załatwić list z promesą wizy z ambasady. Co zwyczajnie mi wyleciało z głowy. Ile to straconych nerwów i pieniędzy… Dlatego sprawdź dokładnie jakie warunki trzeba spełnić żeby gdzieś dojechać, a w szczególności, jeśli czekają cię przesiadki.

Porządnie sprawdź dojazd do hotelu z lotniska

Przygotuj na wszelki wypadek adres hotelu w którym się zatrzymasz w miejscowym języku, wydruk/ zrzuty z google maps. Koniecznie miej zapisany numer telefonu na recepcję na kartce papieru. Warto się przygotować na wypadek, jakby ci telefon padł albo go ukradli. Licz się też z tym, że w Tajlandii czy w Chinach adres po angielsku może być kompletnie nie zrozumiały dla kierowcy, a system nazewnictwa ulic różnić się od tego z google.

Wykorzystaj worki próżniowe na ubrania

Worki próżniowe nie tylko pomogą zaoszczędzić ogromną ilość miejsca w bagażu, ale i ochronią ubrania przed zniszczeniem

 

Rate this post

Dodaj komentarz