You are currently viewing Vestmannaeyjar- najdziwniejsze wyspy na Islandii

Vestmannaeyjar- najdziwniejsze wyspy na Islandii

Jakie są atrakcje Vestmannaeyjar na Islandii? Czy warto tam jechać? Kiedy odbywa się Festiwal na Vestmannaeyjar? Co można zobaczyć wokół wysp? Gdzie szukać słynnych maskonurów? Opowiemy sobie też o wielkiej katastrofie i zadziwiającej metodzie, która ją zatrzymała. Na Wyspy Westmana kuruje prom, możemy też dolecieć samolotem z Reykjaviku.

Katastrofa na Vestmannaeyjar

Znacie to uczucie, kiedy się gdzieś wybieracie i właśnie pojawił się wam wielki pryszcz na nosie?
Podobnie, a nawet  dużo gorzej czuli się mieszkańcy Vestmannaeyjar, kiedy na mieście nagle niczym grzyb po deszczu wyrósł najprawdziwszy wulkan i zaczął buchać lawą. Zresztą nie tylko on, bowiem kilka dni wcześniej przebudził się nieczynny od tysięcy lat wulkan Helgafell, a lawa trysnęła z 40 różnych miejsc, zaś ziemia się rozstąpiła na wschodniej części wyspy. Można naprawdę było pomyśleć że właśnie nadszedł Armagedon! Czerwone strumienie spływały zboczami, a czarny pył zasypywał domy, wdzierał się w płuca, z ziemi buchało ogniem. Jaki to musiał być widok! Lawa chlustała nawet do 600 metrów w górę!

Jak poskromiono wulkan

5 tysięcy ludzi, bo tyle łącznie zamieszkuje Wyspy Westmana natychmiast ewakuowano. Na początku nie było wiadomo jak podejść do nowego niechcianego lokatora. W końcu po długim namyśle Islandczycy wpadli na iście szatański pomysł, żeby do gorącego krateru wlewać wodę morską.  Musicie wiedzieć, że pewien fizyk Þórbjörn Sigurðgeirsson ustalił, że lawa po zetknięciu z wodą morską skamienieje. Trochę to jednak trwało… I nie było to jakieś tam gaszenie pożaru strażackimi siuśkownicami. Wodę pompowano przez pół roku, a jak brakło sił wyspiarzom, to z pomocą przyszli Amerykanie wypożyczając im specjalną pompę. Przez te 6 miesięcy mieszkańcy musieli koczować gdzieś tam, hen poza swoimi domami. Dlatego kiedy akcja zakończyła się to aż 1/3 nie wróciła na wyspę.
Plusami erupcji był nowy przybytek terenu. Dziś po wulkanie Eldfell zasypanym czarnym pyłem można się wspinać, i zobaczyć domy, jakie padły jego ofiarami. Pod nim w nowoczesnym budynku znajduje się Eldheimar, czyli muzeum, które przybliża obraz katastrofy sprzed lat.

wulkan Eldfell
Wspinaczka na wulkan

Archipelag Vestmannaeyjar

Największą atrakcją Westmans Islands są same wyspy, o przedziwnych kształtach. Można się wybrać na krótki rejs pomiędzy nimi.
Jedna z nich, Surtsey wynurzyła się nagle w latach 60. Wyobraźcie to sobie! Najmłodsza wyspa na świecie! Wobec takiego ewenementu ulokowano na niej specjalną stację badawczą obserwującą rodzące się życie. Naukowcy ponoć zabijają się o miejsce w obserwatorium. Surtsey niestety powoli się kurczy, może kiedyś zniknie, jak jedna wyspa, która wyłoniła się na rok z morza, a potem w nim przepadła? W końcu to normalka w tym wulkanicznym archipelagu, gdzie o być albo nie być wyspy decydują erupcje wulkanów i podwodne trzęsienia ziemi. Aktualnie wysp jest 15.

Vestmannaeyjar atrakcje

Atrakcje Vestmannaeyjar

Wyspy Westmana to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych miejsc na Islandii. Mi się bardzo spodobały i żałowałam, że nie mogę zostać dłużej. Poza wulkanem i centrum zbudowanym pod nim warto objechac całe wyspy i zobaczyć niesamowity kształty i dziwne formacje skalne. Na szalenie zielonych zboczach porośniętych gęsto trawą obserwowaliśmy chmary maskonurów, najbardziej znanych islandzkich ptaków o czerwonym dziobie. Dla miłośników ornotologii zbudowano nawet specjalną zieloną budkę. Poza maskonurami na wyspach występuje 30 innych gatunków ptaków. Bardzo też podobały mi się proste i nowoczesne domki mieszkańców.

Festiwal na Vestmannaeyjar

Na początku sierpnia odbywa się na wyspach wielki 3- dniowy festiwal Þjóðhátíð, czyli po prostu Narodowy Festiwal.
Grają głównie islandzkie zespoły i dje, błyskają fajerwerki, toczą się dyskusje. Jeżeli jesteście ciekawi jak brzmi tamtejsza muzyka to możecie wejść na stronę festiwalu.

Westman Islands atrakcje
Zielony domek do obserwacji ptaków

Sporty wyspiarskie na Vestmannaeyjar

Ciekawe jest to, że dwa najpopularniejsze sporty na wyspach są jak ogień i woda, całkowicie się wykluczają, stając po dwóch stronach sportowych ekstremów.

Pomiędzy wulkanicznymi skałami i klifami prężnie działa jedno z najpiękniejszych pół golfowych na świecie. Za 30 dolarów za godzinę można się oddawać amerykańskiej grze high society. Jak tam przechodziłąm to akurat grali sami młodzi Islandczycy. Amerykanów na Islandii jest bardzo dużo, jeśli nie najwięcej ze wszystkich turystów.  Pole znajduje się na liście top 200 pól golfowych w Europie.
Tak więc jeżeli jesteście miłośnikami golfa to warto wybrać się na partyjkę na Westman Islands. Jeżeli nie, to i tak wspaniale byłoby nacieszyć oczy tak niezwykłym pejzażem, i poobserwować ptaki, których na tych wyspach jest ponad 4 tysiące.
Drugi, jakże odmienny od nudnego golfa jest lokalny sport Sprangan, który mrozi krew w żyłach. Otóż wyspiarze skaczą po urwiskach i klifach. Kto spadnie, ten dead… Podobno to się nie zdarza… Ten nietypowy sport wziął się ze zwyczaju wykradania pysznych jaj maskonurom, które dla bezpieczeństwa składały je w trudnodostępnych miejscach. Ale co tam mordercze skalne ściany dla łakomego Wikinga!

Heimaey i najeźdźcy

Centrum życia na wyspie to miasteczko Heimaey, liczące ponad 4 tysiące mieszkańców, co jak na ziejącą pustką Islandię jest niemalże metropolią. Nazwa archipelagu pochodzi od Ludzi Zachodu, jak nazwano Irlandczyków, uprzednio schwytanych w niewolę, którzy ukrywali się na tych wyspach. Długo się swoją wolnością jednak nie nacieszyli, gdyż Wikingowie wytropili ich i wyrżnęli w pień. Było to w IX wieku. Wiele wieków później do wysp dopłynęli algierscy piraci pojmując w niewolę mieszkańców i wywożąc ich do Afryki. Tylko garstka wyspiarzy odzyskała wolność po opłaceniu okupu. Heimaey w skali Islandii to miasto, a w naszej skali to wioska. Nie ma tam zbyt wiele do roboty. Mają za to całkiem dobrą kawę i pyszne ciastka.

Prom na Vestmannaeyjar

Prom na Vestmannaeyjar z Landeyjahöfn płynie 35 minut.

 • Cena za dorosłego to 1.380 ISK,
 • dziecko powyżej 12 lat, studenci, niepełnosprawni 690 ISK,
 • dziecko poniżej 12lat- za darmo.
 • Cena za auto 5m długości i mniej niż 2,15wysokości 2.200ISK

Prom na Vestmannaeyjar z ÞORLÁKSHÖFN

 • Cena za dorosłego to 3.420 ISK,
 • dziecko powyżej 12 lat, studenci, niepełnosprawni 1.160 ISK,
 • dziecko poniżej 12lat- za darmo.
 • Cena za auto 5m długości i mniej niż 2,15wysokości 3.420 ISK

Samolot na Vestmannaeyjar

Na Vestmannaeyjar możemy dolecieć samolotem z Reykjaviku

Vestmannaeyjar atrakcje
Vestmannaeyjar
Vestmannaeyjar atrakcje
Vestmannaeyjar
islandia co zobaczyć
Owieczka na Vestmannaeyjar
Vestmannaeyjar atrakcje
Idąc na wulkan, który spowodował katastrofę na Vestmannaeyjar

Vestmannaeyjar

5/5 - (1 vote)

Ten post ma jeden komentarz

 1. Monika

  Na Vestmanneya jest Grillhus 900 , tam kucharzem jest mój syn a kelnerka jego dziewczyna , polecam hamburgera z homarem ,takie ,,narodowe,, danie 😁

Dodaj komentarz