You are currently viewing O Taju ugryzionym przez pytona w przyrodzenie i o dojeniu węży słów kilka.

O Taju ugryzionym przez pytona w przyrodzenie i o dojeniu węży słów kilka.

Ile gatunków węży występuje w Tajlandii? Czy jest się czego bać? Jaka straszna historia przydarzyła się pewnemu Tajowi? Co się dzieje po ukąszeniu? Mojego znajomego ugryzł wąż! Co zrobił? Ile razy widziałam węża w Tajlandii? Co to jest Farma Węży w Bangkoku i czemu ją warto odwiedzić.

Węże w Tajlandii

W Tajlandii występuje gatunków ponad 200 gatunków węży z czego 35 jest jadowita. Są wśród nich plujące na odległość kobry, węże skaczące z drzew czy groźny czerwonoszyi Rhabdophis subminiatus. Mało zwierząt budzi równie gorące emocje i strach.

Groza w toalecie

Czy słyszeliście o mężczyźnie pogryzionym przez węża w penisa? To wydarzyło się w pewnej tajskiej toalecie w grudniu 2016. Wciąż nie wiadomo jak 4 metrowy pyton znalazł się w środku tradycyjnej kucanej toalety. Faktem jest, że kiedy nad nim zawisł penis gad się długo nie zastanawiał! Wypełzł z ukrycia i zacisnął na członku swoją paszczę z 72 zębami! Tak więc panowie rozglądajcie się dobrze kiedy wyciągacie swój interes na światło dzienne! Mniej groźne ukąszenie bąka zanotował Witkacy pewnego razu w lesie. Do swojej żony pisał: Ale pecha mam. Wczoraj, kiedy robiłem pipi w lesie i zapatrzyłem się na krajobraz, bąk koński uciął mnie w kutasa. Spuchło to jak balon i myślałem, że odpadnie. Ale jodyna i Staroniewicz uratowali to cenne utensylium dla przyszłych pokoleń. Dziś jest tylko czerwone, ale może jeszcze odpadnie. Jak odpadnie, to Ci przyślę w formalinie.( list 20 VII 1926 Zakopane). Ciekawe jakiego smsa ugryziony Taj napisał do żony!

W miejscowym szpitalu uratowano członek pechowca. Pokiereszowany pyton również przeżył…Więcej o tym ewenemencie przeczytacie tutaj

Po ugryzieniu

Na szczęście mężczyznę nie ugryzł  jadowity wąż..

Co się dzieje po ukąszeniu jadem? Pogryziona część ciała puchnie, sninieje lub czerwienieje, układ nerwowy zostaje porażony, może dojść do zatrzymania oddechu, a nawet śmierci. Nieszczęśnika może uratować jedynie szybko podane antidotum.

Pewnie jesteście ciekawi jak powstaje taka odtrutka.

Farma węży - Bangkok
Węże w Tajlandii. Farma węży – Bangkok

Farma węży w Bangkoku

Rąbka tajemnicy uchyla pokaz dojenia węży z jadu na Snake Farm w stolicy Tajlandii, Bangkoku.

Jak codzień o godzinie 11h kilku panów w białych kitlach przystąpiło do niezwykłej operacji. Na początku pokazali zgromadzonym widzom na wielkich plastikowych gadzich głowach, gdzie i jak wydobywa się śmiercionośny jad. Następnie na stół kolejno trafiły 4 wielkie węże. Sprawnym ruchem specjaliści przystawiali ich głowy do specjalnych pojemników i doili z jadu. Troje ludzi w stanie najwyższego skupienia było potrzebnych, żeby trzymać węża w trakcie akcji. Gadom nie pozostało nic innego jak nerwowo machać ogonem.Po wydojeniu jad wysyłany jest do szpitala, gdzie tworzone jest antidotum

Następnie niewielka ilość jadu jest wstrzykiwana w domowe zwierze ( to już się odbywa z dala od publiczności). Zwierzę wytwarza przeciwciała, te pobiera się wraz z krwią, która jest oczyszczana.

Pamiętaj w razie ugryzenia należy natychmiast wezwać pogotowie. Liczy się każda sekunda. Nie trać czasu na szukanie informacji w internecie.

Na szczęście większość z węży jest niegroźna, więc nie ma się co niepotrzebnie nastawiać. W ciągu 2 miesięcy w Tajlandii tylko 2 razy widziałam węża. Jeden uciekał na mój widok w parku, zaś drugi raz wpęzł do restauracji, gdzie został zdzielony miotłą przez obsługę, także pośpiesznie opuścił lokal. Zapobiegawczy Tajowie budują domy na palach, aby uniknąć takich niespodziewanych wizyt gadów.

Mojego znajomego ugryzł wąż!

“Wróciłem do domu. Była już noc, wszedłem do ciemnej sypialni. Przesunąłem palcami po ścianie szukając kontaktu. Wtedy poczułem ugryzienie. Na początku myślałem, że to stonoga. Wiesz, w Tajlandii są jadowite stonogi. Są obrzydliwe. Zapaliłem światło i nic nie zobaczyłem. Tymczasem na nodze pojawiły się ślady ugryzienia. Zawołałem moją gosposię, starą Tajkę.

-To wąż!

Zbladłem. A ona wzięła miotłę, i zaczęła przeczesywać teren pod łóżkiem. Nie minęło kilka sekund, kiedy wgarnęła stamtąd gada. Zatłukła go tą miotłą. Bylem przestraszony. Zdecydowałem, że pojadę na pogotowie. łydka coraz bardziej puchła…

W szpitalu lekarz stwierdził, że to nic poważnego. Zdecydowali, że nie podadzą mi antidotum. Moja noga pod kolanem coraz bardziej puchła i bolała. Nie trwało to długo, następnego dnia było już dużo lepiej’

Skąd wąż się wziął w jego domu??

Pewnie zauważyliście, że w Tajlandii większość domów stoi na palach. Nie bez powodu! To właśnie dla ochrony przed wężami. Dom mojego znajomego jest parterowy bez pali. Nie zawsze są historie z happy endem. Ostatnio czytałam, że wąż ugryzł dziewczynkę śpiącą w łóżku. Nie przeżyła. Dlatego zawsze lepiej wybierać pokoje w hotelach na piętrze niż na parterze.

Ile razy widziałam węża w Tajlandii?

W mieście, na wsiach i w parkach miejskich widziałam 3 razy węża. Raz wpełzł do restauracji. Dzielna pani kelnerka zdzieliła go po łbie miotłą i uciekł w popłochu. Dwa razy widziałam też w parkach miejskich. Przemieszczały się szybko i raczej chciały pozostać niezauważone.  Żaden z nich nie wyrażał chęci do ataku, wręcz przeciwnie.

Praktyczne informacje

Farma węży znajduje się niedaleko Parku Lumphini w Bangkoku. Otacza ją niewielki pełny egzotycznych kwiatów ogród. Wewnątrz znajduje się wężowe mini zoo, a także niewielkie muzeum poświęcone tym gadom oraz skutkom ukąszeń. Pokaz odbywa się o 11h.

Obecny budynek placówki współpracującej z Czerwonym Krzyżem został jej podarowany w 1929 roku. Co ciekawe jest to dar z okazji 40 urodzin księcia Sukhumbhanda, książe zaś urodził się według chińskiego horoskopu w Roku Węża.

Węże w Tajlandii
Chwila nieuwagi mogłaby mieć opłakane konsekwencje
Farma węży - Bangkok
Farma węży – Bangkok
Węże w Tajlandii
Farma węży – Bangkok
Bangkok co warto
Farma węży – Bangkok
Węże w Tajlandii
Węże w Tajlandii. Farma węży – Bangkok

 Bangkok co warto
Farma węży – Bangkok
Węże w Tajlandii
Węże w Tajlandii. Farma węży – Bangkok
Farma węży - Bangkok
Węże w Tajlandii. Czy te oczy mogą kłamać?
Węże w Tajlandii
Znajdź wszystkie węże

 

Wybierasz się do Tajlandii? Może zainteresuje Cię artykuł:

 

 

 

 

 

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz