You are currently viewing Zabytki w Hiszpanii, które wprawią cię w zachwyt – blog
Segowia

Zabytki w Hiszpanii, które wprawią cię w zachwyt – blog

Zabytki w Hiszpanii sprawiają, że szczęka opada. Zamki, zameczki, katedry, pałace, mosty, akwedukty. Jedne ażurowe, inne bajkowe, niektóre fantazyjne, inne finezyjne. Wiele miast jest miksem kultur, chrześcijańskiej, arabskiej i żydowskiej. Oto z czego słynie Hiszpania! Te zabytki w Hiszpanii są zupełnie niepodobne do polskich budowli. Raz dziwą, raz oniemieją, i zawsze zachwycają. A które mi się najbardziej spodobały?

Najwspanialsze zabytki w Hiszpanii

1. Katedro-meczet w Kordobie

To zdecydowanie jedna z najwspanialszych budowli w całej Europie! Nie można umrzeć nie zobaczywszy jej piękna. Katolicy wygonili wpierw muzułmanów z tego cudnego meczetu, a dziś funkcjonuje on jako dialog kulturowy, czyli katedro-meczet. Budowę rozpoczęto w 600r., by przez kolejne stulecia powiększać ją do niewiarygodnych rozmiarów, zaś finalne muśnięcie nastąpiło w X wieku.  Kolory katedro-meczetu przypominające lizaka nadają mu jeszcze bajkowości.

Zabytki Hiszpanii
Zabytki Hiszpanii. Katedra w Kordobie

2.Alhambra w Grenadzie- Zabytki w Hiszpanii

Słynna Alhambra w Grenadzie i jej ogrody przyciągają rzesze turystów z Dalekiego Wschodu. Czy możemy im się dziwić? Abażurowa architektura uwiodła niejednego. Dziś możemy się tylko zastanawiać jak przyjemne życie tam wiedli arabscy władcy w towarzystwie swoich żon i hurys. Ciekawostką jest, że początkowo budynki pałacu były wybielane, ale z biegiem lat słońce sprawiło, że są czerwonawe. Bilet trzeba rezerwować dwa miesiące wcześniej. Dodatkową atrakcją są ogrody.

Zabytki Hiszpanii
Zabytki w Hiszpanii- Alhambra w Grenadzie

3.Akwedukt w Segowii- Zabytki w Hiszpanii

Według legendy sam diabeł zbudował akwedukt w Segowii. Jego uroda i myśl technologiczna wyprzedzała całe epoki. I jeszcze do niedawna był w użytku! Jest to zdecydowanie najwspanialszy zabytek jaki starożytni Rzymianie pozostawili w Hiszpanii.

Zabytki Hiszpanii
Zabytki Hiszpanii – Akwedukt w Segowii

4.Toledo –Zabytki w Hiszpanii

Ciężko wyróżnić jeden zabytek, czy będzie to któraś z bram? Czy może któryś z mostów? Zamek? Bo musicie wiedzieć, że całe Toledo wygląda jak z bajki. Jeśli czytano nam do snu opowiastki z średniowiecza, to w takiej scenerii je sobie wyobrażaliśmy. A wiecie z czego słynie Hiszpania na cały świat? … Z mieczy wyrabianych w Toledo! Najsłynniejszy odbiorca tamtejszej białej broni to Hollywood!

Zabytki w Hiszpanii
Zabytki w Hiszpanii- klasztor San Juan de Los Reyes
Toledo miasto
Zabytki w Hiszpanii- Toledo brama

5.Alkazar w Segowii –Zabytki w Hiszpanii

Jeśli już jesteśmy przy bajkach, to mój ulubiony zamek w tym temacie znajduje się właśnie w Segowii. Warto go zobaczyć, tym bardziej, że wnętrze się wyróżnia dekorem na tle innych zamków. Pełen jest też niesamowitych historii. To tu królowa Izabela koronowała się na władcę Kastylii, ubiegając własnego męża. A malarz złośnik malował królowe-władczynie jako maszkary, bo według niego kobieta, która chce władzy piękna być nie może!

Zabytki Hiszpanii Alkazar w Segowii
Zabytki Hiszpanii, Alkazar w Segowii

6. Sagrada Familia w Barcelonie Zabytki w Hiszpanii

Niesamowita katedra w równie niesamowitym mieście. Barcelona bije wszystkie europejskie destynacje na głowę. Budowla nigdy nie została skończona, a jej inspiracją był świat podwodny. Niesamowita i dziwna na zewnątrz i wewnątrz. Prawdziwa wizytówka stolicy Katalonii. Ponoć Gaudi pod koniec życia nadzorował jej budowlę odziany w łachmany, bo wszystkie pieniądze przeznaczał na katedrę.

Zabytki Hiszpanii
Zabytki Hiszpanii-Sagrada Familia

7. Most w Rondzie Zabytki w Hiszpanii

Ronda, małe miasteczko w Andaluzji wygląda jak z innego świata. A to za sprawą mostu postawionego między dwoma potężnymi skalnymi ścianami. Warto się tam wybrać chociaż na pół dnia. I w spalonym słońcem popołudniu spacerować po moście, i zejść na dół wąwozu. Okno po środku to straszne więzienie, gdzie likwidowali więźniów politycznych zrzucając ich w przepaść.

Zabytki Hiszpanii
Zabytki Hiszpanii – Most Ronda

8. Plaza Mayor w Madrycie Zabytki w Hiszpanii

Zabytki Madrytu nie są zbyt znane na cały świat, ale wielkie wrażenie robią czerwone twarze kamienic na Plaza Mayor. Plac jest potężny i równe budynki zachwycają swoim majestatem. A Hiszpanie? Lubią przesiadywać na placu, czasem coś zagrają. Podczas niektórych wydarzeń na placu zbierało się nawet 50,000 osób!

Przewodnik Po Madrycie
Zabytki Madrytu

9. Pałac Królewski w Madrycie Zabytki w Hiszpanii

Nie jest zbyt znany, ale to prawdziwa perła w stolicy Hiszpanii. Robi ogromne wrażenie na zewnątrz. I choć nie ma wielu komnat do zwiedzania, to te które możemy obejrzeć zaskakują. A w szczególności królewska palarnia.  Styl królów hiszpańskich dość się różni od tego co znamy z Austrii i Francji i warto go poznać.

Pałac Królewski w Madrycie
Pałac Królewski w Madrycie

10. Zamek Colomar Zabytki w Hiszpanii

Zamek, który nie jest zamkiem. To szalony pomnik wystawiony Kolumbowi. Finezyjna budowla pod względem niezwykłości ustępuje tylko Gaudiemu. Zamek Colomar jest zbudowany w pomieszaniu czterech styli: bizantyjskiego, gotyckiego, romańskiego i mudejar. Jej budowa została ukończona w 1994 roku i od tej pory turyści tłumnie ściągają do nadmorskiej miejscowości Benalmadena by go zobaczyć. W tle lazur morza.

Zabytki Hiszpanii
Zabytki Hiszpanii. Zamek Colomar. Pomnik Kolumba

 

Inne ciekawe miejsca wHiszpanii:

 

Rate this post

Dodaj komentarz