You are currently viewing Zwiedzanie Krakowa w 1 dzień
Krakow rynek

Zwiedzanie Krakowa w 1 dzień

Zwiedzanie Krakowa w 1 dzień może być naprawdę intensywne! Średniowieczny rynek i żydowska dzielnica Kazimierz, renesansowy zamek Wawel, a do tego pełno uroczych kanajpek i restauracji.

Swój spacer zaczynamy w okolicach Dworca Głównego i kierujemy się na średniowieczny Barbakan.

Spacer po Krakowie- od Barbakanu do Rynku

Barbakan. Jeśli idziecie od strony dworca w stronę rynku, to powinna być pierwsza znamienita budowla, jaka się wam rzuci w oczy. Okrągły barbakan z czerwonej cegły to kwintesencja polskiego gotyku. To z niego dzielni strażnicy miejscy zasypywali gradem strzał nadciągających najeźdźców, głównie Tatarów. Następnie widzimy Bramę Floriańską z XIII wieku i mury obronne przystrojone obrazami lokalnych artystów.  Od nich zaczyna się szopingowa ulica Floriańska, po lewej idąc z dworca, pierwszy w Krakowie Mc Donalds.

Na poziomie Maca warto zajrzeć do Domu Matejki, gdzie zobaczymy olśniewające przepychem wnętrza i inspiracje dzieła artysty. Mało Matejki? Zajrzyj do Muzeum w Sukiennicach. Dom Matejki jest niedoceniany, a szkoda.

przewodnik po Krakowie
Dom Matejki

Kto lubi poczuć adrenalinę może wpaść się bać do domu strachów w Lost Souls Alley. Jeżeli nie lubicie tłumów, to możecie iść do Rynku sąsiednią ulicą Świętego Jana, po prawej będzie sklep z piękną porcelaną.

Na kawę możemy przysiąść w czarującym Zaułku Niewiernego Tomasza, i zjeść ciasteczko w Cafe Camelot. Tą kafejkę chwalili nawet w angielskiej gazecie. Obok też są pyszne lody we włoskiej lodziarni.

 Rynek Główny w Krakowie

Kościól Mariacki to prawdziwa perła gotyckiej architektury. Koniecznie zobaczcie fenomenalny rzeźbiony ołtarz autorstwa Wita Stwosza, który jest największą rzeźbą gotycką. Warto też wdrapać się na szczyt wieży, aby cieszyć się wspaniałą panoramą miasta.

Za kościołem piękny placyk, za placykiem Mały Rynek, nie mniej piękny niż duży. Czasami odbywają się na nim ciekawe imprezy jak Festiwal Pierogów. Można wtedy skosztować pierogów z poziomkami i z kurkami.

Pewien Włoch naraził się w mojej byłej pracy twierdząc, że nasza narodową potrawą jest… zapiekanka. Najlepsze w Krakowie zapiekanki znajdziecie na sąsiedniej Siennej ulicy, w malutkiej zapiekankarni w rustykalnym stylu, gdzie Pani dodatkowo wyciska świeży sok na sokowirówce.

przewodnik po krakowie blog
Widok na Kościół Mariacki z tarasu Sukiennic

Collegium Maius

To najstarsza, bo licząca aż 650 lat część Uniwersytetu Jagielońskiego. Gotyk aż miło! Śmiało można Collegium zaliczyć do najpiękniejszych budowli średniowiecza na świecie. Jest tam też fenomenalny zegar, który po prostu wymiata, kiedy tylko się uaktywni.

przewodnik po krakowie
Spacerem po Krakowie. Kolegium Maius

Collegium Maius

przewodnik po krakowie
Collegium Mauis

Ratusz

Pewnie zastanawiacie się co to za samotna wieża stoi na rynku. To jedyna część jaka została po dawnym ratuszu. Poza włodarzami miasta urzędowali tam tylko, że poziom niżej kryminaliści. Najgorzej mieli ci osadzeni w Dorotce, gdzie kat urządzał bolesne przesłuchania.

Tuż obok leży wielka spętana bandażami pusta głowa. To Eros autorstwa Mitoraja– interpretację musicie sobie sami dopowiedzieć.

przewodnik po krakowie

przewodnik po Krakowie
Rynek i Kościół Św.Wojciecha

Sukiennice

Były kiedyś marketem słynnym ze sprzedaży tkanin, w końcu Kraków stał na szlaku bursztynowym i zawsze tu handlowano. Co bogatsi kupcy sprzedające drogie towary jęczeli, że na rynku im mokną. Dlatego zbudowano im Sukiennice. Na początku był to zupełnie inny budynek, ale spłonął w tajemniczym pożarze, a fama głosi, że to sami niezadowoleni z konieczności płacenia podatków kupcy go wzniecili. Królewskie miasto nie mogło pozwolić, żeby jakaś ruina stała na samym środku rynku i zaraz wezwano najznamienitszego mistrza architektury włoskiego renesansu Giovanniego il Moscę, który zaprojektował olśniewające Sukiennice.

W Sukiennicach:

 • możemy kupić przepiękne rękodzieło i bursztynową biżuterię
 • mieści się oddział Muzeum Narodowego: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku
 • na piętrze znajduje się taras z pięknym widokiem na Rynek
 • na zewnątrz środkowej części od strony Kościoła Mariackiego wisi nóż- na postrach drobnym złodziejaszkom i oszustom, którym obcinano uszy i nosy. Orginału już co prawda dawno nie ma, bo kolejne noże często lądują  w skupie złomu, ale przestroga pozostała.

Pod Rynkiem znajduje się Podziemne Muzeum, które skrywa tajemnice Rynku. Musicie wiedzieć, że ten od momentu powstania urósł aż o 2 metry. Historię miał bogatą, o czym możemy się przekonać oglądając ekspozycję.

przewodnik po krakowie
Spacerem po Krakowie. Sukiennice i głowa Mitoraja

przewodnik po krakowie

Na Rynku stoi też drugi najstarszy krakowski kościół – Kościół Świętego Wojciecha, który po renowacji nabrał barokowego szlifu. Przy okazji remontu odkryto też  w ziemi koło niego, że był tam wcześniej cmentarz!

Spacer po Krakowie- z Rynku na Wawel

Jeśli się zmęczyliście na tym etapie zwiedzania to wpadnijcie na obiad do Soprano, lody Wentzla, albo na drinka do pełnego gwaru Pasażu Bielaka, w którym mieści się mnóstwo barów, tu polecam Ambasadę Śledzia.

Warto też skosztować francuskie ciastko z wiśnią u Pawlaka, na Placu Wszystkich Świętych.

Jeśli już nabraliście sił, to dalsza szlak a wiedzie Drogą Królewską, czyli Grodzką. Po minięciu Placu Wszystkich Świętych po lewej stronie dwa ważne kościoły. Najpierw Barokowy Kościół Piotra i Pawła– kopia słynnego Il Gesu z Rzymu, przed nim stoi 12 figur apostołów. W środku możemy zobaczyć pokaz Wahadła Foucault’a, który odbywa się w czwartkowe przedpołudnia. Świątynia została ufundowana przez Zygmunta III Wazę. W podziemiach został pochowany Piotr Skarga oraz Sławomir Mrożek.

Zaraz za nim stoi Kościół Świętego Andrzeja zbudowany strasznie dawno. bo w latach 1079–1098, nie był to jeszcze Kraków, a osada Okół. Początkowo był pod opieką benedyktynów. Ten kościół to dość zaskakujące połączenie surowej prostej fasady ze zdobnym barokowym wnętrzem. Trzeba mieć jednak bardzo dużo szczęścia, żeby trafić, kiedy będzie on otwarty.

Jakbyście byli głodni to w małej uliczce mniej więcej naprzeciwko znajdują się Naleśniki. Są tam ze dwa stoliki i mnóstwo naleśników. Polecam te z nutellą i owocami. Chodziłam tam jeszcze w liceum.

Po drugiej stronie Grodzkiej warto zajrzeć do Składu Książek, gdzie za pół darmo można się obłowić w piękne nówki sztuki. Sama tak zapełniłam sobie kilka półek.

W końcu dochodzimy do

Wawelu

Początkowo zbudowany w romańsko- gotyckim stylu na początku XI wieku zamek i katedra były wielokrotnie przebudowanej ostateczny szlif jest renesansowy, Zamek był słynny na całą Europę, a w Polsce doczekał się kilku kopi, jak np. Zamek w Baranowie Sandomierskim, renesansowy zamek w Suchej Beskidzkiej,, etc. Każdy zazdrościł Krakowowi takiej budowli. I nawet dzisiaj słyszę od znajomych ze Śląska: Wy to macie fajnie, macie Wawela.

Na Wawelu warto zobaczyć:

 • Królewskie Apartamenty
 • Sala Tronowa
 • Reprezentacyjne Komnaty Królewskie
 • Zbrojownia
 • Skarbiec Koronny
 • Ogrody Królewskie
 • Wieże
 • Krypty

Pod Wawelem koniecznie sprawdźmy jak wygląda:

 • Słynny smok wawelski, ziejąca ogniem rzeźba Bronisława Chromego. Latem nawet zieje, ale zimą to ledwie zipie
 • Smocza Jama, to tam gdzie spał smok, o ile akurat nie grasował siejąc postrach po okolicy. Kiedy smok pękł, bo jak wiecie zjadł barana nafaszerowanego siarką i wypił całą wodę z  Wisły, to kolejno mieszkali w niej włóczędzy potem była tam karczma, następnie zaś w krasowej jaskini harcowały damy lekkich obyczajów z swoimi klientami.
przewodnik po krakowie
Spacerem po Krakowie-Wawel
spacerem po krakowie wawel
Widok z Wawelu

Kazimierz- Spacer po Krakowie

Idą od Wawelu w lewo dojedziemy do Kazimierza. Nie bez powodu uważanego za miasteczko w mieście. W plątaninie uliczek znajdziemy mnóstwo barów, restauracji, knajpek, zaułków. Najbardziej kultowe to Alchemia, Drukarnia i Piękny Pies. Na placu żydowskim stoi okrąglak z zapiekankami, ale niestety, z biegiem lat i sławy nabrały one konsystencji ciągnącej się szmaty. To dobra opcja tylko jeśli chcecie się tanio i szybko czymś zapchać. Na okrąglaku otwarto tez  filę szałowej lodziarni Good Lood. Na lody też można się udać na Starowiślną, zawsze tam jest długa kolejka, wszyscy moi znajomi chwalą. ale mi się jakoś specjalnie fenomenalne lody nigdy tam nie trafiły.

Warto zajrzeć do ciekawego Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie możemy trochę poeksperymentować. Na przeciwko znajduje się placyk z food trackami i  browar Stara Zajezdnia. Chociaż jeśli chodzi o krakowskie browary to najbardziej polecam Browar Lubicz, koło Dworca Głównego. Piwo poezja, a jedzonko pychota.

Na Kazimierzy jak na żydowską dzielnicę przystało możemy oglądać synagogi, Nowy cmentarz żydowski, który na przekór nazwie jest stary, rytualną łaźnię Mykwę Wielką. W niedzielę na ‘Żydzie, czyli Placu Nowym handluje się ciuchami, wśród Dolce & Gabbana oraz Diora można przy odrobinie szczęścia coś ciekawego wyłowić.

Chociaż jeśli już jesteście w niedzielę w Krakowie to lepiej się przejść pod Halę Targową, nasz najlepszy targ staroci, gdzie można znaleźć prawdziwe perełki. Ale też książki, gazety, ubrania, owoce, warzywa, mydło i powidło. Wieczorami pod Halą stoi kultowa nyska i sprzedaje słynne kiełbaski.

Zabawa w Krakowie

Forum Przestrzenie– przestrzeń pod dawnym hotelem Forum, gdzie napijemy się, zjemy, ostrzyżemy brodę, po leżakujemy, kupimy ubranie w concept storze.

Prozac– Prozac to klub legenda, którego nie trzeba przedstawiać żadnemu fanowi muzyki

Najlepszy targ w Krakowie

Stary Kleparz. Znajdziemy na nim słodkie jabłka i pomarańcze, dojrzałe pomidory i papryki, szczypiorek, świeżo zebrane grzyby, oscypki i bundze przywiezione przez góralki, świeże jajka, wczoraj oskubaną gęś, właśnie zerwane w ogródku pachnące groszki. Mogę po nim buszować codziennie i nigdy mi się nie znudzi. Czasami w niedziele sprzedają na Kleparzu wegańskie potrawy, oliwki, sery w dziesiątkach rodzajów.

przewodnik po krakowie
Kopiec Kraka podczas Rękawki
przewodnik po krakowie
Kamieniołom Liban

przewodnik po krakowie

dama z łasiczką przewodnik po krakowie

Famous painting by Leonardo da Vinci, Muzeum Narodowe

 

Wybierasz się do Krakowa? Może przydadzą Ci się artykuły:

 

Rate this post

Dodaj komentarz